Trabzon'da tatil köyü konforunda Gençlik Kampı

Trabzon'un 1700 rakımlı Gürgendağ Yaylası'nda bulunan Doğu Karadeniz Gençlik Kampı, Türkiye'nin farklı kültüründen binlerce genci bir araya getiriyor.

Trabzon Haber 24.06.2021, 15:29 24.06.2021, 15:29
Trabzon'da tatil köyü konforunda Gençlik Kampı

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren gençlik kampı, pandemi sürecindeki normalleşme ile gençlere yeniden kapılarını açtı.

Yüksek rakımı, zaman zaman sisle kaplanan yemyeşil ormanıyla Türkiye'deki en iyi doğa kampları arasında gösterilen Doğu Karadeniz Gençlik Kampı'nın bu yılki ilk misafirleri Şırnak, Siirt, Kastamonu, Karabük, Bartın, Aksaray, Nevşehir ve Niğde'den gelen 16-17 yaş grubundaki gençler oldu.

dogu-karadeniz-genclik-kampi-duzkoy.jpg

Gençlik ve Spor Bakanlığı organizasyonu ile yaşadıkları şehirlerden kampa gelen 120 genç, tatil konforundaki gençlik tesisinde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle gençler, teknolojiden uzaklaşarak hem eğleniyor hem doğayı keşfediyor hem de yeni arkadaşlıklar ediniyorlar.

Gece gündüz farklı faaliyetler bulunuyor

Gençler gündüzleri çeşitli faaliyetlere katılırken akşam da müzik, tiyatro, halk oyunları ve kişisel gelişim seminerleri gibi etkinliklerle günü bitiriyorlar.

Türkiye'nin çok farklı şehirlerinden gelen gençler, Trabzon'un önemli tarihi ve turistik yerleri olan Uzungöl, Sümela Manastırı, Ayasofya Camisi ve Müzesi gibi yerleri de ziyaret etme fırsatını elde ediyorlar.

trabzon-genclik-kampo-duzkoy.jpg

Gençlik tesisi kamp Müdürü Süleyman Bacıoğlu, kampta 16-17 ve 18-22 yaş grubuna hizmet verdiklerini belirterek yaz mevsimi boyunca 6 günlük süreyle toplam 12 kamp düzenleneceğini söyledi.

Yeni gençlik kampı dönemi

Kamp döneminin gençler için bu yıl 21 Haziran'da başladığını söyleyen Bacıoğlu, gençler için hem eğlenip hem de sosyal etkileşimde bulunduklarını ifade etti.

Bacıoğlu, gençlerin kampta birbirlerinin kültürlerini tanıma fırsatı da bulunduğuna dikkati çekerek, "Burada toplumsal bir birleşim oluyor, çeşitli kültürlerden arkadaşlarını tanıyorlar. En önemlisi Trabzon'u ve doğayı tanıyorlar. Çocuklarımız, normal yaşantılarında ulaşamadığı etkinliklere burada ulaşıyorlar." dedi.

trabzon-duzkoy-genclik-kampi.jpg

Gençlik kampı başvuruları e-devlet'te

"Orada kendi kişisel bilgilerini giriyor. Kamp çıktığı zaman da biz çocuklarımıza ulaşıyoruz. Daha sonra en yakın il müdürlüğümüzce çocuklarımız alınıp kampımıza kadar getiriyorlar. Yolda, buraya geldikten sonra, gidene kadar tamamen yiyecek-içecek ücretleri Bakanlığımızdan karşılanıyor.Çocuklarımız bir kuruş ücret ödemiyor.

Buradaki amacımız gençlerimize ücretsiz olarak etkileşime girecekleri ortam sağlamak. Hedef kitlemiz düşük gelir grubu. Çünkü bu gibi hizmetlere kamplara ulaşamayan gençler var. Bakanlığımız çocuklar ve gençlerin bu hizmetlere ulaşmasını istiyor. Tüm gençlerimizi ilgili Bakanlığımıza bağlı ücretsiz organizasyon faaliyetlerimize davet ediyoruz."

Gençlerden büyük ilgi

Kampa katılan gençler arasından olan Şırnaklı Berhan Arzuman, güzel bir ortamda güzel insanlarla bir arada olduğu için duyduğu mutluluğu dile getirerek Bakanlığa teşekkür etti.

genclik-kampi-trabzon.jpg

Kardeşliğimiz ilerde de sürecek

Siirt'ten gelen Mustafa Bünyamin Altunç ise Karadeniz Bölgesi'ni daha önce videolardan gördüğünü ve çok etkilendiğini belirterek, Gençlik kampı sayesinde bu bölgeye geldğini ve çok mutlu olduğunu belirtti.

Gençlik Kampında herkes çok iyi bakıldığını, arkadaş ortamının da mükemmel olduğunu anlatan Altunç sözlerine şöyle devam etti:

"Siirt'te bu doğa ortamı yok. En çok bu doğa ortamı için geldim. Aksaraylı, Kastamonulu, Karabüklü, Şırnaklı arkadaşlar var. Burada tanışmaya başladık, kaynaşıyoruz. Bir WhatsApp grubu kurduk. Güzel bir arkadaşlık ortamımız oldu. İleride de inşallah bu kardeşliğimizi sürdüreceğiz."

dogu-karadeniz-genclik-kampi-tekrar-kapilarini-acti.jpg

"Gelmeyenlere tavsiye edeceğim"

Gençlik kampı sayesinde ilk kez Doğu Karadeniz'i görme fırsatı bulduğunu belirten Kavalcı, "Ailemizi özlüyoruz ama burada da gayet güzel, samimi bir ortam kurduk, herkesle iç içeyiz. Herhangi bir şehir ayrımı hissetmiyoruz. Herkes kendi ilinde gibi. Bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz.

İmkanı olmayanlar için buralara gelemeyenler için mükemmel oldu bu kamp. Elde edilemeyecek bir imkan diyelim. Dönünce de gelecek senelerde bu kamp için diğer arkadaşlarıma tavsiyede bulunacağım." diye konuştu.

genclik-kampi-karadeniz.jpg

Aksaray'dan gelen Kemal Palalı ve Nevşehir'den gelen Hikmet Çetinöz de gençlik kampında çok eğlendiklerini ve kendilerini geliştirici faatliyetleri bulduklarını ifade ettiler.

Yorumlar (0)