Prof.Dr.Mikdat Kadıoğlu Rize ve Artvin'de yaşanan sel ve heyelan felaketiyle ilgili açıklamalarda bulundu

Rize ve Artvin'de meydana gelen şiddetli yağışlar can ve mal kayıplarına neden olurken Doğu Karadeniz'de her yıl artan sel, heyelan ve taşkınlar bölge halkının kâbusu olmaya devam ediyor.

Trabzon Haber 26.07.2021, 10:53 26.07.2021, 10:54
Prof.Dr.Mikdat Kadıoğlu Rize ve Artvin'de yaşanan sel ve heyelan felaketiyle ilgili açıklamalarda bulundu

Meteoroloji ve afet yönetimi profesörü Mikdat Kadıoğlu, Rize ve Artvin’de meydana gelen sel felaketiyle ilgili açıklama yaptı. Kadıoğlu, sel felaketinin nedenleri arasında derelerin yapısının bozulmasının bulunduğunu belirtti.Meteoroloji ve Afet Yönetimi profesörü Mikdat Kadıoğlu, Rize’deki selin ardından 8 gün sonra Artvin’in Arhavi ve Murgul ilçelerinde meydana gelen sel felaketinin sebepleri üzerine görüşlerini açıkladı.

mikdat-kadioglu.jpg

DERE YATAKLARINDA YERLEŞİM!

Kadıoğlu, “Sellerin başlıca sebepleri var, bunların başında dere yataklarının doğal yapısının bozulması gelir. Karadeniz Bölgesi’nde dere yataklarında yerleşim oldukça bu tür felaketlerden kaçınmamız mümkün değildir” dedi.

Karadeniz’de son günlerde düzensiz yağışlardan da bahsedildiğini belirten Kadıoğlu, “Yağışın düzenlisi, düzensizi olmaz, dereler yağışlar yüzünden taşmıyor, dereler yataklarına ev yapan insanlar yüzünden taşıyor. Karadeniz’de dere yatakları, sel yatakları, heyelan ve sel tehlike bölgeleri öncelikle belirlenmeli. Sonra uygun yere direkler üzerine, altı boş bina yapılmalı. Günümüzde, dereler şehirlerden geçmiyor, şehirler derelerden geçiyor. Bölgede yamaçlara yollar yapılırken önlemler alınmıyor. Heyelan olmaması için yapılan yolların kenarlarına kesinlikle duvarlar yapılmalıdır. Karadeniz bölgesi yüzyıllardır yağış alan bir bölgedir, bu yağışlar yeni değildir. Bu yüzden bölgedeki yerleşim planları 500 yıllık yağış bilançosuna göre yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

dere-tasmasi.jpg

BİZDE DEĞİŞEN HİÇ BİR ŞEY YOK

Peş peşe afetler sonrası “mevsimler yer mi değiştirdi?” sorusuna ilişkin Mikdat Kadıoğlu, “Yağışların şiddetleneceğini 20 yıldır söylüyoruz ama sen ne yaptın bunun için? Eskisi gibi mazgal yapıyoruz. Onlar 30 yıl öncesine göre hazırlanmış durumda. Değişen iklim ama bizde hiç değişen bir şey yok" dedi.

Prof. Mikdat Kadıoğlu, “Kanada’da sıcaklıktan yaklaşık 1000 kişi ölüyor, Türkiye’de barajlar doluyor, sel felaketi almış başını gidiyor. Almanya’da 1000’e yakın kişi hayatını kaybetti. Çin’de, ‘1 yılda yağması gereken yağmur 1 günde yağdı’ deniyor. Uzmanların yaptığı ilk açıklama ‘küresel ısınma’ ya da ‘iklim değişikliği’ oluyor… Her şey küresel ısınma mıdır?Bu işin kolay tarafı... Ayrıntılı incelemezsen meteorolojik olayları… Her birinin değişik oluşum şekli var. Kimi yerde daha sıcak, kimi yerde sulu, kimi yerde kurak var. Hepsini iklim değişikliğine bağlayıp kolayca çıkabiliyoruz” diye konuştu.

artvin-rize-sel.jpg

KIRILGAN BİR ALTYAPIMIZ VAR

Kadıoğlu, “İstanbul'da diyelim ki kışın başında kurak geçiyor,iklim değişti diyoruz. Yağmur başlıyor bu sefer ‘kuraklık’ demekten vazgeçiyoruz, başka yere bakıyoruz. İklim değişikliği bitti mi oluyor? Bu işin kolayı... İklim tabi değişiyor. Sel olan, kuraklık olan yerlerde hazırlık yapmazsak daha da etkileneceğiz. Kırılgan bir altyapımız var. Mazgal olmaması, yollarda su birikiyor. Yanlardan su akıp gidiyor. Altyapısı olmayan yerler bu yağışlardan daha çok etkilenecek. Tüm suları çatılardan caddeye veriyoruz.

sel-felaketi-001.jpg

Dünyada böyle bir şey yok. Yağış bir kaynak, insan bir alıcı… Bunun kaynağı aşırı yağış tamam ama bana gelmesi için bir yol lazım. Ben de etkilenecek durumda olmalıyım. Biz bunun kaynağından suçlu arıyoruz.Mevsim normalleri matematiksel hayati bir değer. Ortalama bir değer alıyoruz, mevsim normalleri diyoruz. Hava normal olmuyor ki… Bu sene geçen ay mevsim normalinde mi geçti, yok.İnsanlar hayali rakamlar olduğu için algılayamıyor. Bir iklim değişikliği eksik kalmış, o yağdığı zaman dereler taşıyor! Dere yatağına girmişiz, dere kuruyken bina yapmışız… Taşkınlık yapan biziz. Dere yatağına giren biziz.Havayı suçlamak kolay. Belediyeyi mi, oraya ev yapanı mı suçlayalım? En iyisi havayı suçlamak…” ifadelerini kullandı.

Haber:Fatma Yavuz

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:37
Güneş 06:03
Öğle 12:19
İkindi 15:43
Akşam 18:25
Yatsı 19:45