Trabzon'da 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü' etkinliği

Trabzon'da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü kapsamında söyleşi ve tiyatro gösterimi etkinliği düzenlendi.

Trabzon Haber 25.11.2021, 00:26 25.11.2021, 00:44
Trabzon'da 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü' etkinliği

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası binasının çok amaçlı salonunda 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü' kapsamında düzenlenen etkinliğe Trabzon’un her kesiminden çok sayıda katılımcı ilgi gösterdi.

“Eğitim haksızlığın önünde bariyer olacak”

Açılış konuşmasını yapan TOBB Trabzon İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zühal Akyüzlü Sosyoekonomik olarak güçlenen kadının kendisine karşı yapılan tüm haksızlıklara karşı dimdik ve güçlü bir duruş sergileyeceğine inandığını belirterek, “Ben eğitim, sosyoekonomik olarak güçlü olmanın, evrensel hukukun ve insan haklarının düzgün olarak işlediği bir hukuk sisteminin, kadına yapılan her türlü şiddeti önleyeceğine ve haksızlığın önünde bariyer olacağına yürekten inanıyorum." dedi.

“Cinsiyet eşitsizliğiyle mücadeleye devam edeceğiz”

Etkinlikte söz alan Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez ise "Cumhuriyet Devrimi her şeyden önce bir kadın devrimidir.Yani bizim için yapılan,bizim yaptığımız ve bugün de kazanımlarından geriye gidilmesine izn vermememiz gereken çok önemli bir devrimdir; kadın devrimi,hukuk devrimi...Kadın devrimi gücünü hukuk devriminden alır. Dolayısıyla ben de değerli konuşmacılar gibi öncelikle Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyoruz.Hepimiz biliyoruz ki kadınlar güçlüdür. Bizler güçlüyüz. Bu gücün alanda yansımamasının nedeni bizler değiliz.Hukuksal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle oluşan sonuç nedeniyle bu mücadele gününde dayanışma ruhuyla bir araya geldik. Bizler bu eşitsizliklerin giderilmesi noktasında mücadele etmeye devam edeceğiz.Tacize uğruyorsak,tecavüze uğruyorsak korkmayacağız,susmayacağız,yardım talep edeceğiz. Sadece kadın olduğumuz için başımıza gelen bu şiddetten arınacağız,arındıracağız.Dolayısıyla kadınlar bu dünyayı daha yaşanabilir hale getirecek." şeklinde konuştu.

Sahne performansı nefes kesti

Sibel Suiçmez’in konuşmasının ardından Tiyatro sanatçısı Songül Nadir, kadına yönelik şiddete dikkat çeken bir sahne performansı sergiledi. Songül Nadir’in, ‘ailesi tarafından töreye kurban edilen bir kadının feryadını’ konu alan sahne performansı, beğeni topladı.

Hukuksal haklar anlatıldı

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Avukat Hande Burma ise katılımcılara sosyal hayatlarında karşılaşabilecekleri haksızlıklara ve şiddet olaylarına karşı ne gibi hukuksal hakları olduğu konusunda detaylı bilgi verdi ve gelen soruları cevapladı.  

Devlet daha etkin bir politika izlemeli

Kadının haklarını korumaya yönelik devletin tek yükümlülüğünün kanun çıkarmak olmadığını vurgulayan Hande Burma, kanun ve kanun hükmünde uygulanan uluslararası sözleşmeler olmasına rağmen devletin, tüm kurumlarıyla birlikte kadının hak ve hukukunu korumaya yönelik daha etkin bir politika izlemesi gerektiğini söyledi.  

Yargıda cinsiyetçi bakış açısı

Kadına şiddet uygulayan erkeklerin mahkemeler tarafından adli kontrolle serbest bırakılmasının, kadının hukuka karşı olan güvenini zedelediğini söyleyen bir katılımcının yorumu üzerine Avukat Hande Burma, “Ataerkil bir yargı olmaması için yani erkek bakış açısıyla hakimler bu dosyaları yargılamasınlar diye o bakış açısını kırmak lazım. Önce kendi içimizde dikkat edeceğiz. Çocuklarımızı eğiteceğiz. Cinsiyetçi hareketleri ve alışkanlıkları yapmamaya dikkat edeceğiz.” dedi.

Etkinlik, katılımcılara plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
23
parçalı bulutlu