Trabzon'un Araklı ilçesinde köylüler HES inşaatını bastı

Trabzon'un Araklı ilçesindeki HES inşaatına karşı çıkan vatandaşlar Ayvadere HES inşaatının bulunduğu bölgede eylem yaptı.

Trabzon Haber 10.04.2022, 16:15 12.04.2022, 19:49
Trabzon'un Araklı ilçesinde köylüler HES inşaatını bastı

HES inşaatının bulunduğu bölgeye gelen vatandaşlar, Ayvadere HES inşaatının bulunduğu şantiyenin kapısını kırarak içeri girdi. Bu sırada bölgede bulunan kolluk kuvvetleri vatandaşlara müdahale etti.

Çok sayıda Jandarma ve Komando timlerinin bulunduğu şantiye alanındaki HES tüneline yürümek isteyen vatandaşlar Jandarmanın sert müdahalesi ile karşılaştı.

Daha önce HES inşaat bölgesindeki tünel çalışma alanını basan köylüler, iş makinelerini dışarı çıkararak çalışmayı durdurmuştu.

Karadere üzerinde yapımına devam edilen Ayvadere HES projesi için iptal davaları açılmıştı. Açılan davalar sürerken bölgede yaşayan vatandaşlar, tünel içerisinde yapılacak patlamalar nedeniyle evlerinin ve kaynak sularının zarar göreceğini ileri sürerek bölgede HES’in yapılmasını istemiyorlar.

"HES projesini yaptırmayacağız"

Jandarmanın sert müdahalesine rağmen şantiye alanındaki HES tünelinin önünde açıklama yapan eski Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Öztürk yaptığı açıklamada “Trabzon Büyükşehir Belediye başkanından Allah razı olsun. HES şirketinin tuzağını bozuyor, burada oynanan oyunu görüyor buraya HES olmaz diyor ama benim komutanım ona rağmen burayı koruyor. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünü savcılara şikayet ediyorum. İl Çevre Müdürlüğünü savcılara şikâyet ediyorum, Cumhurbaşkanına şikayet ediyorum asıl muhalefet onlar. Daha görüşler toplanmandan DSİ Genel Müdürlüğü, HES Daireler Başkanı hemen 17,5 megavatı çed arttırımını onaylıyor bekle be adam bekle.

DSİ Genel Müdürlüğü iki yaklaşım tünelinin birisini iptal ediyor ama tüneli yapın diyor, bu projeyi müteahhitten başka bir Allahın kulu bilmiyor. Camimiz çatlak kuran kursumuz çatlak evlerimiz çatlak. DSİ bir önceki bölge müdürü diyor ki ‘bu köy dereye kayıyor’ ama aynı zamanda genel müdür yardımcısı niye istifa edip de müteahhite gitti ? HES Daire Başkanından bir arkadaş geliyor bu köy heyelandır diyor herkes bir taraflara göç etti sizde göç edin diyor’ ben buradan cumhurbaşkanına sesleniyorum senin halkına burada zulüm ediyorlar. Biz bu hes projesini yaptırmayacağız bizi buraya göm evde ölmeyeceğiz, yatarken ölmeyeceğiz.” şeklinde konuştu. 

"Bizi askerle karşı karşıya getiren şirkettir"

Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünde Çevre ve Doğa üzerine çalışmalar yapan Öğretim Görevlisi Yusuf Durmuş, “Şirketle mahkemelik olan vatandaş benim, ben idare lambasıyla hayata başladım Hacettepe üniversitesinde 32 yıldır çevre doğa üzerine bu işi bilen insan benim. Hayvanı bitkiyi deredeki balığı çalışıyorum. Konunun uzmanı olduğum halde beni ilgili şirket sanki buralı değilmişim gibi mahkemelere kadar taşıdı. İkinci bir şey de şirket maalesef yukarıdan oradan bizi tahrik etti.Bizi askerimizle karşı karşıya getiren ilgili şirkettir burada ki çalışanlarıdır. Ben köyümü savunduğum için komutan bana provokatör demiştir, köyünü savunmak doğruları anlatmak, ben anlatmasam insan olamam.

Bakın komutanım işte tünel projelerinde ne yazıyor biliyor musun? Diyor ki 3,4 metre yani 3,5 metre tünel diyor şurayı bir ölçer misiniz 6,5 metre allah sizi islah eylesin. 6,7 metre hani 3 metreydi müdahele edin işte 3 metre kaçak. Neden buraya inmek istedik bu 7 metre tüneli gösterelim size komutan bizim mevzumuz buydu. Ölçün bakalım tüneli 3,5 metre mi 7 metremi? Herkesi kandırıyorlar işte yalan işte gerçek burada. Yoksa bizim buraya gelmemize gerek yoktu. Ben Vandal değilim, ben vatanseverim, ben hain değilim.” diye konuştu.

Şantiye Bölgesinde yapılan basın açıklamasından sonra vatandaşlar Trabzon-Bayburt Karayolu üzerinde yürüyüş yaparak yolu tek şeritli ulaşıma kapattı.

Haber: İnan Kalyoncu

Yorumlar (0)