Trabzon'da Söğütlü İlkokulu yazar Anıl Basılı'yı okuluna davet ederek etkinlik düzenledi

Söğütlü İlkokulu, yazar Anıl Basılı’yı okuluna davet edip öğrencileriyle keyifli etkinlik düzenledi.Önceki gün gerçekleştirilen etkinlikte öğrenciler doyasıya eğlenirken, yaklaşık 2 saat boyunca yazar ve kitapları hakkında merak ettikleri ne varsa sorma fırsatı buldular.

Trabzon Haber 27.03.2022, 13:49 27.03.2022, 14:06
Trabzon'da Söğütlü İlkokulu yazar Anıl Basılı'yı okuluna davet ederek etkinlik düzenledi

Söğütlü İlkokulu her dönem Eğitim Öğretim yılı içerisinde yaptığı etkinliklerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Hemen hemen her ay düzenli olarak öğrencileriyle ortak çalışmalar yapan Akçaabat okulu, son olarak Yazar Anıl Basılı’yı Okula davet ederek öğrencileriyle bir araya getirdi. Önceki gün düzenlenen imza töreninde çocuklar doyasıya eğlenirken, yaklaşık 2 saat boyunca yazar ve kitapları hakkında merak ettikleri ne varsa sorma fırsatı buldular.

ÇOCUKLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Düzenlenen etkinlik hakkında bilgiler veren Söğütlü İlkokulu Müdürü İlhan Selçuk çok keyifli anlar yaşadıklarını dile getirdi. Selçuk, “Çocukların, okuduğu kitabın yazarını görüp ona sorular sorması çok önemliydi. Bu rutin hayatta hayran olduğun sanatçı ya da sporcuyla bir araya gelmek gibi bir şeydir. Okullarımızda sürekli çocukları kitap okumayı aşılatmaya çalışsak da aslında bu işin yolunun bu noktalardan geçtiğinin her zaman farkındaydık.” dedi.

FAYDALI ETKİNLİK

Bu doğrultuda bizi kırmayıp bizi ziyaret eden Sayın Basılı’ya okulum adına teşekkür ediyorum. Kendisi gazetecilikten gelme entelektüel kişiliği olan saygı duyduğumuz bir yazar. Okulumuzda düzenli olarak okuma etkinliklerinde kendisinin kitaplarından da yararlanıyorduk. Haliyle birçok kitabını öğrencilerimiz okudu. Bu açıdan çocukların hayal gücünü daha da somutlaştırma adına önemli bir etkinliği geride bıraktık.” ifadelerini kullandı.

BASILI’NIN HAYALİ!

Yazar Basılı’nın önümüzdeki süreçte yine Trabzon’a gelme gibi bir hayali olduğunu da sözlerine ekleyen Selçuk, “Basılı’nın turuncu bir karavan alıp köy okullarını ziyaret edip, orada yaşayan öğrencilere oyuncak ve kitap hediye etmek gibi bir hayali varmış. Bunu gerçekleştirdiği taktirde Trabzon’a geldiğinde bizim öğrencilerimizle birlikte buradaki köy okullarını gezeceğiyle ilgili söz verdi. İnşallah en yakın zamanda kendisini bir kez daha okulumuzda görmek isteriz.” dedi.

ÇOCUKLAR KİTAP YAZACAK

Düzenlenen etkinliğin çocuklar üzerindeki etkilerinden de bahseden Selçuk, ilerleyen dönemde kendi öğrencileriyle birlikte öyküler yazıp çoğaltmayı hedeflediklerini ifade etti. Selçuk, “Yazarlık pek tabi zordur. Ancak okudukları kitabın yazarıyla karşı karşıya geldikten sonra çocukların bu noktaya bakış açısı değişti. Bizde önümüzdeki günlerde öğrencilerden bu tarz hikâyeler yazmasını isteyeceğiz. Belki yılsonuna kadar çok güzel şeylerle karşı karşıya kalır ve bizim de okulumuza ait olan kitaplarımız olur” dedi.

