Salih Cora: Trabzonspor'un açıklamasına üzüldük

Trabzon Milletvekili Salih Cora, Trabzon basını ile bir araya geldi.

Trabzon Haber 18.06.2022, 13:08 18.06.2022, 13:22
Salih Cora: Trabzonspor'un açıklamasına üzüldük

Trabzon Mimarlar Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında Cora, hem Trabzon hem de ülke gündemi ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.  

Salih Cora, yaptığı açıklamada, “Kızılcahamam kampından sonra önemli yasama faaliyetlerini gerçekleştirdik. Şehrimizin tüm yatırımlarını ve projelerini takip etmek için kamu kurum ve kuruluşları ile diyalog halindeyiz. Trabzonlu hemşerilerimizin taleplerine çözüm bulmaya çalışıyoruz.” dedi.

“ENEJİDE DIŞA BAĞIMLILIK DEVAM ETMEKTE”

Ülke olarak çok zor günlerden geçtiğimizi ifade eden Cora konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “7 yıldır milletvekiliyim. 5 yıl önce konuştuğumuz birçok konuyu, artık konuşmuyoruz. 3 yıl önce konuştuğumuz, 2 yıl önce konuştuğumuz Covid salgınını bugün artık konuşmuyoruz. Bugün artık, yaşanan gelişmelerden sonra ortaya çıkan ekonomi ile alakalı sorunları konuşuyoruz. Bu sadece Türkiye’de değil tüm dünyayı kasıp kavuran Covid salgının ardından arz ve talep dengesinin bozulması, üretim çarklarının bozulması, ekonomik milliyetçiliğin başladığı süreçten geçiyoruz. Çin’de kömür var, kömürle alakalı belirlediği fiyat üzerinden bütün dengeleri değiştirebiliyor. Doğalgaz fiyatlarının, akaryakıt fiyatlarının yükselmesi enerji maliyetlerini ciddi şekilde etkiliyor. Enerji maliyetleri arttığında bütün sektörler etkileniyor. Türkiye daha çok etkileniyor. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı devam etmekte. Sorunun ana temel kaynağı Türkiye’den kaynaklanmadı ama Türkiye’yi etkiledi. Tüm bunlara rağmen Türkiye’de birçok çalışmamız sekteye uğramadı. Bizim amacımız bu ortamda, çalışan kesimi enflasyona ezdirmeyecek tedbirler almaktır.”

“TARIMDA TEŞVİK”

Tarımda yaşanan krize de değinen Milletvekili Cora, “Tarımla ilgili maliyetler arttı ama, maliyetlerle orantılı fiyatlarda artmış olacak. Bu süreç böyle geçecek gibi görünüyor. Dünya oluşan enflasyonist ortamın kendine zarar vermeye başladığını fark ettiği an durulma oluşacak. Trabzon ile ilgili bütün yatırım ve projelerde önemli aşama kat ediyoruz. Her bir bakanlıkla istişare halindeyiz. Bakanlarımızı ziyaret ettiğimizde, Trabzon’un her köşesindeki yatırım ile ilgili talep ve isteklerimizi söylüyoruz. Trabzon’a o anlamda çok yakın ilgi söz konusu. İnşallah kısa süre içinde önemli açıklamalar yapacağız. Bunlarla ilgili somut adımlar attık. Biraz daha eteğe kemiğe büründüğünde açıklamaları yapacağız.” diye konuştu.

“BAYRAM’DA TRABZON’A MÜJDELER GELİYOR”

Trabzon ile ilgili bütün yatırım ve projelerde önemli aşama kat ediyoruz diyen Cora, “Her bir bakanlıkla istişare halindeyiz. Bakanlarımızı ziyaret ettiğimizde, Trabzon’un her köşesindeki yatırım ile ilgili talep ve isteklerimizi söylüyoruz. Trabzon’a o anlamda çok yakın ilgi söz konusu. İnşallah kısa süre içinde önemli açıklamalar yapacağız. Bunlarla ilgili somut adımlar attık. Biraz daha eteğe kemiğe büründüğünde açıklamaları yapacağız. Sanayi Bakanımızı ziyaret ettiğimizde kendisinin yakın ilgisini gördük. Bayramda Trabzon'u ziyaret etmeyi planlıyor. O ziyarette bizi heyecanlandıran ifadeler kullanacaktır. Biz bunun işaretini aldık.” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Salih Cora Trabzon’da yapılan yatırımlarla ilgili yaptığı açıklamalarda ise Şehir Hastanesinin yeniden ihale edileceğini, Demiryolu için ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon halkına açık bir şekilde söz verdiğini söyledi.

