Trabzon Kent Konseyi'nin Maraş Caddesi önerileri

Trabzon Kent Konseyi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Kahramanmaraş Caddesi’nin trafiğe kapatılması çalışmalarıyla ilgili önerilerde bulundu.

Trabzon Haber 05.08.2021, 09:15 05.08.2021, 09:16
Trabzon Kent Konseyi'nin  Maraş Caddesi önerileri

Trabzon Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve Trabzon Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, Kahramanmaraş Caddesi ile ilgili hazırlanan projede gelinen son durumu görüşmek ve istişarelerde bulunmak üzere Trabzon Kent Konseyi’nde gerçekleştirilen toplantıda bir araya geldi. Birçok konunun detaylı şekilde değerlendirildiği toplantıda, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Murat Öztürk, Ulaşım Dairesi Başkanı Fatih Bayraktar, Trabzon Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Samet Ali Yıldız, Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Hasan Karal ve Trabzon Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri hazır bulundular.

trabzon-kent-konseyinin-2.jpg

ŞEHRİN DİNAMİKLERİYLE İSTİŞARE

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanı Murat Öztürk, Kahramanmaraş Caddesi’ne yönelik hazırlanan projede gelinen son noktayı yaptığı sunumla katılımcılarla paylaştı. Yürütme kurulunun sorularını cevaplayan Öztürk, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu’nun riyasetinde proje ve uygulama çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Şehrin kalbi olan Maraş Caddesi konusunda elde edilen bilimsel veriler ve istişareler sonunda trafiğe kapatma kararı alındı. Bu kapsamda Maraş Caddesi’ne yönelik yaptığımız projede gelinen son durumu şehrin dinamikleri ve ilgili meslek odalarımızla paylaşarak varsa öneri ya da eleştirilerini alıyoruz. Bu süreci tamamladıktan sonra projeye nihai halini vererek ihale aşamasına geçeceğiz” dedi.

trabzon-kent-konseyinin-2.jpg

HAFİF RAYLI SİSTEM GÜNDEME GELDİ

Trabzon Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Hasan Karal ise, Kahramanmaraş Caddesi’ne yönelik bilimsel veriler ışığında yürütme kurulunun görüşlerini yansıtan raporu daha önceden Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi ve kamuoyuyla paylaştıklarını belirterek sunulan son projede hafif raylı sistem hariç diğer görüşlerinin yer aldığını belirtti. Bunun üzerine Ulaşım Dairesi Başkanı Fatih Bayraktar hafif raylı sisteminin bütüncül olarak ele alınmasının önemine vurgu yaparak bu aşamada mevcut güzergâhta ray döşemenin niçin uygun olmayacağı yönündeki görüşlerini dile getirdi.

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN FAYDALANILMALI

Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Hasan Karal ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine vurgu yaparak, bu kadar ayrıntılı çalışılmış bir projede yapılacak düzenleme esnasında aydınlatmada güneş enerjisinden de faydalanılması gerektiğini belirtti. Karal, kısmi aydınlatma bile olsa bu yöndeki bir çalışmanın hem bir başlangıç olacağını hem de yapılacak diğer projelere örnek olabileceğini söyledi.

trabzon-kent-konseyinin-3.jpg

PEYZAJ DÜZENLEMESİ YÖRE AĞAÇLARIYLA YAPILMALI

Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin üzerinde durduğu önemli konulardan biri de Maraş Caddesi’nin peyzajında kullanılacak ağaçların yöreden olması ve meyve veren türlerden seçilmesiydi. Böylelikle Meydan civarındaki martı ve güvercinlerden oluşan kuş çeşitliliğine yeterli yiyecek imkânı sağlandığı takdirde diğer kuşların da katılmasıyla şehrin daha farklı bir çeşitliliğe kavuşabileceği ifade edildi. Kuşların burada yetişecek ağaçların meyvelerinden beslenebileceği görüşü diğer katılımcılarca da olumlu karşılandı.

ÇÖPLER ÖZEL ÇÖP ARACIYLA TOPLANMALI

Toplantıda öne çıkan bir diğer konu ise Maraş Caddesi çalışmalarının tamamlanması sonrası bu cadde üzerinde bulunan işletmelerin çöplerini nereye boşaltacağıydı. Ağırlıklı görüş, çöplerin toplanacağı yeraltı veya çöp kutusu şeklindeki uygulamaların bu denli nezih bir caddeye yakışmayacağı yönünde oldu. Bunun yerine çöplerin işletmelerde tutularak günün belirli saatlerinde belediyenin görevlendireceği özel çöp araçlarıyla toplanması konusu görüşüldü.

Yorumlar (0)
22
açık
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:33
Güneş 05:59
Öğle 12:20
İkindi 15:47
Akşam 18:32
Yatsı 19:52