FARKLI İSİMLER DE GELECEK

Selçuk, “Okumanın önemi ortada… Ancak son zamanlarda özellikle de bu nesil kendilerini ifade etme noktasında yaşadığı zorluklara hepimiz vakıfız. Amaçlarımızdan birisi de öğrencilerimizin bu noktada kendilerini geliştirmesidir. Bu doğrultuda etkinliklere devam etmek istiyoruz. Okulumuzda 1000’e yakın öğrenci vardı ve salonda ancak 200 öğrenci alabildik. Keşke Anıl Basılı’yla karşılaşamayan 800 öğrencimiz de orada olabilseydi. Önümüzdeki dönemlerde farklı bir yazar daha getirip etkinlikleri sürdürmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

ÇOK BÜYÜK KEYİF ALDIK

Gerçekleşen etkinlikten sonra öğrencilerin enerjisinin gözle görülür bir şekilde yükseldiğini ifade eden Sınıf Öğretmeni Sema Yıldırım ise, “İl Müdürlüğü’nün ‘Okursuz Kütüphane Kalmasın’ projesi kapsamında sınıfları 4’lü gruplara bölmüştük ve onlara kitaplar veriyorduk. Bir grup kitapların tamamını bitirdiği noktada diğer gruptaki arkadaşlarına veriyordu.  Ardından öğrenciler kitaplar hakkında tartışıyorlardı. Anıl Basılı da okuttuğumuz yazarlardan bir tanesiydi.”

“Bunu yaparken de Ölü Ozanlar Derneği kitabından çok etkilenmiştim. Çocukların birbirleriyle kitap hakkında konuşması bizi çok mutlu ediyordu. Okul yönetimi de buna kayıtsız kalmadı. Ortaya güzel görüntüler çıktı. Anıl Basılı’nın,  Başarısızlar Kulübü isimli kitabı öğrenciler tarafından çok beğeniliyordu. Bu kitaplar üzerine yapılan etkinlikte öğrenciler kadar biz öğretmenler olarak da büyük keyif aldık. Bu doğrultuda etkinliğimizi gerçekleştirmemizde biz katkı sağlayan Oskar Kitapevi'ne çok teşekkür ediyorum”

“Öğrencilerin artık proje bazlı hareket etmeyi öğrendiklerini ifade eden Yıldırım, “Okul olarak sürekli etkinlikler yaptığımız için bu durum çocuklara da sirayet etti. Bir baktığımızda çocuklar bir araya gelmiş, ‘sokak hayvanları için bunu yapalım’, Köy okullarına kırtasiye yardımı yapalım’ der oldular. Bazen köşeye çekilip onları izliyor olduk. Bu durum bizi gelecek adına çok umutlandırıyor. Yaptığımız bu etkinliğin gelecekteki yansımasını göreceğimizden eminim.” dedi.

OKURSUZ KÜTÜPHANE KALMASIN PROJESİ NEDİR?

Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan "Okursuz Kütüphane Kalmasın" projesi ile dünya ne kadar değişirse değişsin, kütüphanelerin hayatımızdaki yerinin vazgeçilmez olduğu bir kez daha ortaya koyulmuştur. Okullarda kitap okuma alışkanlığı kazandırma seferberliği düzenleyerek okuyan, okuduğunu anlayan, kitap okuma alışkanlığını benimsemiş kültürlü bireylerden oluşan toplum yapısı oluşturmak amaçlanmaktadır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan kitap okuma etkinlikleri veya okulların uygulayacağı kendi etkinlikleri ile kitap okuma sevgisi öğrencilerimize aşılanarak kütüphanelerin okulların ilgi merkezi olmaları sağlanmakta. Ayrıca okumanın bir özgürlük olduğu ve okumayan insanların bilgi sahibi olamayacağı için okuyan insanlar kadar özgür olamayacağı etkinlik uygulamaları ile kavratmayı amaçlıyor. Bu nedenle bir taraftan öğrencilere kitap okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandırılırken, diğer yandan okulların ihtiyacı olan kitapların temini çalışmaları başlatılıp geliştirilmesi hedefleniyor.

Okul Kütüphanelerinin okuma alışkanlıklarının kazanıldığı başlangıç yeri olması, okuma alışkanlığı olanlar için bu alışkanlıkların geliştirildiği bir merkez olmasını sağlamak hedeflenmektedir. Proje etkinlikleri ile kütüphaneler daha işlevsel hale getirilecek, kütüphanelerin içerikleri zenginleşecek ve okuma kültürünün yaygınlaştırıldığı birer yaşam alanı olması hedeflenmektedir.

Anıl Basılı kimdir?

Anıl Basılı, 6-8 Yaş, Çocuk & Gençlik, Çocuk Öykü & Roman kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır. Başlıca kitapları; Balino, Başarısızlar Kulübü, Gökyüzünde Bir Gün, Melodi, Uzun Kulak olarak sayılabilir. Anıl Basılı kitapları; Büyülü Fener Yayınları, Timaş Çocuk aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. Anıl Basılı tarafından yazılan son kitap "Gökyüzünde Bir Gün - İmzalı", Büyülü Fener Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

Haber: Ali Osman YÜRÜK

Yorumlar (0)