Trabzon'da döviz bürolarından 'kepenk indirme' eylemi

Trabzon'da döviz büroları, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın aldığı karara tepki olarak kepenk indirme eylemi yaptı.

Trabzon Haber 04.11.2021, 12:42 04.11.2021, 14:59

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın aldığı, 12 Ekim 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe giren kararla birlikte, döviz alım satım işlemlerinde kimlik doğrulama zorunluluğu getirildi. 

Türkiye genelinde döviz büroları bugün 11:45'te, Bakanlığın kararına tepki göstermek amacıyla, 30 dakikalık 'kepenk indirme eylemi' gerçekleştirdi.

Ülke genelinde yapılan eyleme Trabzon'daki döviz büroları da katılım gösterdi.

Trabzon'da döviz bürosu işleten Selim Şahintürk, kepenklerini kapattığı büronun önünde açıklama yaptı. Şahintürk, getirilen şartların insanları zor durumda bıraktığını belirterek, "Kimlik doğrulama işlemi daha önce 3 bin dolar üzerineydi. Biz bunu uyguluyorduk, uygulamada herhangi bir problem yoktu. 12 Ekim tarihinde alınan kararla birlikte 50 Dolar, 10 Dolar gibi küçük miktarlara da kimlik almaya başladık. Bu kimlik bilgileriyle birlikte bunu kontrol altına almaya çalışıyorlar ama bunun bu şekilde olması kolay da değil doğru da değil. Aslında bu kanunla beraber döviz bürolarının devir hakları da elinden alındı. Biz 25 senelik bir müesseseyiz. 25 seneden beri bu müessese çalıştı buraya kadar geldi ama şimdi satmak istesek satamıyoruz. Kimseye devredemiyoruz. Sermaye haklarını 5 milyon olan sermaye haklarını 10 milyona çekmeye çalıştılar. Bu yüzde yüz olan bir artış. Bu çok zor, bunu karşılayamayacak birçok firma var. Belki biz de karşılayamayacağız. Buna istinaden bir platform kuruldu. Platformla beraber toplantı yapıldı, yaklaşık 850 tane döviz bürosu hepsi bir görüşme hazırlandı. Hakkımızı arayacağız, hakkımız olanı inşallah alacağız." dedi.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI'NIN ALDIĞI KARAR NEYDİ?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz alım satımlarında alt sınır olmaksızın kimlik doğrulama zorunluluğu getirilme kararı aldı. 
Bakanlık kararın resmi gazetede yayımlanmasından bir gün sonra yaptığı açıklamada"2018-32/45 sayılı Tebliğ'de yapılan değişiklikle bir alt sınır olmaksızın döviz alım satım işlemlerinde kimlik tespiti zorunlu hale getirilmiştir. Ülkemizde bankalar ve sermaye piyasası aracı kuruluşları nezdinde işlemlerde olduğu gibi yetkili müesseseler sektöründeki tüm işlemlerin de kayıt altına alınması ve ayrıca sektörün uluslararası ile uyumlu hale getirilmesi hedeflenmiştir." ifadelerini kullandı.

Türkiye Yetkili Müesseseler Platformu'nun yaptığı açıklamada;

"Türkiye Yetkili Müesseseler Platformu olarak ülke genelinde alın teri döken 852 döviz bürosu ve binlerce çalışanı adına bu açıklamayı yapmaktayız.
12 Ekim 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik ve tebliğ bizleri ve tüm çalışanlarımızı mağdur etmiştir.
Öncelikle şunu vurgulamak istiyoruz; biz döviz büroları olarak serbest piyasanın en önemli unsurlarından biriyiz. Her daim ülkemizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz.
Döviz büroları ülkemizde döviz kurlarının yükselmesinin sorumlusu değil, aksine turizm ve ticaret ile ülkemize gelen yapancı paraları ülke finans sistemine en hızlı kazandıran işletmelerdir.
Yeni düzenleme ile getirilen birkaç önemli hususu sizlerin dikkatine sunuyoruz.

 Serbest piyasada çok önemli misyona sahip olan döviz bürolarının;
-Hisse devir hakları ellerinden alınmıştır. Şirket sahipleri hisselerini, öz çocuklarına, kardeşlerine, annesine, babasına ve ortaklarına devredemez hale getirilmiştir.
-Döviz büroları sahipleri, şirket yönetimine profesyonel yönetici, eşlerini, çocuklarını ve kardeşlerini atayamamaktadır.
-Sermaye şartı işletmelerin ihtiyaç durumu dikkate alınmaksızın 5 katına çıkartılmıştır. Buna göre 10 Milyon TL sermayeyi fiziki olarak kasasında bulundurmayan işletme faaliyetten men edilecektir. 
- Getirilen yönetmelik ile ülkemiz 4 faaliyet bölgesine bölünmüştür. Şirket adresi naklinde 3 milyon TL harç ödeme şartı getirilerek adres değişikliği imkansız hal almıştır.

Bu kararlar alınırken sektörden hiçbir arkadaşımızın, hukukçuların ve mali müşavirlerin görüşü alınmamıştır. Ayrıca bu yönetmeliğin Maliye Bakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bilgisi olmadan çıkartıldığını düşünüyoruz.
Döviz büroları piyasanın en güvenilir ve saygın firmalarıdır. Buna rağmen hiçbir sektörde uygulanmayan baskı ve haksız düzenlemeler işletmeleri çalışamaz hale getirmiştir. 

CUMHURBAŞKANIMIZA SESLENİYORUZ!

Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ve kamuoyunun vicdanına sesleniyoruz:
Senelerce emek verip sektörde var olan şirketlerin bu tebliğ ile değerlerinin yok edilmesi hiçbir yasa ve vicdana uymamaktadır. 
Değerli basın mensupları; Türkiye’de eşi benzeri olmayan idari ceza ve yaptırımlarla karşı karşıyayız. En ufak bir hatada bile uyarı yapılmadan yetki belgemiz iptal edilmektedir.
Bu tebliğ yürürlükte kaldıkça, kaçak döviz bürolarının işlerini artıracaktır. Bu durum çok büyük vergi kaybına sebep olacaktır. Bu durum hiç kimsenin kabul etmeyeceği bir vaziyettir. Yürürlüğe konulan yönetmelik ile Kaçak döviz büroları ve gayri resmi döviz alım satımı yapan firmalara hayal bile edemeyecekleri fırsat verilmiştir.
Döviz büroları olarak her zaman devletimizin yanındayız. Sektörün ve ülkemizin menfaatine olacak her türlü düzenlemenin destekçisiyiz ve sonuna kadar uygulayacağımızı belirtmek isteriz. 
12.10.2021 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik ve tebliğ bizler açısından mağduriyet oluşturmuş ve nihayetinde şirketlerimizi kapatmamıza sebep olacaktır. Yönetmelik ve tebliğ anayasamıza, kanuna ve hukuka aykırıdır. Bu yönetmeliğe karşı hukuki haklarımızı arayacağımızı ilan ederiz. Tarihe not düşmek adına bu bildiriyi kamuoyu ile paylaşıyoruz. "
ifadeleri kullanıldı.

Haber: Hatice Üneş
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2021
İmsak 05:50
Güneş 07:21
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
8
parçalı bulutlu