Ortahisar Kent Konseyi Kadın Meclisi yol haritasını belirledi

Trabzon’da Ortahisar Kent Konseyi bünyesinde açılan Kadın Meclisi ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda toplumda kadının konumunu sağlamlaştırmaya yönelik plan ve projeler masaya yatırıldı.

Trabzon Haber 23.04.2022, 17:43 23.04.2022, 17:51
Ortahisar Kent Konseyi Kadın Meclisi yol haritasını belirledi

Trabzon Ortahisar Kent Konseyi bünyesinde faaliyete geçen Kadın Meclisi ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Kadınların toplumdaki konumunu sağlamlaştırmak ve kadınların haklarını korumak adına adımlar atan Kadın Meclisi’nin toplantısında, gerçekleştirilen projeler ve yapılması planlanan faaliyetler masaya yatırıldı. Toplantıya Ortahisar Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Canan Nehbit, Ortahisar Kent Konseyi Başkanı Önder Taşan ve Kadın Meclisi üyeleri katıldı.

Toplantıda, 17 Nisan Pazar günü yapılan Diş Hekimleri Oda seçimlerinde, kadın diş hekimi bulunmayan seçim listesine karşı sunduğu, yüzde 33’lük cinsiyet eşitliği kotası bulunan listeyle seçimi kazanan Kent Konseyi Başkanı Önder Taşan tebrik edildi. Yüzde 33’lük cinsiyet eşitliği kotası bulunan dönüştürücü oranı kurula sokan ve yönetim kuruluna kadın diş hekimlerini de dahil eden Başkan Taşan, kurduğu Kadın Komisyonu ile bir ilke imza attı. Trabzon’da ilk olma özelliği taşıyan yüzde 33’lük dönüştürücü eşitlik kotasının diğer meslek alanlarında da öncü olması bekleniyor.

Kadın Meclisi’nde ayrıca; Ortahisar Kent Konseyi Kadın Meclisi Hatıra ormanı oluşturma planı, dijital zorbalık ile cinsel şiddete maruz kalan çocuk ve kadınların haklarını aramalarına yönelik bilinçlendirme eğitimleri yapılması, kadınların miras dışı bırakılarak haklarından yoksun bırakılmalarının önüne geçilmesi ve kanun önünde cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik yürütülecek çalışmalar masaya yatırıldı.

Yorumlar (0)