Trabzon'da geri kalmış ilçelere pozitif ayrımcılık

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, belediye hizmetlerinde geri kalmış bölgelere biraz daha pozitif ayrımcılık yaptıklarını açıkladı.

Trabzon Haber 28.04.2022, 16:25 28.04.2022, 16:33
Trabzon'da geri kalmış ilçelere pozitif ayrımcılık

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, belediye hizmetlerinde geri kalmış bölgelere biraz daha pozitif ayrımcılık yaptıklarını açıkladı.

GERİ KALMIŞ İLÇELERE POZİTİF AYRIMCILIK

Trabzon'un en çok hangi ilçelerde yapılacak işlerin olduğu yönündeki soruya Başkan Zorluoğlu, "Biz adalet ve hakkaniyet anlayışı içerisinde kaynaklarımızı on sekiz ilçeye dağıtacağız demiştik. İşte oradaki adalet ve hakkaniyet anlayışı şu; büyüklük, nüfus durumu birinci kriter. Ortahisar şehrin merkezi, Akçaabat, Yomra, Araklı, Of, Vakfıkebir bunlar büyük ilçelerimiz, ondan sonra Sürmene ayarındaki ilçelerimiz. Ama aynı zamanda bir de Bölgelerarası eşitsizliği giderecek tedbirler alma gibi bir görevimiz de var. Nasıl devlet Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'ya pozitif ayrımcılık yapıyorsa biz de Şalpazarı, Hayrat, Köprübaşı, Düzköy kırsalı gibi nispeten geri kalmış bölgelerimize biraz daha pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Çünkü öteki türlü sadece nüfusuna göre hizmet ederseniz oralar hiç hizmet alamaz. Bunun böyle bir mantığı var. O nedenle biz Şalpazarı’na tarihinin en büyük içme suyu yatırımını yapıyoruz. Yaklaşık elli milyon liraya mal oluyor. Şalpazarı'nın bütün köylerine içme suyu getiriyoruz. Pozitif ayrımcılık dediğim bu. Yani bu küçük ilçelerimize nüfuslarından bağımsız olarak biraz daha ilave yatırımlar yapma gayreti içerisindeyiz. İlçelerde, İlçe belediyesinin yolu, büyükşehir belediyesinin yolu ayrımı yapmıyoruz. Yatırım bütçemizin yüzde altmışı ilçe belediyesi yoluyla ilgilidir. Yani yol yatırımıyla ilgili olarak söylüyorum. Yani ilçe belediyelerinin yollarına da şimdi Ortahisar ilçe belediyesine ait yollara da girip onların asfaltlarını da yapacağız. Çünkü artık vatandaşın beklemeye tahammülü yok. Evet, durum budur." ifadelerini kullandı.

EKOLOJİK KÖPRÜ VE KARAGÖZ MEYDANI

Ekolojik Köprü ve Karagöz Meydanı hakkında da bilgi veren Zorluoğlu, "Onun yanında bilim merkeziyle prinatorium yapıyoruz, çocuklara ve gençlere. Hemen arkasında kuyumcu kent inşaatı başlayacak. Orası yepyeni bir yaşam alanına dönüşüyor. Oradan karşıya bir köprü Ekolojik köprü projemiz var. Onun da bayramdan sonra ihalesini yapıyoruz. Gidiş geliş yaya sirkülasyonu sağlanabilsin diye. Gerçekten çok iş yaptık. Tanjant üzerindeki otopark devam ediyor. Şimdi Karagöz Meydanı'yla ilgili çalışıyoruz. Cudi Bey okulun olduğu yer. Onunla ilgili bir proje çalışması yapıyor. O alan İskenderpaşa tamamlanana kadar geçici otopark olarak kullanılıyor. Karagöz meydanı olarak planladığımız alanın altına otopark yapacağız. Çukur çayırda bir park yapıyoruz. Kızlar manastırı biliyorsunuz zaten hizmete girdi. Şimdi oraya küçük bir otopark yapıyoruz. Tur otobüsleri gelebilsinler diye. Oradaki etkinlikler de devam edecek. Mayıs'ın başında orada uluslararası tiyatro festivali kapsamında tiyatro müdürlüğümüzle beraber açık havada tiyatro gösterileri olacak. Millet bahçesi tamamlandı, millet bahçesinin içinde çok güzel dokunuşlarımız oldu. Şimdi o alanda batı kısmındaki binalarda cephe sağlıklaştırması yapıyoruz." dedi.

Yorumlar (0)