Mezarlıklar doldu!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanı Köksal Saral, şehrin en büyük mezarlıklarında yer kalmadığını ifade etti.

Trabzon Haber 06.11.2021, 14:11
Mezarlıklar doldu!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanı Köksal Saral, şehrin en büyük mezarlıklarından Bahçecik ve Sülüklü mezarlıklarında yer kalmadığını, Uğurlu Mezarlığı’nın üçte birinin dolu olduğunu, Bostancı Mezarlığı’nda ise defin yerinin bulunduğunu, ayrıca burada belli bir alan genişletilerek 1500 kişilik daha mezarlık yeri açıldığını söyledi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, şehiriçi ve şehirdışı bütün cenaze hizmetlerini ücretsiz olarak sağlıyor. Mezar yeri için cüz’i bir ücret alan belediye, diğer hizmetleri ise vatandaşlara ücretsiz veriyor. Trabzon’daki mezarlıkların kapasiteleri hakkında açıklamalarda bulunan Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Köksal Saral, ölüm ortalamalarına bakıldığı zaman mevcut mezar yerlerinin şehre uzun yıllar yetebileceğini söyledi.

“İKİ MEZARLIKTA YER KALMADI”

Trabzon’da iki mezarlıkta yer kalmadığını ifade eden Saral, “Şehrin en büyük mezarlıklarından Bahçecik ve Sülüklü mezarlıklarında yer kalmadı. Uğurlu Mezarlığı’nın üçte biri doldu. Bostancı Mezarlığı’nda ise defin yeri var. Ayrıca burada belli bir alan da genişletilerek mezarlık yeri açıldı. Şehrimizde şunda mezarlık yeri sıkıntımız yoktur. Bize ait tapumuz 3222 tanedir buna dahil 250 tane de ormandan tahsis ettiğimiz yerler var. Bunun yanında ilçe mezarlıklarımız da var. Birçok ilçemizde mezar yeri sıkıntısı yoktur. İlçelerimizde mahalle muhtarlarımızla koordineli çalışıp mezarlıkların temizliğini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“COVID’DEN DOLAYI SAYIDA ARTIŞ OLMADI!”

Trabzon’da Covid-19’dan dolayı ölü sayısında fazla bir artış olmadığının altını çizen Trabzon Mezarlıklar Daire Başkanı Köksal Saral. “Bu artış %10 olur ya da olmaz” dedi. Saral, “Trabzon’da günlük ortalama cenaze sayımız 35’lerde. Bu sayı tabi bütün ilçelere yayıldığında ortaya çıkan rakamdır. Geçen yıl hizmet verdiğimiz cenaze sayısı 12 bin civarındaydı. Biz büyükşehir belediyesi olarak hizmeti bütün Trabzon’a yaydık. Bundan 3-4 sene önce Trabzon’da vefat edenlerin %30’na hizmet verebiliyorduk. Şimdi Trabzon genelinde vefat edenlerin %80’nine hizmetimiz vardır. Büyükşehir belediyesi olarak amacımız vefat eden bütün cenazelerimize en iyi hizmeti verebilmektir. Bizim hizmetlerimiz ücretsizdir. Trabzon genelinde yaptığımız gasilhanelerimiz var. Bunlardan bir tanesi Vakfıkebir’de, Moloz’daki gasilhanemizi de yeniledik ve cenaze işlemlerini buralarda yapıyoruz. Arsin’deki gasilhanemiz aktif olarak devam ediyor. Bahçecik, Bostancı, Arsin’deki gasilhanelerimiz de çalışıyor. Akçaabat ve Of’ta gasilhane yapma çalışmamız devam ediyor. Büyükşehir belediyesi olarak yaptığımız iş, insanlara son anında dokunduğumuz bir mevzudur. Bir nevi belediyemizin sosyal yönünü insanlara göstermektir. Onların yanında olmaktır” şeklinde konuştu.

“ALTI AY HAPİS”

Saral, Türk Ceza Kanunu’nun 196. maddesinde, ölü gömülmesine ayrılan yerlerden başka yerlere ölü gömen veya gömdüren kişiler, altı aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı ibaresinin bulunduğunu belirtti.

Haber:İnan KALYONCU

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:19
Öğle 12:15
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
9
parçalı bulutlu