Tonya Devlet Hastanesi dijital hastane oldu

Dijital Hastane Seviye-6 (HIMSS EMRAM STAGE 6) kriterlerini yerine getirerek Tonya Devlet Hastanesi’de 'Dijital Hastane' unvanı aldı.

Trabzon Haber 12.01.2022, 12:42 12.01.2022, 12:43
Tonya Devlet Hastanesi dijital hastane oldu

Uluslararası HIMSS Analitik O-EMRAM standartlarına göre, teknolojinin benimsenme seviyesini değerlendirmek için 11 Ocak 2022 tarihinde HIMSS Türkiye Yetkili Kuruluşunun   katıldığı online ziyaret tamamlandı. Bu online ziyaret neticesinde Tonya Devlet Hastanesi’nin, O-EMRAM Seviye 6 kriterleri ile valide edilerek 6. Seviye Dijital Hastane kriterlerini taşıdığı ve sertifika almaya hak kazandığı bildirildi. Yapılan değerlendirmelerin ardından Tonya Devlet Hastanesi dijital hastanesi unvanını almaya hak kazanarak, bilgi teknolojilerini, sağlık hizmetleri sunumunda ve geliştirilmesinde en uygun düzeyde kullanılması amacıyla dijital hastane haline getirildi. Bu sistem, sağlık bakım hizmetlerinin kalitesini geliştirme, hastalıkları erken teşhis etme, medikal hataları önleme ve hastalara uygun tedavi verilmesi gibi birçok konuda büyük faydalar da sağlıyor. 


DİJİTAL HASTANE NEDİR?
Dijital hastane; idari, mali ve tıbbi süreçlerde asgari düzeyde bilişim teknolojilerinin kullanıldığı
bir hastaneden her türlü iletişim aracı ve tıbbi cihazın birbiriyle ve diğer bilgi sistemleriyle
entegre olduğu, sağlık çalışanları ve hastaların tele tıp ve mobil tıp uygulamalarıyla hastane
içinden veya dışından veri alışverişinde bulunabildiği e-sağlık ve e-devlet sistemleri ile de tam entegre olmuş hastanelere dijital hastane denilmektedir. 


DİJİTAL HASTANENİN GETİRİLERİ 
Tonya Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Serpil Atasoy, “Dijital Hastane” ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dijital hastane dijital kartla çalışmaya başlamaktadır. Hasta hastanenin hangi bölümüne giderse gitsin tanındığından yanlış tedavi uygulamaları veya yanlış ilaç kullanma riskleri ortadan kalkmaktadır. Bu sistemlerle dijital hastanede çekilen EKG’nin dünyanın çeşitli yerlerinde hekime gönderilme imkânı bulunmaktadır. Hastanın hastalığı ile ilgili olarak kolaylıkla teşhisi konulabilmektedir. Mobil olarak girilen her veri, görüntü vb. anında hastane bilgi yönetim sistemine aktarılabilmektedir. Kronik bir hastanın günlük ölçümleri ilgili hekime internet ortamından gönderilebilmekte ve mobil cihazlar sayesinde başka şehirlerdeki hastaların takibi de yapılabilmektedir.” 


“HIZ VE KALİTE ARTIYOR”
Dijital Hastanenin, hasta, hekim ve çalışan memnuniyetiyle birlikte rekabet avantajı sağladığını da belirten Dr. Atasoy konuşmasına şöyle devam etti: “Sistem sayesinde düzenlemelere kolay uyum sağlanmaktadır. Hastane maliyetlerini azaltmakta ve operasyonel verimliliği artırmaktadır. Çağdaş tıp teknolojilerini kullanıp hastaya ilişkin her türlü veriyi dijital ortamda kullanıma sunmaktadır. Sunucuların hata yapmasını en aza indirmektedir. Hastanedeki görüntüleme alanındaki iş ve işlemlerin dijital ortamda yapılmasını ve tüm radyoloji sistemlerinin sonuçlarını sayısal ortamda paylaşımına izin vermektedir. 
Görüntülerin CD’ler üzerinde verilmesine imkân verdiğinden ve röntgen filmi kullanımdan kalktığından maliyet azaltmanın yanında çevreyi de korumaktadır. Teşhiste ve hasta işlemlerinde hızlılık, değerlendirmelerde ise kalite ve kesinlik sağlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
2
karışık duş