Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç basınla buluştu

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, bugüne kadar yapılan çalışmalar ve yapımına devam edilen projeler hakkında bilgi verdi.

Trabzon Haber 31.03.2022, 14:14
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç basınla buluştu

Trabzon Basını ile buluşan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, seçildiği günden bugüne çalışmaları değerlendirdi. Başkan Genç özetle şunları söyledi:

“Evvela Pelitli bölgemizde 132 binanın kamulaştırılması için TOKİ ile iş birliği yaparak 47 adet iş yeri ve camiyi hizmete aldık. Bu bölümün Güney kısmında 699 adet konut ve camiyi tamamlayıp hemşerilerimizin hizmetine sunduk.

EKOPARK

Karayolları Genel Müdürümüzün desteğiyle Beşirli’de devraldığımız taşınmazı, projelendirerek güzel bir yaşam alanı şeklinde Ekopark olarak teşkil edildi. Yine bu çalışmaya ilave 3 dönüm alanı katarak bugün ziyaret edildiği şekliyle güzel bir alana çevirerek hizmete sunduk. Bu parkın projesi, ödüllü bir projedir.

TARİH MÜZESİ

Trabzon’umuz tarih şehri, sanat şehri… Böyle kadim tarihi, bir Tarih Müzesinin olmayışının eksikliğini göreve gelişimizde hissederek Saray Atik Sokakta bulunan konağı devraldık. Tarih müzesi olarak hayata geçirdik.

Şöyle bir özelliği var: Buradaki tarihi belge, kartpostallar, tap edilip öğrencilerimize ücretsiz olarak verebiliyoruz.

MEVCUT YERLEŞKE

Ortahisar Belediyemiz merkez ilçe olarak teşekkül etti ancak belediye hizmet binası yoktu. Mücavirinde hak sahiplerine teslim ettiğimiz 2. Etap Ticaret ve Konut Alanı, Dere Islahı, Peyzaj düzenlemesini de yaptık hizmete aldık. Hak sahiplerine teslim ettik.

PAZARKAPI TARİHİ BİNA RESTORASYONU

Tarihe olan saygımızda, korunaklı olan bu yapımızı devralarak, restorasyonunu yaptık.

İç konseptiyle mini kütüphane şeklinde bir konsepte büründüreceğiz.

KÜÇÜK DOSTLAR KLİNİĞİ

Yönetim sorumluluğu olması hasebiyle, bize emanet edilen sokak hayvanlarımız için araziyi Büyükşehir Devretti. Bizde burada klinik açıldı. Ortahisar Belediyesinin sadece Veterineri vardı. Şimdi 3 veterinerimiz var. Bütün sokak kedilerimiz hem burada tedavileri hem de kısırlaştırılması veya acil durumlarda sokak köpeklerimize de müdahale edecek imkan ve kabiliyete sahibiz.

SEMT SAHALARI

Kullanımı çok çok kötü şartlarda olanki örnek Çağlayan... Birçok amatör kulübümüz maçlarını veya antrenmanlarını burada yapıyor. Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz ile çalıştık. Hizmete aldık. Bulak mahallemizde kendimiz semt sahamız icra ettik. Geçen ay da Karlık Mahallemizde de sahamızı hizmete aldık.

MAHALLE PARKLARI

Göreve geldiğimiz andan itibaren 69 adet yeni çocuk parkı teşekkül ettirdik. Ayrıca birçok mahallemizde meyve bahçeleri yapıyoruz.

TARİHİ ÇEŞMELER, RESTORASYONU

14 adet çeşmemizin tespitini yaptık. Hem restorasyonlarını hem de kullanılabilir şekle getirmek adına tamamladık ve hizmete aldık.

KEMERALTI SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMASI

Birinci etabını tamamlamıştık. 2. ve 3. Etap Proje alışmaları Kültür Bakanlığımız tarafında yapıldı. Programa alındı. Ödeneği çıktığında 2. Ve 3. Etap olarak devam ettirmek istediğimiz güzel bir projemiz. İnşallah, hem böyle binanın fiziki şekliyle, tarihi şekliyle, görüntü kirliliğine halel getirecek unsurların ortadan kaldırılmasıyla güzel bir hale getirmek amacı ve arzusundayız.

