Trabzon'da Bakkallar ve Sebzeciler Odası Başkanlık Seçimi Kızıştı

16 Ocak Pazar günü saat 10:00’da yapılacak olan Bakkallar ve Sebzeciler Odası başkanlık seçimi öncesinde başkan adayı Ali Çolak kendisi hakkında ortaya atılan iddialara cevap verdi.

Trabzon Haber 14.01.2022, 16:13 14.01.2022, 16:23
Trabzon'da Bakkallar ve Sebzeciler Odası Başkanlık Seçimi Kızıştı

Başkan adayı Ali Çolak Gazeteciler Cemiyeti’nin binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında hakkındaki iddialara cevap erdi. Çolak, başkan olarak seçilmesi halinde ekibiyle birlikte ne gibi çalışmalar yapacakları noktasında da vaatlerini anlattı.

Seçim yarışı diye bol keseden atmadık

Seçim yarışının İsmail Baş ile kendisinin arasında olduğunu vurgulayan Ali Çolak, “Her nedense bizim aday çıkmamızdan dolayı biz yarışı İsmail Baş ile değil de dışardaki yandaşlarla beraber yapmaya başladık. Bu yandaş dediğimiz arkadaşlar benim yönetici olmama hasebiyle kendilerine sormuş olduğum sorulardan rahatsız oldular ve aşırı derecede saldırganlaştılar. Benim rakibim İsmail Baş’tır. Ancak yönetici olmam sebebiyle odada ve şirketimizde olan bitenleri ben üyelerimize anlatmak mecburiyetindeyim. Ama ben yönetici olmasam ben sadece yapacaklarımız üzerinden seçime gider kararı delegeler sandıkta verirdi. Yapacaklarımız o kadar zorlarına gitti ki biz üyelere yapacaklarımızı anlatmaya başlamadan her yerden saldırıya geçtiler. Ama üzülmesinler biz sosyal medyada yapacaklarımızı, faaliyetlerimizi anlattık ve bire bir görüşmelerle hepsine anlattık. Biz ne söz vermişsek hepsinin arkasındayız. Planlarımızdan, sözlerimizden bahsederken; yüzde yüz yapacaklarımız ve yapmak için mücadele edeceklerimiz diye iki kategoriye ayırdık. Seçim yarışı diye bol keseden atmadık. Çünkü bazı esnaf sorunları ulusal bazda çözülmesi gereken sorunlardır. Bize yetki verilirse gerekli kuruluşlara ve yetkililere bildirerek bu sorunları aşmak için mücadele vereceğimizi belirtmek istedik. Bu şekilde planlamamızı yaptık ve üyelerimizi tek tek bilgilendirdik.” dedi.

Yapılan güzel işleri takdir ediyoruz

8 yıldır Bakkallar ve Sebzeciler Esnaf Odası’nın yöneticisi olduğunu ifade eden Ali Çolak, “Karar defterine şimdiye kadar hangi kararın altına imza atmışsam arkasındayım. Yapılan güzel işleri de takdir ettim ve hiçbir olumsuz görüş de belirtmedim. Keşke mevcut Başkan Başaran Maraba televizyon kanallarına, gazetelere söyleneceğine benimle konuşsaydı. Ben sadece yapılan faaliyetlerin eksiklikleri noktasında beyanlarda bulundum. Sayın başkan basın açıklamasında diyor ki odanın mülkiyetini biz aldık. Doğrudur, tebrik ediyorum. Ama biz burayı şirketlerden gelen parayla aldık diyor. Ben de soruyorum; Şirketlerin kuruluş aşamasındaki parayı oda üyelerinin aidatlarından verip de şirketlere hissedar olmadın mı? Cebinden mi para verdin de Bakkallar Odası’nı kurulan şirketlere üye yaptın da oradan kar elde edip odaya mülk kazandırdın. Bazı şeyleri doğru konuşması lazım. Hijyen eğitimi verdiklerini söylüyorlar doğrudur. Yapılan güzel işleri biz takdir ediyoruz.” İfadelerini kullandı.  

Bakkallar ve Sebzeciler Odası Başkanı Başaran Maraba’nın kendisi hakkında söylediklerine cevap veren Ali Çolak şunları söyledi:

Sen icazet aldın mı?

Mevcut başkan Başaran Maraba, seçim açıklaması sırasında veliahtı olarak İsmail Baş’ın başkanlık adaylığını duyurdu. Televizyon programında da şöyle bir ifade kullandı: Sayın Ali Çolak başkanlık adaylığını bana söylemiş olsaydı onu da diğer yanıma alırdım öyle basın açıklaması yapardım. Ben ilk başkanlık adaylığımı Trabzon Bakkallar Odası Yönetim Kurulu’nda söyledim de açıkladım. Ben de şunu soruyorum; Sen ilk başkanlık adaylığını eski başkan Süleyman İsaoğlu’nın yönetiminden çıktıktan sonra açıkladın sen ondan icazet mi aldın da çıktın.

