Sular asla kesilmeyecek!

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde bulunan 47 mahalledeki su ihtiyacının karşılandığı Atasu Barajı’ndaki doluluk oranı yüzde 100 seviyesinde.

Trabzon Haber 06.07.2021, 09:08 06.07.2021, 09:08
Sular asla kesilmeyecek!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü, yurt genelinde etkili olan kuraklık nedeniyle bölgede susuzluk yaşanmaması için önlemlerini aldı.

Kuraklık nedeniyle alınan önlemler kapsamında barajlardaki doluluk oranın ise %100 olduğu bildirildi. Trabzon’un Maçka sınırları içerisinde yer alan Galyan Deresi üzerinde inşa edilen ve Trabzon’un su ihtiyacını karşılayan Atasu Barajı’ndaki doluluk oranının %100 seviyesinde olduğu ifade edildi.

sular-asla-kesilmeyecek-1.jpg

ATASU BARAJI % 100 DOLU

Her ne kadar kuraklık yaşanırsa yaşansın, Ortahisar ilçesine bağlı 47 mahallede su kesintisinin yaşanmayacağını söyleyen TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş şöyle konuştu. “Ülkemizde yaşanan kuraklık nedeniyle, bu sene tedbirlerimizi önceden aldık. Üç dört ay öncesine kadar biz de korkmuştuk. Yağışlar oldukça azalmıştı, bölgemizde ciddi bir kuraklık var ve barajlardaki su seviyeleri %70lere kadar düşmüştü. Bayağı tedirgin olduk. Bazı tedbirler alarak barajımızı doldurduk. Fakat gün geçtikçe bu kuraklık artacak ve biz yeni yeni tedbirler almaya devam edeceğiz. Her ne kadar kuraklık olursa olsun şehir merkezinde bulunan 47 mahallemizde bir susuzluk yaşanmayacak.”

sular-asla-kesilmeyecek-2.jpg

CİDDİ CEZALAR KESİLİYOR

Elimizdeki suyun kıymetini bilip onu tasarruflu kullanmamız gerektiğini belirten Tekataş, “İklim değişikliği nedeniyle susuzluk dünyanın bir sorunu haline geldi. Yomra’nın, Akçaabat’ın, Maçka’nın bazı mahallerine verdiğimiz sularımız var. Buralarda kuraklıktan dolayı ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Orada yaşadığımız sıkıntının bir nedeni kuraklık ama daha büyük nedeni oradaki vatandaşların suyu ya kaçak kullanmaları ya da suyu önemli ölçüde tarımsal faaliyetlerde kullanmalardır. Karakaya grubunda ciddi cezalar uygulamaya başladık. Tarım sulamada suyu kullananlara beş altı bin liraya varan cezalar uyguluyoruz. Sayıları çok fazla olan kaçak kullanımlara da cezai işlemler uygulanıyor. Geçen hafta yaptığımız tespitlerde kaçak kullanım ve tarımsal kullanım oranı %25’ti. O da belirli bölgelerde yapılan tespitlerdir. Kırsala çıktığımızda bu rakam çok daha yukarlara çıkıyor. Bu konuda vatandaşları uyarıyoruz. Uyarılara uymayanlara ciddi cezalar kesiliyor.” dedi.

sular-asla-kesilmeyecek-4.jpg

SUYU FUZULİ KULLANMAMAK LAZIM

Ali Tekataş, “Sadece bu dönem değil hiçbir zaman suyu fuzuli kullanmamak ve tasarrufa gidilmesi lazım. Çok basit tedbirlerle su tasarrufu yapılabilir. Bizler Trabzon’da bulunan ve merkez mahalle diye nitelendirdiğimiz 47 mahallemizde su yetersizliğinden dolayı vatandaşların suyu kesinlikle kesili kalmayacak. Fakat altyapı çalışmalarından dolayı zaman zaman kesintiler yaşanabilir. Atasu barajımızın doluluk oranı şu anda %100 ve ne kadar kuraklık olursa olsun biz bir sorun beklemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Haber:İnan KALYONCU

Yorumlar (0)