"Şehir Hastanesi 2023'ün sonlarına doğru hizmete açıklacaktır"

Cora Trabzon’daki yatırımlarla ilgili açıklamasında, “Ekonomik sorunlara bağlı olarak bazı yatırımlarda, tasfiye, yeniden ihale etme süreci olacaktır. Şehir hastanesi şu anda önce yavaşladı, sonra Sağlık Bakanlığı ile ilgili yüklenici firmanın görüşmesi oldu. Fiyat farkı konusunda anlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı tasfiye yolunu seçti. Keşke tasfiye olmadan, daha hızlı şekilde çözüme kavuşsaydı. Oluşan fiyatlardan, talepler örtüşmeyince bu yol tercih edildi. Yerinde tespitler yapılarak oluşan tasfiye komisyonu ile süreç tamamlanacak. Yaklaşık 40-45 gün sonra yeniden ihalesi olacak. Hiçbir iş yarım kalmadı. AK Parti döneminde hangi iş söz verildiyse yapıldı. Geçmişte Akyazı Stadı da büyük cenderelerden geçti. Mega projeler vaatle başlar. Sonra yasal alt yapısı, ardından yatırım planlaması ve daha sonra inşaat süreci başlar. Şehir Hastanesi ile ilgili kanun çıkarmak zorunda kalmıştık. Şu anda inşaat başladı. Türkiye’nin en güçlü firmalarından birisi bu sorunu yaşıyor. Bu sorun aşıldığında devam edecektir. 2023’ün sonlarına doğru Şehir Hastanesi hizmete açılacaktır. Hedefimiz 2023 seçim öncesi açmaktı ama biraz sarkmış olacak. Trabzon ve Karadeniz bölgesi dev sağlık yatırımına kavuşacak.

"Trabzonspor'un açıklamasına üzüldük"

Havalimanı ise yatırım Programına dahil edildi. İz ödeneği ortaya konuldu. Şimdi Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinin ön tarafında sondaj çalışmaları yapılıyor. Ulaştırma Bakanımız Havalimanını şehre kazandırmaya çalışıyor. Orada da yap işlet devret modeli masanın üstünde. Öyle bir çalışma da var. Orada da adımlarımızı attık. Trabzonspor’un tesislerini Trabzonspor’un rızası dışında kamulaştırmamız olmaz. Ama kaçınılmaz durum olduğunda orada mecburen öyle bir adım atmak durumunda kalınabilir. En rantabl şekilde olaya yaklaşmamız gerekiyor. Bence şu anda görülen deniz dolgusu ile beraber kurtarılabilir mi Trabzonspor tesisleri bakılır. Çalışma yapılır gösterilir, uygundur denilir, rantablsa, uygun karşılanırsa kabul edilir. Biz daha önce açıklama yaptık, Trabzonspor’un açıklamasına üzüldüm. Orada proje var. Mehmet Ali Yılmaz Tesislerini kapsayacak mı, daha öteye denize doğru planlama mı olacak, zaman içinde ortaya çıkacak. Kısa vadede sonuç üretilmeyebilir.

Demiryolu projesi

Demiryolu projesine gelince bu proje Karadeniz Bölgesinin ekonomik kültürel, sosyal iktisadi gelişimine katkı sağlayacak. Yeni vizyon katacak. Bölgeye bir nevi ekonomik level atlatacak projedir. Rantabl olmadığı kanaatinde değilim. Artık Deniz ticaretinin de tekrar yaygınlaşacağı dönemde, Deniz Ticaretinin Gemilerle taşınacağı noktada Demiryolu ile limanlara ulaşımı sağlanmalı. Böyle bir durumda önemli bir ihtiyacı karşılaşacak. Demiryolu aşama aşama, biz bunu daha çok konuşacağız, daha çok ısrar edeceğiz. Bunu sürekli gündemde tutmalıyız, Demiryolunun hayata geçmesi için adımlarımızı atacağız. Demiryolu için Cumhurbaşkanımız Meydan’da mitingde açık bir şekilde söz verdi. Cumhurbaşkanımız verdiği her sözü tutan bir lider. Şimdi yapım ihalesi süreci var. Onla ilgili yaklaşık 30 milyarın üzerinde proje. Ekonomik koşulların oluştuğu anda gerçekleşmesini bekliyoruz.

Trabzon'un trafik sorunu

Trabzon’un önemli sorunlarından biride trafiktir. Türkiye’de en fazla trafik yoğunluğunun yaşandığı yerlerden biri de Haçkalı Baba Hastanesi ile Trabzon Üniversitesinin bulunduğu alan. Bu Karayolları Genel Müdürlüğünün raporlandırmalarında ortaya çıktı. Akçaabat Geçiş yolu adı altında ihalesini gerçekleştireceğiz. Ama aslında bu Güney Çevre Yolunun 1. Etabı. Darıca tarafından başlayacak, Yıldızlı’da tünele bağlanacak. Onun da bu yıl içinde ihalesi gerçekleşecek. Güney Çevre Yolu Komplike proje olabilir. Oluşacak maliyet, merkezi bütçenin ulaştırma bakanlığına ayırdığı ödeneklerde hedefleri zora sokacak durum oluşturabilir. Onun için Akçaabat Geçiş Yolu olacak. Güney Çevre Yolu daha yüksek, daha güneyde belirlenerek çizilmiş projesi var. Projesi de tamamlandı. Sayın Bakanımızın bir talimatıyla ihalesi gerçekleşecektir.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
İskefiyeli 2 hafta önce
Bogdun bizi palavraya