Trabzon için çok önemli yatırım

Trabzon Büyükşehir Balediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Sporda Performans ölçüm ve Yetenek Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Trabzon Haber 18.01.2022, 11:34
Trabzon için çok önemli yatırım

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trazon’da yapımı yüzde 90 oranında tamamlanan, Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Merkezinde incelemelerde bulundu. 
Trabzonspor Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinin hemen yanında hizmete girecek olan merkezin hem Trabzonspor’a, hem de bölgede ki sporculara hizmet vereceğine ifade eden Başkan Zorluoğlu, böylelikle tedavi veya performans ölçümü için İstanbul veya Avrupa’ya gitmek zorunda kalınmayacağını söyledi.


20 MİLYON TL’YE MAL OLDU


Performans ölçüm ve Yetenek Merkezi’ni gezerek son durum hakkında bilgi alan Zorluoğlu yaptığı açıklamada "Trabzon gibi spor şehri olarak anılan bir şehir için çok önemli bir yatırım. Bununla ilgili çok gayret gösterdik. Bu bir ortak proje aslında. Bu Büyükşehri Belediyemizle birlikte, Gençlik ve Spor bakanlığımız ve Trabzon Üniversitemizin ortak projesidir. Bunun adımlarını beraberce attık. Çok ciddi çalışmalar neticesinde projelendirildi. Donanımları da ona göre hesap edilerek tespit edildi. Sağ olsun iki bakanlığımız var bizi finanse eden. Biri gençlik ve Spor Bakanlığımız. Buranın inşaat işini onlar finanse ettiler. Yaklaşık 20 Milyon TL’ye mal oldu. Çok güzel bir işçilikle yapıldı. Bu binanın tek başına yapılması bir şey ifade etmiyor. Tam anlamıyla hizmet verebilmesi için alet, araç gereçte tam anlamıyla donatılması gerekiyor. Trabzon Üniversitemiz, Spor Bilimleri Fakültemiz bu konuda uzman, onlar gerekli araç gereçleri belirlediler. Bunları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan talep ettik. Bunların hepsi geçen yıl alındı. Geçen sene alındığı için 7-8 milyon TL’ye mal oldu. Bunun 5 Milyonunu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 3 Milyonunu Büyükşehir Belediyesi verdi. Şu anda bütün donanımıyla hazır. Belirlediğimiz bazı personellerimizi Ankara’ya eğitime yolladık. Biraz daha personel bakımından destekleyeceği ve önümüzdeki kısa bir süre içinde inşallah hizmete alınmasını sağlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın programında burası da açılacak olan yerler arasında var.” dedi.


HER YAŞTAN SPORCUYA HİZMET VERECEK


Başkan Zorluoğlu, merkezde her yaştan sporcuya hizmet verileceğine dikkat çekerek, “Her yaştan sporcuya burası hizmet verecek. Burada bir kere daha çocukluktan itibaren bütün sporcuların performansları ölçülecek. Bu ölümler sistematik bir şekilde yapılıp, biriktirilip bilimsel bir anlayışla değerlendirilecek.
Çocuklarımızın hangi kas yapısına sahip olduğu, hangi spora daha elverişli olduklarını, hangi sporda daha başarılı olacakları ortaya konulacak.
Bizde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ve Trabzon Üniversitesi ile beraber doğru spor alanına, yeteneklerinin olduğu spor alanlarına yönlendireceğiz. Bu işin önemli bir kısmı.
Ama işin diğer önemli kısmı ise yetişkin sporcular ve performans gerektirecek işlerde çalışacak birçok insanın burada biz performansını ölçebileceğiz.
Hani basında, “Transfer edilmek istenen oyuncu, kontrolden geçirildi” diye yazılıyor ya… Artık İstanbul’a veya başka yerlere gitmeye gerek kalmadan hedefimiz burada bütün sporcuları kontrolden geçirmek. Yani bunun bir performans tarafı var, bir de sporculara katkı sağlayacak tarafı, bir üçüncü tarafı da iyileştirme tedavi bölümü.
Tedavi bölümünde de ortaya çıkan sıkıntıları, tedavi bölümünde tedavi edecek uzmanlığa sahip olacak.
İnşallah, hedefimiz sadece bölgenin değil Gürcistan’da da sporcuların gelip performanslarının ölçüldüğü merkez haline getirmek olacaktır.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)