Muhtarın Sesi: “Gereken ne varsa yaptık"

Gazetemizin “Muhtarın Sesi” köşesinde bu hafta Trabzon’un Vakfıkebir ilçesine bağlı Körez Mahallesi Muhtarı Hasan Ömür’ü konuk ettik.

Trabzon Haber 18.10.2021, 10:00 18.10.2021, 11:44
Muhtarın Sesi: “Gereken ne varsa yaptık"

Kurumlarla uyum içerisinde çalıştığını söyleyen Körez Mahallesi Muhtarı Hasan Ömür, “Şu an rahmetli babam belediye başkanı olsaydı ondan bu kadar destek alamazdım. Belediye Başkanı’mız Muhammet Balta her zaman yanımızda oldu. Ne istediysek bize yok demedi” ifadelerini kullandı.

Muhtarlar, mahalle ve köylerde, doğrudan halk tarafından seçilirler ve hiçbir siyasi parti çatısı altında olmadan doğrudan devlet ile vatandaş arasında köprü görevi görürler.

Muhtarlar, görev yaptıkları mahallelerdeki sorunun çözümü, vatandaşların talep ve beklentilerinin yerine getirilmesi yolunda, kamu ve yerel yönetimlerle işbirliği içinde hareket eden halkın temsilcileridirler.

“Küçük dokunuşlar yaptım"

Körez Mahallesi’nde dördüncü dönem muhtarlık görevini yürüten Ömür, “Mahallede dördüncü dönem muhtar seçildim. Her dönem karşımada aday çıktı fakat seçimi kazanan yine ben oldum. İlk muhtar seçildiğim zaman mahallemde küçük dokunuşlar yaptım. Cenazelerde mevlitlerde düğünlerde kullanılmak için yüzlerce sandalye aldım. Bunları sadece kendi mahallemde kullanmak için değil, komşu mahalle muhtarlarımızın ya da vatandaşların istekleri doğrultusun da o mahallelere de kullanmak için gönderdik. Ayrıca cenazeler için soğutucu tabut aldık. Yağmurlu havalarda cenazelerin ve cemaatin ıslanmaması için büyük bir çadırımız var. Mahallede yapılması gereken ne varsa yaptık, yapıyoruz” dedi.

Hizmetlerini anlattı 

Körez Mahallesi Muhtarı Hasan Ömür, çalışmalarıyla ilgili şöyle bilgi verdi: “Mahallemde TOKİ konutları var, bu konutların kanalizasyonun 1. etap çalışması yapıldı 2. Etap çalışmasını da şu anda başlattık onu da yapıyoruz. Mahallemizin yol ağı birbirine bağlantılı hemen hemen 10 kilometre yolumuz beton döktük. Bazı yerlere de kültür duvarları yapıldı. Belediyemizle mahallede iftar yemekleri organize ettik. Mahallemizde 1942’den bu zamana kadar muhtarlık yapmış kişilerin fotoğraflarını kaymakamlıktan buldum aldım.

O fotoğrafları büyütüp mahalle camisinin yanındaki imam evinde bulunan toplantı salonunda duvara astık. Birçok vatandaşımız dedesinin muhtarlık yaptığını bilmiyordu. Resimlerini duvarda görünce de çok mutlu oldular. Mahallede arife günleri mezarlıklarda herkes imamı alıp kuran okutuyordu. Her mezar başında kuran okunmasını kaldırdık şimdi toplu olarak mezarlıkta Kur’an okutuyoruz. Biz mahallemizde sosyal ilişkilere de her zaman önem verdik. Mahallemde yetişen, öğretmen, polis, doktor, hemşire hangi meslek grubu varsa, onları unutmayıp yıl içerisinde mesaj attık, günlerini kutladık. Ben ilk muhtar seçildiğimde mahallemde bulunan 70 yaşın üzerindeki herkese mektup yazdım. Bizlere mahallede önderlik yapmalarını istedim. Bu mektubumdan memnun oldular ve ne zaman çözemediğimiz bir iş olsa bu yaşlılarımız bize her zaman yardımcı oldular.”   

Balta,her zaman yanımızda 

“Vakfıkebir’deki bütün kurumlarla uyum içerisinde çalışıyoruz” diyen Ömür, “Şunu da özellikle belirtmek istiyorum. Şu an rahmetli babam belediye başkanı olsaydı ondan bu kadar destek alamazdım. Belediye Başkanı’mız Muhammet Balta her zaman yanımızda oldu. Ne istediysek bize yok demedi. Ancak, büyükşehir belediyemizden istediğimiz destekleri alamıyoruz. Mahalledeki mezarlığımız şu an büyükşehir belediyesinin kontrolü altındadır. Mezarlıkta bulunan ağaçlar mezarları tehdit ediyor. Mezarlıktaki ağaçların kesilmesini istiyoruz, oraya güzel bir proje yapılmasını istiyoruz fakat bir buçuk senedir bunu yaptıramıyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 04 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:23
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
15
açık