‘Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var’

Trabzon’da kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında etkinlik düzenledi. Bir araya gelen kadınlar, ‘Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var’ yazılı pankartlar salladı.

Trabzon Haber 25.11.2021, 13:04 25.11.2021, 13:28
‘Söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var’

Trabzon’da Trabzon Barosu, Trabzon Barosu Kadın Hakları Komisyonu, TÜBAKKOM ve Kadın Sivil Toplum Örgütleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla, Keşanlı Kadınlar Direksiyonda etkinliği düzenlendi. Bu yıl, üçüncüsü düzenlenen etkinlik kapsamında, Şenol Güneş Spor Kompleksi Medical Park Stadyumu önünde bir araya gelen kadınlar oluşturdukları Kadın Konvoyu ile Trabzon Atatürk Alanı’na doğru hareket etti.

KADINI KORUMADAN DEMOKRATİK DEVLET YARATMAK MÜMKÜN DEĞİL

Kadınlar adına açıklama yapan Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, şiddetin bireysel bir olgu değil toplumsal bir sorun olduğunu vurguladı. Suiçmez, konuşmasının devamında, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde yine Trabzon’dan tüm Türkiye’ye ve dünyaya sesleniyoruz. Kadınlar artık alanda yaşamları için mücadele ediyorlar. Bugün Türkiye’de her gün kadınlarımız vahşice şiddete maruz kalıyor, öldürülüyor, ayrımcılığa tabi tutuluyor. Kabul etmiyoruz. Bunu reddediyoruz. Şiddet, şiddetin sonuçları ve şiddetin engellenmesi bir politikadır. Şiddeti kimse bireysel algılamasın. Şiddet toplumsal bir olaydır. Kadına yönelik şiddeti engellemeden önlemeden kadınları korumadan demokratik bir toplum yaratmak, demokratik bir devlet yaratmak mümkün değildir.

BİZ GÖREVDEYİZ, SİZ NEREDESİNİZ?

O nedenle medeni kanunda, devamında yasalarımızla, ceza kanunumuzla, 6284 sayılı yasamızla, İstanbul Sözleşmemizle kazandığımız haklarımızdan bir adım ödün vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden hukuka aykırı şekilde çekinilmesini kabul etmedik etmiyoruz. Dün olduğu gibi bugün de İstanbul Sözleşmesi ile kadınları tanınan hakları korumayı gerçekleştirmek mücadelesini pratikte, alanda, yan yana kadınlarımızla birlikte vereceğiz. Devleti göreve çağırmaya devam edeceğiz. Alanda biz kadınlar, sivil toplum örgütleri görevimizi yapıyoruz. Peki siz ne yapıyorsunuz? Bunu sorgulamamız ve her gün devletimize, iktidara bunu hatırlatmamız gerekiyor. Biz görevdeyiz, siz neredesiniz?

Bugün kadınlar, çocuklar artan cinsel istismara ve vahşice katledilmelere maruz kalıyorsa siz neredesiniz. Bizler buralardayız. Dün olduğu gibi bugün de yan yana etkili mücadelemizi sürdüreceğiz. Selam olsun kadın mücadelesine omuz verenlere, selam olsun kadınıyla erkeğiyle eşit bir toplum yaratma mücadelesine bizlerle birlikte olan herkese. Kadına şiddeti durduracağız. O sene bu sene!” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2021
İmsak 05:51
Güneş 07:22
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:00
Yatsı 18:26
12
açık