METEOROLOJİ RAPORUNA GÖRE SON 50 YILIN EN SICAK MAYIS'I YAŞANDI

Meteoroloji’nin son verilerine göre 2021 yılı Mayıs ayı Türkiye’de son 50 yılın en sıcak mayısı oldu. Yağışlar normale göre yüzde 56, geçen yılın mayıs ayına göre yüzde 66 azaldı.

Trabzon Haber 28.06.2021, 10:57 28.06.2021, 10:57
METEOROLOJİ RAPORUNA GÖRE SON 50 YILIN EN SICAK MAYIS'I YAŞANDI

YAĞIŞ VE SICAKLIK!

Mayıs yağış miktarları, normali ve geçen yıl mayıs ayına göre; Karadeniz'de yağış miktarı 47.6 mm oldu, normaline göre yüzde 20, geçen yıla göre yüzde 40 oranında azaldı. 2021 Yılı Mayıs Ayı Ortalama Sıcaklıkları Raporu'na göre ise son 50 yılın en sıcak mayıs ayı yaşandı. Ordu, Rize ve Artvin’in yer aldığı 10 şehirde mevsim normallerinde görülen sıcaklık diğer tüm şehirlerde mevsim normallerinin üzerine çıktı.

trabzon-kuraklik-haber.jpg

TARIMDAKİ ENDİŞE

Pandemi döneminde sıkıntıya düşen çiftçilere bir darbe de kuraklık vuruyor. Türkiye’nin birçok bölgesinde buğday, arpa üretimi düştü. Karadeniz’de fındığın hasada kadar sıcaklık nedeniyle haşlanmasından endişe ediliyor. Meteoroloji uzmanı İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, kuraklıkla mücadele için öncelikle şu ana kadarki yanlış ezberleri bir kenara bırakmak gerektiğini söyledi, önerilerde bulundu.

turkiye-kuraklik.jpg

NELER YAPILMALI?

*Tarımdaki sulama yöntem ve teknolojilerine eğilmek şart

*Özellikle yanlış yerde yanlış ürün ekimine son verilmeli

*Boru döşeyip su getirme yerine eldeki su doğru yönetilmeli

*Yeraltı ve yerüstü su seviyeleri, toprak nemi, yağmış ve yağacak yağmur, buharlaşma miktarları, bitki örtüsünün durumu ve indekslerle su ve kuraklığı tek elden izleyebilecek belediye meteoroloji birimi kurulmalı

Yorumlar (0)