Trabzon'a ziyaretçi akını: Pandeminin ardından ilk kez!

Trabzon'un önemli turizm merkezlerinden Ayasofya Camii, pandeminin ardından ilk kez bu dönemde ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Trabzon Haber 28.06.2022, 10:07
Trabzon'a ziyaretçi akını: Pandeminin ardından ilk kez!

Yaklaşık 2 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle ülkemizde de turizm tüm ülkelerde olduğu gibi durma noktasına gelirken, pandeminin etkisini kaybetmesiyle bu yıl da turizm yeniden hareketlenmeye başladı.

2013 yılında Trabzon'da müzeden camiye dönüştürülerek ibadete açılan Ayasofya Camii, bugünlerde yoğun bir ziyaretçi akını yaşarken yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Pandemi sonrası ilk kez bu kadar yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Ayasofya Camii'nde, Arap turistlerin yerli turistlere göre daha yoğun olduğu kaydedildi.

Katar, Umman ve Ürdün gibi ülkelerden gelen ziyaretçi sayısının daha yoğun olduğu gözlenirken, özellikle Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye uygulanan Corona virüsü ile ilgili seyahat yasağını kaldırmasından sonra bu ülkeden gelen ziyaretçi sayısında önemli bir artış yaşanması bekleniyor.

Dünyanın farklı ülkelerinden Ayasofya Camii'ni ziyaret edenler bir turizm rehberi önderliğinde caminin tarihi hakkında bilgi alırken, turist rehberi Ahmet Zeki Apalın, düzenli olarak Ayasofya Camii'ne turist getirdiğini söyledi.

Zeki Apalın, yaptığı açıklamada, "Biz bu bölgeyi düzenli olarak gezen bir firmayız. Ben onların rehberiyim ve getirdiğimiz herkes Ayasofya'yı seviyor. Özellikle Ayasofya'nın tarihini iyi anlattıktan sonra birçok insan bunu bilmiyor, öğrendikten sonra geliyor, beğeniyor. Son dönemde yapılan düzenleme seyahat açısından çok iyi oldu, bu yüzden emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Dolayısıyla gerçekten tarihimizi, kültürümüzü, değerlerimizi görmeye ve öğrenmeye gelirlerse, nereden gelirlerse gelsinler, toplumsal barışı bozmadıkları sürece onları kabul ediyor ve destekliyoruz."

Ziyaretçilerden Sefa Başak, yerli ziyaretçilerden ziyade Arap turistlerin çoğunlukta olduğunu belirterek, "Ayasofya'ya bir yıl önce geldim. Restorasyondan sonra özellikle Arap turistlerin daha yoğun olduğunu görüyorum.

Çok güzel bir yer. Genel olarak Arap turistlerin yerli halktan ziyade çoğunlukta olduğunu görüyoruz."

Yorumlar (0)