İsmail Baş bunları faaliyet  raporuna nasıl koyabiliyor?

En üzücü taraflardan bir tanesi de şu bir insan kendini bu kadar rezil etmez. Pandemi döneminde esnaflara maske ve dezenfektan dağıtımı yaptık dedi. Sen bunu hizmet olarak görüyorsan doğru ama bunun fikir babası benim. Ben teklif ettim. Broşürlerinde neler yaptık diye yazıyor. Bu odanın başkanı sen miydin İsmail Baş mı? Başkanlığı sen yaptıysan İsmail Baş faaliyet raporu diye broşürüne bunları ne hakla koyuyor? Eğer Başkan İsmail Baş ise sen niye konuşuyorsun? Bir de hizmetlerimiz arasında şehirde ışıklı araba gezdirdik diyor. ‘Bakkalına sahip çık’ sloganlarıyla reklam yapmış. Ben oda toplantısında da söylemiştim ona. Bizim şirketin üç tane transit arabası var. Bedava reklam yapılma imkanı varken para verip yaptırdılar. Yani reklamı paralı yaptırırsan hizmet, paralı yaptırmazsan faaliyete girmiyor. En son dağıtılacak olan Trabzonspor formalarına itirazım olduğunu söylemiş. Evet doğru formaların genel kurulda dağıtılmasına karşıyım. Bizim odaya her yıl promosyon ödülleri gelir ve odaya yıllık aidatını ödeyenlere verilir. Ama sen bu yıl ne yaptın? Promosyonları seçimde genel kurulda vereceksin. O zaman ben sana soruyorum. Aidatını verenle vermeyeni nasıl ayıracaksın. Lafları çarpıtmaya gerek yok.

Aynı erdemliliği siz de gösterin!

Benim şirkete 10 bin lira borcum var. Ben oranın kuruluşunda hissedardım ama hissemi devrettim. Şirketteki borcuma karşılık devrettim ve alan da Mehmet Ataman. Peki aynı erdemliliği siz niye göstermediniz. 400 bin lira borcunuz var. Borcunuz da duruyor, hisseniz de. Siz niye devretmediniz? Aynı erdemliliği siz de gösterin ben de ödeyim.

Dilekçelere cevap alamadım

Şirketle alakalı dilekçeler vermiştim. Bunlarla alakalı bilgi verdiğini belirtiyor. Yalan söylüyor. Sadece şirket sırrıdır diyerek geçiştirmiştir. Benim ona sorduğum bazı kalemler vardı. Bunlardan bir ikisi usulsüz işçi çalıştırma konusuydu, bakkalı olmadığı halde nasıl hisse sahibi olunduğuydu bunlarla alakalı keşke açıklama yapsaydı.

Milletvekili seçimi gibi

Sandıktan çıkacak tüm kararlara saygı duyuyoruz. Yeter ki Trabzonumuz ve Bakkalımız kazansın. Ama başkaları işe dahil olmaya başladı. Trabzon tarihinde daha önce billboardlara çıkacak kadar hararetli bir seçim yapılmadı. Sanki milletvekili seçimi yapıyoruz. Birilerinin bir yerleri kaybetmemek için ne kadar mücadele ettiğinin göstergesidir.

Tek fiyat uygulamasını hayata geçirmek istiyoruz

Son olarak seçilmeleri halinde yeni yönetim olarak yapacakları çalışmalara değinen Ali Çolak, şu vaatlerde bulundu.

“Yapacaklarımızın içerisinde bizim için en büyük olmazsa olmazımız satın alma departmanı kurmaktır. Esnafın bizden istediği ve bizim de hayata geçirmek istediğimiz tek fiyat uygulaması var. Nasıl sigara tek fiyattan satılıyorsa biz bütün ürünleri tek fiyata satmaya razıyız. Bu hale gelmesi için de elimizden geleni yapacağız. Bizim taahhütlerimizden bir tanesi de odamıza kayıtlı 200’e yakın üyemiz var. Bunların yıllık aidatlarını yarı yarıya alacağız. Ayrıca bizi sömürü olarak kullanıp, üzerimizden kar edenler, bunların başında sigara firmaları geliyor. Yüzde 4 çok düşük bir rakamdır. Masrafını dahi kaldırmıyor. Bu oranın yükseltilmesi için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz. Biz odamızı esnafımızla beraber yöneteceğiz. Odalarımızda şimdiye kadar yapılmayan milli bayramlaşmaları yapacağız. Eğitim seminerlerimizi muhakkak yapacağız. Tüm üyelerimiz bilir odaya geldikleri zaman yönetici bulma şansları yok. Biz gelen yönetimdeki arkadaşlarımıza da söyledik. Vaktini ayıramayacaksan yönetimde yer alma diye. Biz konuya dikkat edeceğiz odaya gelen üyelerimizin yönetici arkadaşlarımızla birlikte sorunlarını çözeceğiz.”

Haber: Furkan Çelik 

Yorumlar (0)