Trabzon 15 İslam ülkesinin akademisyenlerini ağırladı!

15 İslam ülkesinden 30 akademisyen Trabzon’da yüz yüze ve online düzenlenen uluslararası kongreye katıldı.

Trabzon Haber 15.11.2021, 18:30
Trabzon 15 İslam ülkesinin akademisyenlerini ağırladı!

Merkezi Malezya olan Uluslararası Bilimsel Forum / International Scientific Forum ARID, İslam dünyasından 93 akademisyenin yüz yüze ve online katıldığı üç gün boyunca Trabzon Maçka’da gerçekleştirdiği kongresini tamamladı. Kongre, Trabzon valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkoğlu, Bahreyn Haliç Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mohanad Al-Mashhadani, Yemen Hadramevt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mohamed Said Khanbash. Maçka Kaymakamı Selim Çomaklı, Trabzon ve Maçka Müftüleri Osman Aydın ve Mehmet Cebeci,  yurtdışından ve yurt içinden gelen akademisyenlerin açılış törenine katılımıyla başladı. Üç gün süren ve Malezya, Endonezya, Fas, Tunus, Cezayir, Libya, Mısır, Bahreyn, Irak, Ürdün, Suudi Arabistan başta olmak üzere 15 farklı ülkeden 30 bilim insanı yüz yüze, 63 bilim insanının da online katıldığı kongrede sosyal, fen ve sağlık bilimleri alanlarında toplam 93 bildiri sunuldu. Kongrede katılımcı akademisyenlerin ve ARID akademik platformu yayınlarından oluşan kitap sergisi gezildi

Fırsatlar sağlayacak

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, “Bu forum, farklı disiplinlerde çalışan katılımcıları bir araya getirecek ve akademisyenlerin birbirleriyle fikir alışverişte bulunabilmeleri için mükemmel fırsatlar sağlayacaktır. Bilimsel tartışma ve yapıcı etkileşim için oluşan bu uluslararası forum; eğitimciler, araştırmacılar, uygulamacılar için alan çalışmalarında bilgi, fikir ve deneyim açısından büyük önem arz edecektir. Birçok sosyal disiplin ve bilim dallarına yönelik problemleri tespit etmek, bunları dile getirmek, gidermek ve çözüm yolu üretmek, tanışmak ve geleceğe yönelik planlama gerçekleştirmek için uluslararası forum çalışmasından hepimizin en iyi şekilde istifade etmesi gerektiğini düşünmekteyim. Bu alanda yapılan çalışmaların özellikle bilimin dinamizmine dikkat çekerek farkındalık geliştirmesi açısından gerek ülke gerekse dünya bilimi açısından çok değerli olacağına da eminim” dedi.

Açılış konuşmaları ardından, Prof. Dr. Mohanad Al-Mashhadani tarafından Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’na,  Yemen Hadramevt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mohamed Said Khanbash tarafından Trabzon Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu’ya, ARID Kurucusu Doç. Dr. Saıf Yousif Al -Sıweedi tarafından Maçka Kaymakamı Selim Çoraklı’ya, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Civelek tarafından Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın’a Kongre adına hediye ve plaket takdim edildi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:19
Öğle 12:15
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
9
parçalı bulutlu