Trabzon'da su faturalarına zam!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclisinde zam kararı alındı.

Trabzon Haber 15.11.2021, 16:21 15.11.2021, 17:01
Trabzon'da su faturalarına zam!

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kasım ayı toplantıları devam ediyor.

Meclisin 15 Kasım günü yapılan ve Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun Başkanlık ettiği toplantısında, plan ve bütçe komisyonundan gelen 3 bütçe planı konuşuldu.

Mecliste, atık taşınma ve bertaraf hizmetlerinden yararlanan vatandaşlardan ücret alınması masaya yatırıldı. 2022 Ocak ayından itibaren uygulanması planlanan tasarıya göre, katı atık taşıma ve bertaraf hizmetlerinden yararlanan vatandaşlardan, bu hizmetin bedeli su faturalarına yansıtılarak tahsil edilecek.

Konuya ilişkin bilgi veren Murat Zorluoğlu, “Bildiğiniz gibi katı atıkların toplanması ve bertaraf edilmesi belediyelerin en önemli görevlerinden biri. Katı atıkların toplanması ilçe belediyelerinin göreviyken, bu atıkların transferi ve bertaraf edilmesi büyükşehir belediyelerine aittir. Araklı2da yapılan yeni yüksek teknolojili bertaraf tesisimizin hizmete girmesinden itibaren, büyükşehir belediyemizin sorumluluğu gereği belediyemizin bertaraf maliyetleri 3 kat arttı. Geçen yıllarda birim başına bir lira ödüyorken, yılbaşından itibaren bu ücret 3 lirayı bulacak. İlçe belediyeleriz için yaz aylarında yaylalarda çok yoğun çöp toplama faaliyeti ortaya çıktığından ilçe belediyelerimizin de çok ciddi maliyet artışları söz konusu. Türkiye’de katı atık toplama ve bertarafıyla ilgili olarak belediyelerin bir ücretlendirme yapması konusu kanunen düzenlenmiş bir konudur. Ve bu çerçevede 10 tane büyükşehirde bu şekilde ücretlendirmeler hala mevcuttur. Trabzon bu manada bu bertaraf konusuna ciddi manada para harcayan bir durumdadır. Biz çok yüksek maliyetle bu çöpü bertaraf ediyoruz. Trabzon’un coğrafyasından ve tesisin kullandığı bertaraf yönteminden kaynaklı bir durum bu. Biz 2021’in başından beri 3 katla fazla bir ücret ödüyoruz. Bunun Belediyemize maliyeti yıllık 40 milyon liradır. Birçok farklı şehirde yapılan uygulamayı şimdi biz de uygulamak istiyoruz. Bu tarife ücretleri su faturalarına yansıtılarak tahsil edilecektir. Buna göre, ilçe belediyelerinde uygulanacak tarife; konutlar için yüzde 30, konut dışı yerler için yüzde 50 olacak. TİSKİ üzerinden su faturalına yansıtılacaktır. ” Dedi.

Konuya tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin, “Zaten su faturalarında çevre temizlik vergisi uygulanıyor, bu bir kanun. İş yerlerinden ise ilçe belediyeleri esas alınarak bir çevre temizlik vergisi toplanıyor. Bu yanlış. Bunun oranı nedir? Yaylalardaki çöpü almak için su faturalarına zam yapacaksınız. Merkezlerdeki aboneler oradaki çöplerin yükünü çekecek. Kanunla beraber vatandaşların faturalarından alınan katı atık vergileri ne olacak o zaman?” Diye sordu.

Şahin’in sorusuna yanıt veren Zorluoğlu, “İki şeyi birbirine karıştırmayın. Katı atık toplama ve bertarafı ile çevre ve temizlik iki farklı husustur. Çevre ve temizlik vergisi çevrenin temiz tutulması ve düzenlenmesiyle ilgili belediye giderlerinin karşılanmasına yönelik kanunla alınan bir vergiyken, katı atık ve bertaraf ücreti ise bir ücrettir. Ve belediyelerin meclislerinden alacakları kararlarla miktarına karar verecekleri bir mekanizmadır. Sorduğunuza yanıt olarak bunun bir oranı yok. İlgili yönetmelik çerçevesinde, belediye meclislerine tanınmış bir yetki çerçevesinde maliyetler dikkate alınarak belirlenen bir miktardır. Biz bunu yaylalarda çöp topluyoruz diye almıyoruz. Belediye maliyetlerimiz arttığı için alıyoruz. Aslında 2024’te bu maliyetler daha da artacak. Biz konut başına bir miktar belirledik. Bu miktar; konutlarda 5,96. Kırsalda, beldeden mahalleye dönüşenlerde 4,14. Kırsalda, köyden mahalleye dönüşenlerde ise 2,98.” Dedi.

Turgay Şahin’in “Bu karar onaylandıktan sonra, konutta bu ücret 5 lira 69 kuruş sabit mi gelecek?” sorusuna ise Zorluoğlu, “ Evet bu fiyat sabit. 1 yıllık bir geçerliliği var. Gelecek sene de oran mecliste tekrar belirlenecek.” Diyerek yanıt verdi.

Yapılan zamların gerekli olduğunu belirten İyi Partili meclis üyesi Aslan Güner, “Artık maliyetler arttığı için bu yola gidiliyor. Bu şartlarda halk ekonomik zorluklar içinde. Araklıda ve Arsin’deki koku meselesi, milletvekilimiz Bahar hanım ziyaret etmişti. Kokunun azaltılacağına dair çalışma yapılacağı Bahar Hanım tarafından bildirilmişti. Bu konuda bir düzenleme yapıldı mı?” diye sordu.

Güner’in sorusuna yanıt veren Başkan Zorluoğlu, “Çamburnu’ndaki düzenli depolama alanında bu bertaraf işlemi yapılıyordu daha önce. O zaman biz kendi bütçemizden karşıladık. Bertaraf ücreti 3 kat arttı. Bunu kendi bütçemizden karşılamamız zorlaştı. Bunu kaçınılmaz olarak ücretlendirmek zorunda kaldık. Araklı’da katı atık merkezindeki sıkıntıların giderilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Orada valimizle ve milletvekillerimizle birlikte orada toplantı da yaptık. Orada yükleniciye de net bir şekilde eksiklerini ve yapılması gerekenleri söyledik. Bu koku meselesinin çözülmesi gerektiğini söyledik. Japonya da yurt dışında bu koku gidermeye yönelik olan yöntemleri yaptılar. Orada fermantasyon tesisi yapılma zarureti var. Orada bu tesisin yapılması için bir kamulaştırma süreci devam ediyor. Koku kısmıyla ilgili yapılan çalışmaların faydası oldu mu, Araklı Belediye Başkanına soralım?” diyerek sözü Recep Çebi’ye bıraktı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çebi, “Katı atık deposu sahibi ve Valilik makamında yaptığımız toplantı sonrası, ilaçlamanın yapılmasıyla birlikte kokuda azalma oldu ama tamamen sonlanmadı. 6 buçuk milyon dolarlık yatırımla beraber bu sorun kökünden çözülecek. Belediyemiz 150 bin liralık ilaçlama yapılıyor her ay. Yatırımın yapılması gerekiyor.” Dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:19
Öğle 12:15
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
9
parçalı bulutlu