Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Bekar, fındık üreticisini uyardı

Ziraat Odası Başkanı Bekar, fındık alım fiyatının düşmemesi için üreticilere, “Fındığı emanete vermeyin, fiyatı düşer. Sorumlu piyasa değil üretici olur. Ürünümüzü ayağa düşürmeyelim” uyarısında bulundu.

Trabzon Haber 18.06.2021, 10:43 18.06.2021, 10:43
Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Bekar, fındık üreticisini uyardı

Karadeniz Bölgesi’nde fındıkta hasat dönemi yaklaşırken ziraat odaları serbest piyasada fiyatın düşmemesi için çiftçilere uyarıda bulundu. Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, serbest piyasada fiyatın artmasının üreticinin elinde olduğunu belirterek, “Fındık üreticilerine söylüyorum; fındığı çuvallayıp emanete vermeyin. Verdiğinizde fındık fiyatı düşer. Sorumlu piyasa değil üretici olur. Ürünümüzü ayağa düşürmeyelim” dedi.

findik-fiyati.jpg

FINDIK 30 TL’DEN AŞAĞI OLMAMALI

Fındığın dalında görülmesiyle birlikte fındık mevsimine girildiğini belirten Bekar, “Fındık sezonu girmeden fındıkta tahmini rekolte hesabı yapılır, bu yayınlanır. Fındıktaki rekolte tespiti komisyonunda olmasına rağmen, bazen kurum ve kuruluşların fındık tahmin rekolte beyanında bulunduklarını görüyoruz. Bu çok yanlış. Kurul Tarım İl Müdürlüğü’nün başkanlığında oluşuyor.

Ziraat odaları ve başka kurumlar da burada yer alıyor. Bu kurul ayın 22’sinde çalışmalarına başlayacak. Arazilere çıkıp tespitlerde bulunacak. Bu tespitler sonucunda rakamlar ortaya çıkacak. Alınan sonuçlar, Tarım Bakanlığı’na bildirilecek, onlar da gerekli açıklamayı yapacak. Komisyonun görevi de budur. Önceden rekolte ilan edenler oluyor. Bu tip açıklamalar üreticiye zarar veriyor.

findik-haber.jpg

Piyasada istikrarı bozuyor. Bunların gayeleri fındığı çok gösterip fiyatı aşağıya çekmek. Gerçek olan ise komisyonun belirlediği, ama buna uymuyorlar. Biz de tepki gösteriyoruz ve buna uyulması gerektiğini söylüyoruz. Fındık üreticisinin emeğine ve uğraşına bakılması lazım. Masraflar göz önünde bulundurulmalı ve enflasyon artışını gözeterek fiyat verilmeli. Bu fiyatta 30-35 TL arasında olması gerekiyor. 30 TL’den aşağı kesinlikle olmamalı. Bu rakam üreticiyi tatmin etmez, masrafı çıkarmaz” dedi.

ÇİFTÇİLERE EĞİTİM VERİLİYOR

Kaliteli fındığın yetiştirilmesi için çiftçileri de eğittiklerini belirten Ziraat Odası Başkanı Bekar, “Ziraat Odası olarak tabiri caizse öğretmenlik yapıyoruz. Fiyatı isterken kalitenin de olması gerekiyor. Dış piyasa açısından Karadeniz fındığı tercih edilen bir fındıktır, bundan vazgeçemezler.

findik.jpg

Damak tadı ve lezzeti açısından dünyada bir numaradır. Dünyanın fındık ihtiyacının %75’ini karşılayan Türkiye’dir. Bundan vazgeçemezler. Bu yüzden, çiftçinin alın teri ve emeği peşkeş çekilemez. Bu doğru değildir, bunun karşısındayız ve karşısında olacağız” ifadelerini kullandı.

Haber: İnan Kalyoncu

Yorumlar (0)