Trabzon'da Kısa Mesafe Seyrüsefer çalıştayı gerçekleştirildi

Trabzon'da Trabzon'da "Kısa Mesafe Seyrüsefer ve Yatçılığın Geliştirilmesi" çalıştayı düzenlendi.

Trabzon Haber 23.09.2021, 03:30
Trabzon'da Kısa Mesafe Seyrüsefer çalıştayı gerçekleştirildi

Trabzon'da Avrupa Birliğinin de destek verdiği Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin ortağı olduğu "Kısa Mesafe Seyrüsefer ve Yatçılığın Geliştirilmesi" çalıştayı gerçekleştirildi.

Bir otelde düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Vali Vekili Bünyamin Yıldız, denizlerin daha iyi kullanılabilmesi için çok proje yapılmasına rağmen gelinen noktada istenilen yerde olunmadığını söyledi.

Avrupa'da ve bazı ülkelerde büyük açılımların suyun kontrolü ve insanlığın hizmetine sunulmasıyla gerçekleştiğini belirten Yıldız, "Biz maalesef bunu Karadeniz bölgesi için çok başaramadık. Ama hocalarımız böyle bir organizasyon yaptılar ve bu projeyi ortaya koydular. Biz turizm anlamında hiçbir şeyi es geçmiyoruz. Artık en küçük şeyleri bile dikkate alıyoruz. Çünkü buna ihtiyacımız var, insanımızın ihtiyacı var. Bu güzellikleri bizim bütün dünya ile paylaşabilmemiz lazım." ifadesini kullandı.

Yıldız, Karadeniz kıyılarının iklim ve coğrafi olarak elverişliliğine değinerek, şunları kaydetti:

"Kıyılarımız iklim ve coğrafi olarak uygun değil gibi gözükse de dünyada bizim gibi olan birçok yer çok ciddi şekilde istifade ediyor. Turizmle ilgili bu konuda çok hassasız. Üzerimize düşen görevi yapabilmek için Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve diğer paydaşlarımızla birlikte turizm konseyi oluşturduk ve araştırmalara başladık. Trabzon'da başlayıp tüm Karadeniz Havzasında yapılacak iyi rotalarla çok güzel şeyler olacaktır. Trabzon bu işi başarırsa tüm Karadeniz'i etkileyecek bir destinasyon haline gelir. Böylelikle dünyayı Karadeniz'e çekeriz diye düşünüyorum."

KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Rakıcı ise Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi'nin 7 Avrupa Birliği Projesi'nin ortağı olduğuna işaret ederek, "Ortak olduğumuz bu proje, Karadeniz kıyılarında turizm potansiyelinin ortaya konulması ve sürdürülebilir güçlü bir ölçekle yat turizminin geliştirilmesine yöneliktir. Yapacağımız bu toplantıda sizlerin kıymetli görüş ve düşüncelerine ihtiyaç duymaktayız. Bu sayede yapılacak olan sunumlarla projenin amacına katkı sağlanacaktır." dedi.

Yorumlar (1)
TRABZON SEVDALISI 1 ay önce
Gidin kuzey ülkeleri denizden nasıl faydalanıyorlar araştırın
17
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 24 Ekim 2021
İmsak 05:11
Güneş 06:36
Öğle 12:10
İkindi 15:06
Akşam 17:35
Yatsı 18:55