Şalpazarı önümüzdeki bahara farklı girecek

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı.

Trabzon Haber 17.11.2021, 10:33 17.11.2021, 12:55
Şalpazarı önümüzdeki bahara farklı girecek

Belediye Başkanı Refik Kurukız, “Biz ilçemizi seviyoruz, ilçemiz insanıyla, kültürüyle, yaşamıyla ve son dönemde de hizmetleriyle ön plana çıktı. Şalpazarı’nı gelip gören misafirler, önümüzdeki bahar ayında çok farklı bir Şalpazarı görecekler” dedi.

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı. Ayrıca Şalpazarı halkına gazetemiz aracılığıyla müjdeler verdi. “Yaptığım işlerin tamamını heyecanla severek ve kucaklayarak yaparım. Sevgimin yanında inatçı bir kişiliğim var. İnandığım bir iş için sonuna kadar mücadele ederim” diyen Refik Başkan’la, söyleştik…

ÇALIŞMALARINI ANLATTI

2014 yerel seçimlerinde Şalpazarı’ndan MHP’den Belediye Başkanı seçilen Refik Kurukız, 2019’da ise MHP’den Cumhur İttifakı’nın adayı olarak seçime girdi. İlçede ikinci dönem belediye başkanlığı yapan Kurukız, bugüne kadar yaptıklarını şöyle anlattı: “Şalpazarı’nda ikinci dönem belediye başkanlığı görevini sürdürüyorum. Belediye başkanı olmadan önce Şalpazarı’nın birçok sorunu biliyordum. Göreve geldikten sonra birçok projeyi gerçekleştirmenin huzurunu yaşıyorum. Tabii ki Şalpazarı’mız için daha da önemli yollar alacağız. Şalpazarı’na Kadın Kültür Evi’ni yapmayla başladık. Bunun yanında göreve başladığımızda belediyemizin araç parkı çok kısıtlıydı. Şu anda geldiğimiz noktada araç parkımızı zenginleştirdik. Bunun yanında mahalle yollarımızda bir hayli iyileştirmeler yaptık. Asfalt yollar, menfezler, büzler gibi altyapıda iyileştirmelerde bulunduk. Fakat Şalpazarı, altı mahalleyken 2014’te otuz mahalleye çıktı. Tüm coğrafyaya hizmet etmek mecburiyetimiz oluşunca daha geniş düşünmek zorunda kaldık. Bugün geldiğimiz noktada yollarla ilgili bir beton santralı kurma çabasındayız. Santralı kurabilirsek mahallelerimizin tüm beton yollarını standart hale getirmiş oluruz. Halkımızın bizden taleplerinin başında yüksekokul geliyordu. Bugün geldiğimiz noktada yüksekokul binamızı yaptık ve öğrenci kayıtları yapıldı. Şu anda Şalpazarı’nın sokaklarında seksen tane ülkemizin çeşitli illerinden gelen kültür elçileri var. 1968’te yapılmış çok eski bir belediye binamız vardı. 86 metre karelik bir binadan bugünkü modern bir binaya kavuştuk. 2017’de temelini attık, 2019’da da binayı tamamladık. Bu binayla birlikte bir de gençlik merkezi açtık. İlçede spor salonu yaptık, fitness salonu olarak hazırlayıp orayı da hizmete sokacağız.

ADINA TÜRKÜLER YAKILAN AĞASAR BALI

Muhtarlar derneğimizi güzel bir mekâna kavuşturduk. İtfaiyeye bir yer kazandırdık. Halkımıza en iyi hizmeti veren bir belediyeyiz. Adına türküler, kitaplar, makaleler yazılmış tek bal olan Ağasar balıdır. Balımız lezzetini 2187 rakımlı Sis Dağı yaylasındaki çiçeklerin özünden alıyor. Balımız son zamanlarda çok öne çıkmış, kabul görmüş, talep almıştır. Şu anda bu baldan ekmek yiyen, geçimini sağlayan birçok çiftçimiz var. Balla ilgili coğrafi işaret talebimizi yaptık. O konuda çalışıyoruz. Şalpazarı Deresi’nin üzerinde yürüyüş yolları oluşturduk. Dere kenarlarını iyileştirmelerde bulunduk. Işıklandırıp aydınlatmalarını sağlayarak modern bir görünüm sağladık. Şalpazarı’nın tüm caddelerini yenileyip aydınlatmalarını yaptık. Caddelerimizi ay yıldızlı motiflerle süsledik. Akşamları Şalpazarı’nda gezenler, sanki Beyoğlu’nda yürür gibi bir havada hissediyorlar kendilerini. İlçenin giriş ve çıkışlarında düzenlemeler yapıldı. Hem parklar yapıldı hem de billboardlarla ve birçok görselle buraları donattık. İlçemize modern bir hükümet konağı kazandırdık. İlçede kapanan öğretmen evini restore ettik ve en yakın zamanda açılışı yapılacak. Sokak sağlıklaştırması kapsamında ilçenin girişinden meydana kadar olan bölümünü tek dip tabelayla rengârenk bir boya çalışmasıyla birlikte müthiş bir hava estirdi.

