Muhtarın Sesi

Trabzon'un Of ilçesine bağlı Bayırca Mahalle Muhtarı Atilla Doğanay(45), mahallesinin yaşadığı yol-su-elektrik sorunları karşısında pes etmeyerek; mahalle sakinleri ile el ele verip kendi çözümlerini üretiyorlar.

Trabzon Haber 12.07.2021, 11:30 12.07.2021, 10:30
Muhtarın Sesi

Bozuk yollar, su şebekesinin eski ve yetersiz olması, sürekli kesilen elektrikler ve yetersiz trafo mahalle sakinlerinin yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. Olumsuzluklara rağmen mahalle muhtarı Atilla Doğanay öncülüğünde kendi imkanlarını seferber eden mahalle sakinleri, el birliği ile sorunların üstesinden gelmeye çalışıyor. Mahallesinde bazı konularda eksiklikler bulunduğunu belirten Bayırca Mahallesi Muhtarı Atilla Doğanay, yetkili kurumlara bu konuları arz ettiklerini dile getirdi. Mahalledeki eksiklikleri kendi imkanları ve mahalle sakinlerinin katılımı ile çözmeye çalıştıklarını belirten Doğanay, bu şekilde mahallelerine bir çok hizmet yaptıklarını söyledi.

Kendinizden ve mahallenizden biraz bahsedebilir misiniz?

Muhtarlıkta ilk dönemim. Mahallemiz güzel ve düz bir mahalle. İlçe merkezine 20 kilometre mesafede bulunuyoruz. Mahalle sakinlerimiz yardımsever ve iyi insanlar. Yaptığımız çalışmalarda bize destek olmaya çalışıyorlar. Bizde elimizden geldiğince görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Burada herkes birbirinin ya komşusudur ya akrabası. Sorunlarımız ve sevinçlerimiz ortak. Dayanışmayla birlikte insanlarımızın önerilerini dikkate alarak sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz.

Mahallenizde ne gibi eksiklikler var?

Mahallemizde yol-su-elektrik gibi konularda sorunlar yaşıyoruz. Öncelikle yollarımızda çok bozuk noktalar var. Araçların geçerken sıkıntı yaşadığı yerler var. Asfalt sözü verilmişti bize ama şu ana kadar herhangi bir dönüş olmadı. Yola dökülecek asfalt için belediyeden söz aldık. Fakat henüz asfalt dökülmedi. Önümüzdeki aylarda dökülmesini bekliyoruz. Şebeke suyu hatlarımız çok eski. Sürekli arızalar meydana geliyor. Bir yeri yapıyorsun diğer bir yerden arıza çıkıyor. Su alamayan yerlerimiz bile var. Elektrik trafomuz yetersiz ve eski. Bazı noktalarda elektrik tellerinin kapalı olması gerekiyor. Herhangi bir rüzgar durumunda elektrikler gidebiliyor. Elektrik kesintileri yaşıyoruz. Sokak lambası konusunda eksikliklerimiz var.

Yaşanan bu sorunlar için gerekli mercilere başvuru yaptınız mı?

Tabi ki. Sürekli konuları takip ediyoruz. Gerekli makamlara bildiriyoruz. Eksiklerimizi bildiriyoruz bazı konularda destek alıyoruz fakat yeterli değil. Hizmette çok geri kalmış mahalleyiz. Yetkililerden sorunlarımızın halledilmesi noktasında yardım bekliyoruz. 

Mahalleniz için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Kendi imkanlarımızla, mahalle sakinlerimizle birlikte mahallemizin eksikliklerini gidermeye çalışıyoruz. Eski bir su değirmenimiz vardı. Onun tadilatını ve çevre düzenlemesini yaptık. Şimdi güzel bir şekilde çalışıyor. Civar mahallelerde yaşayan insanlar da gelip mısırlarını bizim değirmenimizde öğütebiliyor. Eski yıkılmış bir okulumuz vardı. Onun bulunduğu yeri temizleyerek orada güzel bir bahçe ve oturma alanı yaptık. Kamelyalar yerleştirdik. Büyükşehir Belediyesi'nden çocuk parkı sözü aldık. Oraya bir çocuk parkı yapacağız. Yine oraya bir basketbol ve voleybol sahası yapacağız. Basket potası, voleybol filelerini Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nden alacağız. Orası bittiğinde, mahalle sakinlerimizin rahatça oturabileceği güzel vakit geçirebileceği sosyal bir alan olacak. Mahallemizdeki ırmakta balık nesli azalmıştı. Buradaki balık popülasyonunu devam ettirmek için 2 bin 500 alabalık alarak ırmağa bıraktık. Yollarımızda istinat duvarı çalışması yaptık. Malzemesini belediye verdi. İşçiliğini mahalle sakinlerimiz yaptı. Sosyal medyayı etkin kullanmaya çalışıyoruz. Mahallemizdeki gelişmeleri oradan paylaşıyoruz. Gurbette olan insanlarımız buradaki gelişmeleri takip edebiliyor. Bize destek veren mahalle sakinlerime çok teşekkür ediyorum.

Kenan Akyüz

Yorumlar (0)