Trabzon'da kız çocuklarının geleceği için imzalar atıldı

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Dijital Çağda Eşit Fırsatlar Platformu’nun hizmete sunduğu Bilgisayar Bilimleri Yaz Kursları Projesinin imza töreni yapıldı.

Trabzon Haber 21.07.2022, 13:35
Trabzon'da kız çocuklarının geleceği için imzalar atıldı

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu'nun öncüsü olduğu Dijital Çağda Eşit Fırsatlar Platformu ile Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Bilgisayar Bilimleri Yaz Kursları protokolü yapıldı.

Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan imza törenine Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Burak Fettahoğlu ile platform üyeleri katıldı.

Dijital Çağda Eşit Fırsatlar Platformu ile Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü aralarında imzaladıkları protokol ile başlatılan Bilgisayar Bilimleri Yaz Kursları Programında yaklaşık 600’ün üzerinde öğrenciye eğitim verilecek.

Projenin amacını anlatan Bahar Ayvazoğlu “Trabzon’un akademik ve iş hayatında yer alan başarılı kadınlarından oluşan bir platform kurarak güzel bir projeye imza attık. Kız çocuklarının hayatına dokunmak istiyorum diyen ve başarılı işler yapmak isteyen 15 kadınımızla yola çıktık. Yeni üretim teknolojilerini etkin biçimde yönetmek isteyen şirketler sahip olduklarından daha yetkin iş gücüne ihtiyaç duyuyor. Kapsamlı bir tasarım bilgisine ve dijital yetkinliğe sahip çalışanlara olan talep her geçen gün artıyor. Kız çocuklarını yönlendirdiğimiz belirli meslek grupları var ve bu mesleklerin haricindeki birçok alanda gösterebilecekleri başarı örtülü bir başarı. Bu başarıları açığa çıkarabileceğimiz çalışmalara ihtiyacımız vardı. Bu da o çalışmalardan bir tanesi.” Dedi.

KIZ ÇOCUKLARI GELECEĞE REKABETÇİ BAŞLAYACAK!

Çocukları teknolojiye yönlendirmek ve desteklemek gerektiğini belirten Ayvazoğlu, konuşmasına şöyle devam etti;

“Hızla gelişen teknolojiye paralel olarak da çocuklarımızın bu yeteneklerini desteklemenin çok kritik bir önem arz ettiğini gördük. Bu kapsamda Trabzon genelinde ortaokul ve lise kademesinde okuyan öğrencilerimizin dijital yetkinliklerini; dijital okur yazarlık, bilgi analizi, yapay zekadan yararlanma gibi yetenekleri güçlendirmek ve geleceğin istihdam ikliminde onları daha rekabetçi bir seviyeye taşımak amacıyla, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bu alanda benzer çalışmaları yürüten Dijital Çağda Eşit Fırsatlar Platformu işbirliğinde Bilgisayar Bilimleri Yaz Kursları Programı Projesini hazırladık.

Ortaokul ve liselerin tüm kademelerinde okuyan öğrencilerimiz projenin hedef kitlesini oluşturmaktadır. Proje kapsamında ortaokul seviyesinde; Yeni Başlayanlar İçin Yaratıcı Kodlama, Oyun Tasarımı, 3 Boyutlu Tasarım, 3 Boyutlu Yazıcılar, Temel Elektronik, Robotik Kodlama ve Python ile Programlamaya Giriş kursları başvuruya açılmıştır.

Lise seviyesinde ise; 3 Boyutlu Modelleme, Robotik Programlama, Python ile Programlamaya Giriş, Yapay Zekaya Giriş, HTML 5.0 Web Tasarımı ve Programlama, Siber Güvenlik, Grafik Tasarım ve Canlandırma kursları başvuruya açılmıştır.

Akçaabat, Yomra ve Ortahisar ilçelerimizde bulunan, teknoloji altyapısı belirtilen kursları açmaya uygun ve ağırlıklı olarak meslek liselerimizden oluşan 5 okulumuz uygulama okulu olarak belirlenmiştir. Belirlenen okullarda okuyan öğrencilerimiz, başvurmaları durumunda kendi okullarında kurs programına dahil edilmiştir. Okullarında kurs açılamayan öğrencilerimiz ise en yakın uygula okullarına yönlendirilmiştir. Örneğin Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 200'e yakın misafir öğrenci kaydı almıştır.

EN FAZLA BAŞVURU ROBOTİK KODLAMAYA

Okullarımızda açılacak her bir kurs için katılımcıların yüzde 50’sinin kız öğrenci olması şartı aranmıştır. Böylece kurslardan çok sayıda kız öğrencimizin faydalanması hedeflenmiştir. Yaz döneminde tarımsal faaliyetlerin yoğun olmasına rağmen il genelinde 600 üzerinde kurs başvuru alınmıştır. Bu başvuruların yüzde 45'ini kız öğrencilerimiz oluşturmuştur. Tüm başvuruların yüzde 75’i ortaokul seviyesinde okuyan öğrencileriniz tarafından yapıldı. Ortaokul seviyesinde Robotik Kodlama kursu en fazla başvuruyu almıştır. Lise seviyesinde ise Python ile Programlamaya giriş kursu en fazla başvuruyu almıştır.

Beşikdüzü, Maçka ve Of ilçelerinden gelen kurs taleplerine de cevap verilmeye çalışılıyor. Ortahisar içesinde bulunan Bener Cordan Ortaokulu ve Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurs merkezi olarak belirlenmiştir. Kurs programlarına başvuran öğrencilerinin bu okullarda eğitim alması planlanmıştır.

Haftada iki gün ve günde 6 saat olarak planlanan kursların 4 Temmuz 2022 tarihinde başlaması ve Ağustos ayı ortasında tamamlanması planlanmıştır. Kurs süresince öğrencilerimizin fiziksel gelişimini desteklemek amacıyla spor etkinliklerine de yer verilecektir.”

Yorumlar (0)