Murat Zorluoğlu: Ganita-Faroz sonbaharda!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı basınla buluştu, devam eden ve yapacağı projeler hakkında bilgiler verdi. Ganita - Faroz projesinin açılışı sonbahara kaldı. ‘Vadi Park’ ve Eski Ortahisar’ın tarihi dokusunu gün yüzüne çıkarma projeleri gündeme alındı.

Trabzon Haber 21.06.2022, 16:23
Murat Zorluoğlu: Ganita-Faroz sonbaharda!

Değirmendere’deki yeni otogar binasını inşaatını yerinde ziyaret eden ve yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Zorluoğlu, “Otogar inşaatı yüzde 30’ları geçti. Gelecek Nisan, Mayıs ayında açılışını hep beraber gerçekleştiririz.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Türkiye’de örnek bir proje olacağını buranın sadece terminal binası değil, Değirmendere dönüşüm projesinin başlangıç projesidir. Özellikle Değirmendere’nin çok önemli olduğunun bilincindeyim, dediğim gibi burada dönüşümü başlatıp gelecekte bir 10 yıllık süreçte Türkiye’de benzeri olmayan Avrupa’da gördüğümüz nehirlerinden faydalanan şehirler arasında Trabzon’da yer alacaktır. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bu nehrin gerekiyorsa rehabilite edip etrafını dönüştürüp 29 hektarlık sanayi alanının yani bu alanda 1700 dükkânı taşıyıp Değirmendere bölgesini muhteşem bir görüntüye kavuşturmayı hayal ediyorum.” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Başkan Zorluoğlu, Ganita - Faroz projesi konusunda ise, “Ganita projemiz Faroz’a kadar 2,5 kilometrelik bir projedir bunun Ganita kısmını bu yaz bitirmeyi hedeflemiştik. Fakat bazı ekonomik olumsuzluklar nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi burada da biraz yavaşladı, fakat sonbaharda Ganita kısmını hizmete açacağız diğer kısmını 2023 yılında hizmete açacağız komple 2023 yılında Ganita-Faroz arası muhteşem bir çekim merkezi olacak." diye konuştu. Beşirli Mahallesinde yapımı devam eden Kadın İstihdam ve Yaşam Merkezi ve Pazar Kapı semtinde inşaatı devam eden Kadınlar Pazarında da incelemelerde bulunan, Zorluoğlu, her iki çalışmanın da yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

“VADİ PARK PROJESİ”

Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Trabzon’da hayata geçireceği iki proje hakkında da bilgiler verdi. Zorluoğlu, “Trabzon 2019 yılında sayın Bakanımızın oluruyla Cazibe Merkezlerine dahil edilen illerden oldu. O program, birçok projenin yapılmasına destek verecek mali program esasında. Projeye dahil olduktan sonra o program dahilinde birkaç tane iş yaptık. Bir tanesi Sanayi Sitesi alanının taşınmasına ilişkin fizibilite çalışmasıydı. Bir diğeri de Bilim Merkezi ve Plenetoryum. O da bölgede ilk olma özelliği taşıyor. Onu da yıl sonuna kadar tamamlayıp, önümüzdeki yıl başı hizmete açacağız. Tema Park. Şehirde eksikliği hissedilen, turistlerin vakit geçirebilecekleri alanın eksikliği. Zağnos Vadisi Kentsel Dönüşümü tamamladıktan sonra çok hareketlendirilemeyen vadi. İşte bu Vadi Park Projesiyle biz Zağnos Vadisi’ni canlandırmayı hedefliyoruz. Bu projeyi yapıp Bakanlığa sunduk. 40 Milyon TL’lik ödenek aldık. 5 Milyon TL’de Büyükşehirin bütçesinden harcayacağız. O bölgede Ortahisar Belediyemizin, Akvaryumu hizmete girdi. Ama şimdi Vadi Park alanında da güzel vakit geçirebileceklerini hesap ediyoruz. Bu proje için sayın bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu program dahilinde en büyük katkı. Bunu değerlendirip kısa sürede bitirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

TARİHİ DOKU ÖNE ÇIKACAK

Daha önce 2013 yılında bütün detaylarıyla hazırlanmış olan Ortahisar bölgesindeki tarihi mekanların ortaya çıkartılması projesine de önem verdiklerini ifade eden Zorluoğlu, proje hakkında şunları söyledi: “Eski Ortahisar dediğimiz bölgedeki tarihi mekanların rehabilitasyon yaparak oradaki tarihi dokuyu ortaya çıkartmak için bir proje hazırladık. Projemiz hazır, 18 hektarlık bir alan ama biz ilk etapta 3 hektarlık bölümde uygulamayı başlatacağız. Bu projeyi bakanlığa sunduk. Sayın bakanımız 15 Milyon TL bakanlık bütçesinden destek verecek. Büyükşehir Belediyesi olarak bizde 15 milyon TL vereceğiz. İlk etapta 30 milyon TL ile işe başlayacağız. Şehrimizin eski Trabzon’un, eski sokakların ortaya çıkarılması, sokak sağlıklaştırılması, sokak mobilyaları ile oranın çok güzel şekilde ortaya çıkarılmasını hedefliyoruz.”

Yorumlar (0)