KARDEŞLİK PROJELERİ

7 kardeş ilçe projemiz vardı. 7 ilçeyle kardeş olduk. Bu kardeş ilçelerimizle birlikte ortak projeler üretiyoruz. Sosyal belediyecilik anlamında, gönül belediyeciliği ve üretken belediyecilik anlamında çalışmalarımız var. Şalpazarı’nın kültürüne önem veriyoruz. İkincisini bu yıl tamamladığımız fotoğraf yarışması yaptık. Hem sanata hem de kültüre önem veriyoruz. Salgın döneminde de çok yoğun çalıştık. Halkımıza maske dağıtımı yaptık. Sokağa çıkılmadığı dönemlerde belediyemizi yanlarında hissetmeleri açısından kolonya, maske ve çikolata dağıttık. Halkımızın gönlünü aldık. Üç tane semt sahası yaptık. Sayvançatak, Düzköy ve Kabasakal semt sahalarını bitirdik. 80 tane öğrencimiz var, her yıl bunlara burs veriyoruz. Şalpazarı’nda Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin girişimiyle tarihi bir su ihalesi yapıldı. Bir yıla kadar da ilçemize su verilmeye başlanacak. Çevre yolumuzda sıkıntı vardı. Yılan hikâyesine dönmüştü. Arazilerinden yol geçecek olan vatandaşlarla sorunlar vardı. Bu sorunlar aşıldı ve bugün yarma çalışmaları devam ediyor. Kısa bir sürede de tamamlanacağını düşünüyoruz.”

MÜJDE VERDİ

Şalpazarı’nın geleceği için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Kurukız, Şalpazarı’na yapılacak olan çalışmalarla ilgili de müjde verdi.

“Şalpazarlılara bir değil, birden fazla müjdemiz var” diyen Kurukız, “Belediyemiz şirketi aracılığıyla DOKAP’dan aldığımız kredilerle bir atölye kurduk. Kasım ayının içinde açılışını yapacağımız, Geyikli Tekstil Atölye’mizi devreye alıyoruz. Bu atölyemizde 30 kişiye istihdam sağlayacağız. Bu atölyemizde şapka, bayrak ve yelek üreteceğiz. Bu hem üretim anlamında hem istihdam anlamında hem de belediyemizin üretime katkı verecek olduğumuz önemli bir projemizdir. Sizin aracılığınızla halkımıza bunun müjdesini verelim. Makineler alındı, binanın fiziki şartları tamamlandı ve bu ay da üretime başlanıyor” şeklinde konuştu.

“DEVLET BAHÇESİ YAPACAĞIZ”

Şalpazarı halkına devlet bahçesi müjdesini de veren Kurukız, “Şalpazarı Doğancı mevkiinde altı buçuk dönüm üzerinde devlet bahçesi projesi ihale ediliyor. Önümüzdeki bahara da bu projemizi tamamlamaya çalışacağız. Çocuk oyun parklarının, at çiftliğinin, kafe ve restoranların bulunduğu, kameriye ve kitap okuma alanlarının olduğu, yöresel ürünlerin satıldığı bir mekânın da içinde olacağı bir yaşam merkezi oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

“OKÇULUK ALANI OLUŞTURACAĞIZ”

Bir müjde de gençlerimize vermek istiyorum diyen Refik Kurkuz, “Gençlerimizin sportif alanlara yönelmesi için çalışmalar yapıyoruz. Belediyemizin çatı katını kapatıp burada atıcılık-okçuluk alanı oluşturacağız. Şalpazarı Belediye Sporu’muzu kurduk. İlçemizde bireysel sporlara da önem vereceğiz” diye konuştu.

“TRABZONSPOR’UMUZ ŞAMPİYON OLACAK”

Şalpazarı, Trabzon, Türkiye milliyetçiliğinin yanında bir de Trabzonspor milliyetçisi olduğunu söyleyen Başkan Kurukız, “Biz Trabzonluyuz ve Trabzonspor sevdalısıyız. Trabzonspor ikinci lige bile düşse biz bu sevdamızdan vazgeçmeyiz. Trabzonspor bizde her zaman gönüllerin şampiyonudur. Ama bu yıl ayak oyunlarının da para etmeyeceği hakem oyunlarının sökmeyeceği bir dönem yaşıyoruz. Dört büyükler anlamında en yakın rakibimize on puanlık bir fark attık. O anlamda bakıldığında, o yılın bu yıl olduğuna inanıyoruz. İnşallah Trabzonspor’umuz da şampiyon olacak ve tüm dünyada bırakın bize her yer Trabzon demeyi, tüm dünyada gönüllerin mutlu olacağını” belirtti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:19
Öğle 12:15
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
13
parçalı bulutlu