Trabzon'da KADES bilinmezliği

Trabzonlu kadınlar, Kadın Destek Uygulamasını biliyor mu?

Trabzon Haber 29.11.2021, 15:48 29.11.2021, 16:03

Şiddete maruz kalan kadınların güvenlik güçlerine ulaşmasını kolaylaştırmak amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kadın Destek Uygulaması (KADES) Trabzonlu kadınların da gündeminde.

Bugüne kadar 1 milyondan fazla kişi tarafından indirilen uygulama, kadınlar tarafından yeteri kadar biliniyor mu? Trabzon’da kadınlara sorduğumuz ‘KADES uygulamasını biliyor musunuz?’ sorusuna çok az kişiden ‘evet’ yanıtı geldi. Trabzon Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin sahada yaptığı bilgilendirme çalışmalarına rağmen, uygulamanın yaygın olarak bilinmediği ortaya çıktı. Trabzon’da kadına ve çocuğa uygulanan şiddete karşı farkındalık çalışmaları düzenleyen isimlerden olan Trabzon Barosu Başkanı Avukat Sibel Suiçmez’den konuyla ilgili görüş aldık.

KADES uygulamasının herkes tarafından bilinmediğini vurgulayan Suiçmez, “Barolar, sivil toplum örgütleri, güvenlik güçleri zaman zaman tanıtma çalışmaları yapıyorlar. Fakat alanda kadınlara ulaşmakta sıkıntımız var gibi görünüyor. Belki Baromuz, Jandarma ve Emniyet güçleriyle birlikte Valimizle görüşerek, bir araçla gezerek uygulamanın aktif tanıtımını yapabiliriz. Birebir kadınlara ulaşmamız gerekiyor. Herkesin bu uygulamadan haberi yok. Bir evde ezilen, şiddete maruz bırakılan ve sesini çıkaramayan kesimlerin bilinçlendirilmesinde bir eksiklik var. KADES uygulaması gerekli ve başarılı bir uygulama” dedi.

KADES HAKKINDA

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirildi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
10
parçalı bulutlu