KATI ATIK YÖNETİMİ

Katı Atık Yönetim anlayışı mevcut. Hem vatandaşlarımızı bu konuda farkındalıkla birlikte atık ayrıştırma kültürüne, hem de sıfır atığa giden anlayışı ortaya koymak adına, şehir merkezinde konteynırlar değil, birçok alanımızda yer altı konteynırlarımızı koyduk. O görüntü kirliliği bile şehircilik olarak istemediğimiz husustu. Diğer taraftan 14 Atık Getirme Merkezi oluşturuldu.  Geçen hafta Ankara’daydık. Çevre Bakanımız bu konuda duyarsız kalmadı. Sabit bir Atık Getirme Projesini hayata geçireceğiz.

EVDE BAKIM HİZMETİ

Sosyal Belediyecilik adı altında, Ortahisar Belediyesi olarak şu anda 313 kişiye evde bakım hizmeti veriyoruz. Belediyemiz imkan kabiliyeti olarak ne kadar talep olursa, onu karşılama konusunda imkan sahibiyiz.

HİSAR AY

Sabit bir yardım merkezi oluşturduk. Bu yıl Kızılay ile birlikte protokolle birlikte sosyal belediyeciliğin gereği olarak Ortahisar Belediyesi birçok alanda yardım merkezinde vatandaşların ihtiyacına yetişmeye çalışıyoruz.

YÜZME HAVUZU, TENİS KONRTLARI, SPOR SALONU

Ortahisar Belediyesine devrini sağladık. Yüzme Havuzunun güçlendirme ve iç donanımını modernize etmek suretiyle, tenis kortlarını modernize ederek daha kullanımlı hale getirdik. Önümüzdeki ay muhtemelen açılışını yapıp hizmete alacağız. Burada sosyal sorumluluğun gereği olarak çocuklarımızı yüzme sporunu öğrenmesini evvela temin etmek. Esasında bu fikir engelli yavrularımızın yüzme ihtiyacı nedeniyle kafamızda teşekkül etti. İyi de oldu. Haftanın 2 - 3 günü bu kesimlere hizmet edeceğiz…

ORTAHİSAR BELEDİYESİ AKOLUK YERLEŞKESİ

Büyükşehir Belediyemizin otogar nedeniyle, yerleşkemizi Akoluk’a tesis ettik. Hem Fen İşleri hem de Destek Hizmetlerimiz, Temizlik İşleri Müdürlüğümüz bu alana yerleşti. Faaliyete geçtik. İdari olarak da daha önce Akoluk Belediye Binamızın içine kullanılır hale getirdik. Şu anda orası büyük bir kompleks olarak hizmet üretmeye başladı.

ATATÜRK’ÜN TRABZON NUTKU ANITI

Atatürk’ün hemşerilerimizden övgüyle bahsettiği sözlerini, Atatürk Alanı Meydan Parkında, hemşerilerimizin bilgisine kitabe şeklinde sunduk. Trabzonlulara ne şekilde hitap ettiğini, Trabzon’a ilişkin tahahülüde var.

Devam eden projeler;

TÜNEL AKVARYUM

Tünel Akvaryum ile ilgili çok ciddi çalışma yürüttük. Şu anda fiziki olarak çalışma tamamlandı, test çalışmaları sürüyor. 23 Nisan 2022’de açılışını yapmayı planlıyoruz. Çok güzel cazibe merkezi olacaktır. Şehrin çocuklarının ilgisini çekecektir. Şehrimize gelen turistlerin, şehirde kalma gün sayısını arttıracak, çekim alanı, hem de turizm destinasyonu olarak değerlendirebiliriz. Şehrimizin ekonomisine de artı katacaktır. Çalışmayı nihayetlendirdik, bundan dolayı da mutluluk yaşıyorum.

TARİHİ HASAN PAŞA HAMAMI

Burayı valilikten devraldık. Metruk bir haldeydi. Tarihi Hasan Paşa Hamamız. Çalışma devam ediyor. İhalesini Ekim ayında yaptık. Devrini teslimini yaptık. Şartnamesine uygun olarak devam ediyor. Tamamlandığında önünde çok güzel bahçesi var. Kültür, sosyal amaçlı olarak şehrimizin hizmetine alacağız.

ÇUKURÇAYIR DOĞA PARK!

Yoğun yapılaşma var. Orada belediyemize ait 5 dönümlük alan vardı. Ekopark’ın küçük halini düşündük. Orada görmekte olduğunuz ağaç ve yeşilliğin içinde bu alan. 8 Ağustos’ta ihalesini yaptık yapımı devam ediyor.

