Trabzon'da Aronya fidanları üreticilere teslim edildi

Trabzon’un Vakfıkebir ilçesinde 20 üretici 500 metrekare alanda aronya üretimi gerçekleştirecek.

Trabzon Haber 23.06.2021, 11:45 23.06.2021, 11:45
Trabzon'da Aronya fidanları üreticilere teslim edildi

Vakfıkebir Kaymakamlığı, Vakfıkebir Belediyesi, Vakfıkebir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Vakfıkebir Ziraat Odası Başkanlığı tarafından yürütülen ‘Tarımsal Üretimde Çeşitliliğin Artırılması Projesi - Aronya Yetiştiriciliği’ kapsamında ilçeye getirilen aronya fidanları başvuru sahiplerine teslim edildi.

aronya.jpg

Fidan teslimine Vakfıkebir Kaymakamı Mesut Yakuta, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Enver İskenderoğlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Remziye Kuleyin ve Ziraat Odası Başkanı Muhammet Kılıç katıldılar. Aronya için ülkemizde 2017’de ticari amaçlı bahçeler kurulmaya başlanmıştı. Vakfıkebir’de proje paydaşlarının hibe desteğiyle 20 üretici 500 metrekare alanda aronya üretimi gerçekleştirecek.

aronya-bahceleri-trabzon.jpg

ARONYA NEDİR?

Üzümsü meyveler içerisinde yer alan aronyanın insan sağlığı üzerine etkisi konusunda yapılan çalışmalar sonucunda, antioksidan kapasitesiyle diğer üzümsü meyvelere göre en yüksek değere sahip olduğu tespit edildi.

aronya-bahceleri.jpg

Anavatanı Kuzey Amerika olan aronya, üzümsü bir meyve olup sağlık potansiyeli nedeniyle 1900’lü yılların başlarında Rusya’ya getirilmiş ve yetiştiriciliğine başlanmıştır. Aronya geniş bir iklim kuşağı ve toprak şartlarına uyum sağlayabilmesi, zengin içeriğiyle insan sağlığına ve beslenmesine katkısı nedeniyle ‘süper meyve’ olarak adlandırılmaktadır. Meyvesi çok yüksek miktarda antosiyanin ve flovanoidler içermektedir. Aynı zamanda antioksidanlar, fenoller, minareller ve vitaminler yönünden de zengindir.

Haber: İnan Kalyoncu

Yorumlar (0)