Tarım alanları alarm veriyor!

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş çayda insanları bekleyen korkunç gerçeği ortaya koyarak, tarım alanlarındaki asidik toprağın kireçlenmemesi insan sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

Trabzon Haber 25.04.2022, 09:21
Tarım alanları alarm veriyor!

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) eski öğretim üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş “Asidik toprakta yetişen çaydaki alüminyum miktarı daha önce tespit edilen alüminyum miktarından fazla bu da insan sağlığını tehdit ediyor.” dedi.

Prof. Dr. Osman Bektaş, “Toprak ne kadar fazla asitleşirse çay topraktan alüminyumu alma potansiyeli o kadar fazla artıyor. En son yapılan kimyasal analizler gösteriyor ki, çaylarda alüminyum miktarı oldukça fazla. Bu da insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Trabzon ve Rize Bölgesi’nin %84’ü çay tarımı için uygun değil. Bunu bilimsel çalışmalar ortaya koyuyor. En fazla aşırı yağış alan bölge Rize bölgesidir. Bu aşırı yağışlar toprağı yıkıyor. Yıkayınca da topraktaki besin elementleri yağmurla beraber gidiyor. Çayda alüminyumun sevgilisidir. Toprakta serbest kalan alüminyumu bünyesine alıyor.” diye konuştu.

“İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR”

Bölgenin kayaç özelliği ve iklimin yağmurlu olması doğal olarak toprağın asidik olmasına neden oluyor diyen Prof. Dr. Osman Bektaş, “19 Mayıs Üniversitesi Gıda Mühendisliği’nin yayınladığı uluslararası bir makale var. O makalede şunu söylüyorlar, ‘Çaydaki alüminyum miktarı daha önce tespit edilen alüminyum miktarından fazla bu da insan sağlığını tehdit ediyor.’ Sağlık acısından günde dört taneden fazla çay içilmemelidir. Çayı da fazla demlememeli, fazla demlenirse çaydaki alüminyum daha çok çaya geçiyor. Toprak ne kadar fazla asitleşirse alüminyum miktarı da o tenli artıyor.” ifadelerini kullandı.

“BÖLGENİN %84’Ü ÇAY TARIMINA UYGUN DEĞİL”

Çayın asidik toprakta yetiştiğini belirten Bektaş, “Zaman içerisinde toprağın asitliği o kadar fazlalaşıyor ki, çay kökleri ya da çayın kendisi topraktan besin alamayacak duruma geliyor. Ph derecesi yani asitlik normalde çayın, 4 buçuk ile 5 buçuk arasında olması gerekiyor. Bu rakamların altında da bitki topraktan da besin alamaz, bu rakamların üstünde de olsa bitki besin alamaz. Netice itibari ile bugün bölgenin %84’ü ideal çay tarımına uygun değildir.” şeklinde konuştu.

“KİREÇLEME YAPMAK LAZIM”

Bilinçli bir şekilde tarım yapmak için kesinlikle tarım alanlarının kireçlenmesi gerektiğini belirten Bektaş şunları söyledi: “Tarım alanlarımızda kireçleme yapmamamız lazım ki, toprağın Ph’nı yükselterek verimini artıralım. Fakat vatandaş buna pek önem vermiyor. Bu gidişle toprak daha da çok asitleşecek ve toprağın bilimsel çalışmalara göre ancak %4’ü çay tarımına uygun olacak.”

Haber>>İnan KALYONCU

Yorumlar (0)