Neriman’a engel yok!

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde yaşayan görme engelli Neriman Demir, azmi sayesinde hem okuyup hem de çalışıyor.

Trabzon Haber 04.12.2021, 10:20
Neriman’a engel yok!

Trabzon'un Ortahisar ilçesi Fatih Mahallesi’nde ikamet eden görme engelli Neriman Demir, azmi sayesinde engelleri bir bir aşıyor. Sekiz yaşına kadar %5 olan görme yetisini, sekiz yaşından sonra kaybeden Neriman Demir, ailesinin desteği, kendisinin de azmi ve çabasıyla ilkokul ve liseyi bitirdi. Trabzon Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 4. sınıfta okuyan Demir, aynı zamanda da Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki bir okulda da memur olarak çalışıyor.

Sekiz yaşına kadar %5 oranında gördüğünü ifade eden Demir, görme yetisinin aileden genetik olarak kaynaklandığını dile getirerek, “Görme yetimi kaybetmem hiçbir zaman benim okumamın ve sosyal hayatımın önüne geçemedi. Lise eğitimim sırasında görme oranım yok denecek kadardı. Bu yüzden de lisede okurken bayağı zorlandım. Ama önüme çıkan engelleri, bir engel olarak değil de onları üstüne basıp yükseleceğim bir basamak olarak görüyorum” dedi.

“AYAKLARIMIN ÜSTÜNE DURUYORUM”

Ankara ve İstanbul’daki bazı hastanelerde tedavi gördüğünü ama bir sonuç alamadığını ifade eden Demir, engelli bireylere de tavsiyelerde bulundu. Neriman Demir, "Engelli olan vatandaşlarımızın kesinlikle kendilerini toplumdan soyutlamamalarını istiyorum. Kendilerini toplum belki ötekileştiriyor, bir de kendileri, kendilerini ötekileştirmesin. Sonuçta bu bir farklılıktır. O yüzden engelli olan insanlarımız toplumda daha çok var olmaya çalışsınlar. Ben nasıl mücadele ettiysem, onların da mücadele etmesini istiyorum. Şu anda hayatım çok güzel. Okula gidiyorum, işe gidiyorum ve artık ayaklarımın üstünde durabiliyorum" diye konuştu.

“ANNE BABALAR ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKSIN”

Şiir yazan ve çok iyi satranç oynayan Neriman Demir’in il genelinde düzenlenen satranç yarışmalarında birincilikler elde ettiği biliniyor.

Engelli bireylerin ailelerine de seslenen Demir, anne babaların her zaman çocuklarının yanlarında durması gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu: “Benim ailem her zaman benim yanımda oldu. Beni hiçbir zaman kısıtlamadılar. İlk göreve Eskişehir’de başladım. Beş yıl orada tek başıma yaşadım. Eğer ailem beni engellese, göndermeselerdi, belki de okul hayatım dahil yaşamımı bu şekilde sürdüremeyecektim. Anne babalar kesinlikle çocuklarını serbest bıraksınlar. Engeli var diye çocuklarını korumaya çalışacaklar ama onları kısıtlamamalılar.”

“TRABZON’DA KENDİMİ ÖZGÜR HİSSETMİYORUM”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü için de “Engelliler Günü kutlanacak bir gün değil.” diyen Demir, konuşmasına şöyle sürdürdü: “Engelliler Günü farkındalık oluşturma günüdür. Sadece 3 Aralık’ta değil, genel olarak her gün bu farkındalığın olması gerekiyor. Ayrıca Trabzon’da kendimi özgür ve rahat hissetmiyorum. Özellikle ulaşım açısından çok zorlanıyorum. Akıllı trafik ışıkları yapıldı ama bunlar çalışmıyor. Defalarca yetkili makamlara bildirmeme rağmen düzeltilmiyorlar. Yetkililerden, özellikle ulaşım açısından engellilere kolaylıklar sağlanmasını istiyorum.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 16 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
4
parçalı bulutlu