BOZTEPE SEYİR PLATFORMU

Boztepe bizim en nadide alanlarımızdan bir tanesi. Kızlar Manastırının restorasyon çalışması tamamlandı. Kızlar Manastırının Güneyinden başlamak üzere 1 km’lik ahşap yürüyüş yolu ve içinde seyir terasının olduğu şekliyle projelendirdik. Burası SİT alanı. O nedenle Çevre Bakanlığından onay alınıp, 15 gün önce ihalesini yaptık. Hızlı şekilde tamamlayıp hizmete almayı düşünüyoruz. Geçen hafta Ankara’da hem İçişleri hem de Çevre Bakanımız finans konusunda bize yardımcı olacaklarını söylediler.

Güney’de Büyükşehir Belediyemiz de ayrı düzenleme yapacak. Boztepe’nin kendine ait güzelliği ve bizim dokunuşlarımızla daha iyi bir gezinti alanı, seyir terası olarak teşekkül ettirmek istiyoruz.

MAĞMAT PROJESİ

Pandemiyle birlikte biraz kesintiye uğradı. Güncelimizde olan proje. Bütün ittifak haklarıyla Ortahisar Belediyemize tescili yapıldı. D. Karadeniz Eylem Planında turizm destinasyonu olması hasebiyle ilgi olacaktır. İyi bir yatırımcı bulup, bu alanı şehrimize kazandırabiliriz. Alzhaimer, Otizm Yaşam Merkezi konusunda derneklerimizin talebi var. Bu alanı değerlendirmek için adımlar atıyoruz.

EN MUTLU KÖY

Mağmat alanında teşekkül ettiğimiz ve ihalesini yaptığımız En Mutlu Köy Projemiz. Mesleki rehabilitasyon, engelli vatandaşlarımızın kendilerinin üreteceği doğal bir yaşam alanı. İçerisinde mini çiftlik, sera, rehabilitasyon merkezlerinin bulunduğu projemiz. İhalesini yaptık. Bu projemizi Ankara’ya sunduğumuzda şehrimizden 1. seçildi. Mustafa Varank, şehrimizin evladı. 8 Milyon finans sundu. 2 Milyon TL’de belediyemizin bütçesinden olmak üzere 10 Milyon TL’ye ihalesini yaptık.

BASIN MÜZESİ

Projelerimiz vardı. Saray Atik Sokağımızda, bir binamızı devraldık. Profesyonel müzecilerle birlikte iç konseptini çalışıyoruz. İçerisinde Gazeteciler Cemiyetimizin de bulunduğu bu güzel çalışmayı, sizlere ve bütün basın camiamıza sunacağız. 10 Ocak 2023 Dünya Çalışan Gazeteciler Gününde açılışını gerçekleştirmek istiyoruz.

YUKARI HİSAR ARKEOLOJİK KAZI ALANI

Yukarı Hisar denen bölge var. O alan neresi sorsak, çoğu ifade edemez. Kapatmışız o alanı. Burası tarih kokuyor, medeniyet kokuyor. Müze Müdürlüğü, Büyükşehir, valiliğimiz, Ortahisar, TTSO bir araya geldik. Geçen yıl 3 ay boyunca arkeolojik kazı çalışması yapıldı. Bu yıl da aynı çalışmayı devam ettireceğiz. Çıkan bu tarihi kalıntıları, arkeopark şeklinde, müzeyle beraber şehrimize kazandırmayı istiyoruz.

MİNİ BİR PLANETARYUM HİZMETE AÇILACAK

Bir belediyenin en temel vazifesi var. Biri vatandaşın en temiz suya ulaşmasını sağlama, bir diğeri en temiz hava… Sağ olsun Murat Başkanımız başladık.. Zor proje.. Büyük koordinasyon ile yürütmeye çalışıyoruz. El birliği ile en hızlı şekilde tamamlamak istiyoruz. Sokak ve caddelerimizin hem erişim, hem de kaldırım standardını daha iyi noktaya getireceğiz. İçerisinde yağmur suyu drenajı ve kanalizasyonda var.  Bizim yine düşüncelerimiz arasındaydı. Büyükşehir Belediye Başkanımız projelendirdi. Mini bir planetaryum,Pazarkapı’da hizmete alınacak.

Yorumlar (0)