Trabzon ile Kahramanmaraş arasında kadim kardeşilk resmiyet kazandı

Trabzon ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Meclislerinde alınan oy birliği kararıyla 'Kardeş Şehir' unvanı tescillendi.

Trabzon Haber 18.09.2021, 12:19
Trabzon ile Kahramanmaraş arasında kadim kardeşilk resmiyet kazandı

Trabzon ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Meclislerinde gerçekleşen eylül ayı toplantılarında alınan karar neticesinde iki şehir arasındaki kadim kardeşlik bağı resmiyet kazandı.

Kardeş şehir unvanı tescillendi

İki Büyükşehir Meclisinin karşılıklı aldığı karara ilişkin açıklamalarda bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Kadim ve şanlı tarihe sahip Trabzon ve Kahramanmaraş’ın bilinenin aksine kardeş şehir ilişkisine yönelik meclis kararının bulunmadığının tespit edilmesi üzerine hemen harekete geçtik. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizle eylül ayı meclis toplantılarımızda aldığımız kararlarla, kardeş şehir unvanı tescillenmiş bulunmaktadır. Tabii ki asıl önemli olan gönül kardeşliği. İki şehir arasındaki bağ o kadar kuvvetli, kardeşlik duygusu o kadar yüksek ki kardeş şehir olma noktasında Meclis kararının bugüne kadar sorgulanmamasını ben şahsen normal karşılıyorum. Duygularımız bu yönde olsa da Trabzon ve kutlu direnişin destanını yazan Kahramanmaraş şehirlerinin kadim kardeşliğinin bizim dönemimizde resmiyet kazanmasından memnuniyet duyuyoruz. Kıymetli mevkidaşım ve kadim dostum Kahramanmaraş Belediye Başkanımız ile her iki şehrin meclis üyelerine teşekkür ediyor, bu vesileyle kardeş Maraş halkına selam ve sevgilerimi iletiyorum” dedi.

Gönül kardeşliği resmiyet kazandı
 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ise, “Kadim dostum Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, gönüllere kazınmış bu kardeşlik bağının resmiyette olmadığı anlaşıldı. Biz de Belediye Meclislerimizde bu konuyu gündeme taşıyarak kardeşliğimizi resmiyete de döktük. 16’ncı yüzyılın en büyük âlimlerinden Maraşlı Saçaklızade Osman Efendi kardeşliğimizin en net örneklerindendir. Bu dostluk, Milli Mücadele döneminde Trabzon Belediyesinin aldığı bir kararla, şehrin en işlek caddesine Maraş Caddesi verilmesiyle pekiştirilmiştir. Sonrasında, Kahramanmaraş'ımızın en merkezi caddesine de Trabzon Bulvarı adı verilmiştir. Biz aldığımız kararla, asırlardır var olan bir kardeşliği resmiyete döktük. Hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak 05:12
Güneş 06:37
Öğle 12:10
İkindi 15:05
Akşam 17:34
Yatsı 18:54