Trabzon'da 21. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali başladı

Trabzon Devlet Tiyatrosu (TDT) ev sahipliğinde düzenlenen "21. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali" başladı. Festivalin açılış töreni, Haluk Ongan Sahnesinin bahçesine kurulan açık hava sahnesinde gerçekleştirildi.

Trabzon Haber 02.07.2021, 08:39 02.07.2021, 08:39
Trabzon'da 21. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali başladı

Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenen 21. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali, biri yurt dışından 6 oyuna sahne olacak. 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, açılış töreninde yaptığı konuşmada, TDT'nin yıllardır çok güçlü bir şekilde nitelikli repertuvarıyla sanatseverlerin karşısına çıktığını söyledi.

trabzon-tiyatro.jpg

Devlet Tiyatrosu Trabzon'umuza çok yakışmıştır

Kurt, TDT'nin sadece festival döneminde değil sezonun her döneminde farklı oyunları sanatseverlerle buluşturduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Seyircimiz bizi hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır. Ne festivalde ne de yaptığımız diğer etkinliklerde. Devlet Tiyatrosu, Trabzon'umuza çok yakışmıştır. Trabzon'umuz da çok değerli bir bölge ve ildir. Sanatsever halkımız bizi her daim desteklemiştir. Bizde Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü olarak elimizden geldiği kadarıyla Trabzon'umuzun, çevre illere ve ilçelere bütün gücümüzle destek olmaya devam ediyoruz."

mustafa-kurt.jpg

Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali'nin 21 yıldır başarıyla devam ettiğini vurgulayan Kurt, "Bu festival çok kıymetli bir festival. Bu salgın sürecinde bazı yabancı ülkelerimizi davet ettik ama tedbirler nedeniyle Devlet Tiyatrosu ağırlıklı programlar hazırladık. Ancak gelecek yıllarda yine tiyatro mevsiminde bu festivali daha güçlü şekilde yapmaya devam edeceğiz." dedi.

TDT Müdürü Elvan Saliha Karahasan ise salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamalar sonrasında yeniden seyirciyle buluşmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, festivale katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

mustafa-kurt-elvan-saliha-karahasan.jpg

Konuşmaların ardından Karahasan, Kurt'a festivalin anısına plaket hediye etti.

Festivalin açılışı kapsamında Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen "Bizim Yunus" oyunu tiyatro severlerin beğenisine sunuldu.

ankara-devlet-tiyatrosu-bizim-yunus.jpg

21. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali'nde Türkiye'den 5, yurt dışından ise bir olmak üzere toplam 6 oyun sahnelenecek.

21-uluslararasi-karadeniz-tiyatro-festivali.jpg

Festival, 17 Temmuz'a kadar devam edecek.

 

Yorumlar (0)