Trabzon'da sergi tartışmaları devam ediyor!

Trabzon’da Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde açılan ‘Kudüs’e selam’ isimle sergiyle ilgili karşılıklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Eğitim- İş Sendikasının iddialarına bu kez de Kudüs’e Selam Derneği cevap verdi.

Trabzon Haber 25.04.2022, 15:19
Trabzon'da sergi tartışmaları devam ediyor!

Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen basın toplantısına Trabzon Kudüs Kardeşlik Derneği’nin yanı sıra Trabzon Sivil İnisiyatif Platformu Üye Derneklerinin de temsilcileri katıldı.

Trabzon Kudüs Kardeşlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Kara, Trabzon’da tartışma yaratan Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde açılan “Kudüs’e selam” isimli sergiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
Toplantıda konuşan Kudüs Kardeşlik Derneği Başkanı İbrahim Kara, dünyanın Filistin coğrafyasında yaşananları görmezden geldiğini ifade ederek, “Başta Trabzon olmak üzere bölgemizde ve Türkiye’de Kudüs ile ilgili tanıtım ve bilinçlendirme faaliyetleri yaparken hissiyatla hareket etmeye özen gösteriyoruz. Çünkü Kudüs davası kısır tartışmaların üstünde bir meseledir ve öyle görülmelidir. Bu minvalde halkımıza yönelik Kudüs geceleri, fotoğraf sergileri, eğitici ve öğretici her türlü etkinlik yapılırken ana okulundan başlamak suretiyle üniversite seviyesine kadar gençlerimizin seviyelerine uygun bilinçlendirme çalışmalarına da devam etmekteyiz. Yaşları küçük ama ferasetleri kocaman olan yüzlerce kardeşimizin Kudüs’e olan ilgi ve alakasını gördükçe bu çalışmalardaki gayretimizi hep birlikte artırmamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

“SERGİDE KRONOLOJİK BİR DİL KULLANILDI”
Okulda düzenlenen sergiyle ilgili açıklamada bulunan başkan İbrahim Kara, “7 ay öncesinde Trabzon Ortahisar ilçesinde bulunan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Kudüs tarihinin aktarıldığı bir sergi uygulaması başlamıştır. Bu köşede Kudüs’ün 5 Bin yıllık tarihi anlatılırken kronolojik bir dil kullanılmış ve özellikle 1917 sonrasında yaşanan Türkiye ve tüm dünyanın vicdanını kanatan yönlerine de vurgu yapılmıştır. Bunun yanında Türkiye’nin de Kudüs davasındaki destekleyici rolüne de vurgu yapan fotoğraflar sergide yer almaktadır.” dedi.

“KİMİN SÖZCÜLÜĞÜNÜ YAPMAKTASINIZ?”

Kara, “Sendika, sergide kullanılan ve Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in Mührü Şerifi olan grafiği, kimler tarafından peydahlandığı bilinen ve kasıtlı olarak İslâm’a hakaret algısı için kullanılan bir gruba mâl ederek bilinçaltlarındaki duyguyu açığa çıkarmıştır. Buradan şunu sormayı bir vazife biliyorum: Sizler kimin sözcülüğünü yapmaktasınız ve hangi milletin duygularını dejenere etmeye çalışmaktasınız?

Sergide kullanılan ve rahatsızlık sebebi olan bir başka nokta da asil ve aziz milletimizin Kudüs’e verdiği desteği gösteren karelerdir. 1980’de Merhum Erbakan hocamızın önderliğinde Konya’da yapılan tarihi Kudüs Mitingi ile 2009’da Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın Davos’ta dönemin işgalci İsrail temsilcisine gösterdiği ve dünya kamuoyunun hâlâ unutamadığı tepki, Kudüs Davası’nın dönüm noktalarından sadece iki tanesidir. Bunun gibi daha nice örnekler şerefli tarihimizde vardır, olmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (2)
oguz 4 hafta önce
okullarda ne isi var bu siyasi serginin !!! gidin belediyede veya valilikte acin !!! Ayrica filistin diye diye Turk halkini araplastirdiniz yeter artik .. Trabzon u mesken yaptiniz siyasi islama , cekin ellerinizi ogrencilerin yakasindan
MUSTİ 4 hafta önce
filistin topraklarını israile sattılar akılları başlarına gelince de mescidi aksayı kullanmaya başladılar mavi marmara olayında para dağıtıldı madalya verildi sustular bırakın arapları bizi her zaman arkamızdan vurdular