Trabzon'un Ortahisar ilçesinin adı değişecek mi?

Trabzon Ortahisar İlçe Belediye Başkanı Genç, “Bizim dönemimizde yapılan her şey doğrudur diyemeyiz. Reşadiye kavşağı yanlıştır! Yıkmalıyız… Bu konuda teknik ve hukuki altyapı çalışmalarına başladık. Bunu gerçekleştirirsek şehir için çok hayırlı bir iş yapmış olacağız. Aynı durum meydandaki viyadük için de geçerlidir” dedi.

Trabzon Haber 31.03.2022, 14:35
Trabzon'un Ortahisar ilçesinin adı değişecek mi?

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Basını'nın karşısında çıkarak bilgilendirme toplantısı düzenledi. Trabzon gündemiyle alakalı gelen soruları yanıtlayan Başkan Genç, samimi açıklamalarda bulundu. 

Ahmet Metin Genç'in konuşmasından bazı önemli satır başları şu şekilde:

MARAŞ CADDESİNDE BANKALARIN DURUMU!

Bizim prestij caddemizde. Mevcut haliyle bu şehre yakışmıyordu. 2007 yılında Uzunsokak trafiğe kapatıldığında ben partimizin İl Başkanıydım. O zaman belediye başkanımız Volkan (Canalioğlu) beyi arayıp ilk tebrik edenlerdendim. Geçtiğimiz günlerde kendisi hatırlattı bana. Dedim ki, “Maraş Caddesini de aynı anlayışla trafiğe kapatırsınız” O zaman dileğimdi. Belediye Başkanıyken de aynı arzuyu ortaya koymuştum.Maraş Caddesinde trafik olmaması lazım. Şehrin merkez kısımlarına, belli bir alanlarına gittiğinizde yürürsünüz. Yürümeyi de teşvik edelim.Kararı çıktı. Şimdi çok hızlı bir çalışma sürdürülüyor.Şu anki çalıma zemin çalışması. Yayalaştırmanın yaşamsal niteliği olması lazım.Açık AVM Tarzında olsun. Burada şu anda mevcut kullanımlar, bankalar, resmi kurumlara müdahale anlayış ortaya koymayız. Ama bu işler zamanla birbirini tetikler.Yaya erişimine ulaşımına açmak, çiçeklendirmek, ışıklandırmak, yakışır bir siluet oluşturmak. Böyle Postane’nin oradan baktığınızda görsellikle bakacaksınız. Meydan adeta sizi çekecek.Belki yeme içme, restoran alanları adım adım teşekkül edecek diye düşünüyorum.

ÇALIŞANLARIN MAAŞLARI VE ASGARİ ÜCRET ARTIŞI

Çalışan arkadaşlarımızın emeklerinin karşılıklarını alması en tabi hakları... Bizim de en büyük gayretimiz. Ama şimdi, hem bizim şöyle bir karmaşık durum çıktı. Bizim tarih kesişmesi, çatışması oldu. Asgari ücrette değişiklik oldu, ondan 2 ay sonra da bizim toplu iş sözleşmemizin yenilenmesi oldu. Bir şey yapmalıydık. Ya asgari ücretteki değişikliği yansıtmayacaktık, toplu iş sözleşmesinin tarihi bekleyecektik, ya da yansıtacak, farkı uygulayacaktık. Asgari ücretteki farkı yansıttık. Aslında sözleşmeye göre yansıtmak durumunda değiliz. Sendikamız ile durumu istişare ettik. Ondan yasal enflasyonu da uyguladık. Sözleşmede Ocak ayı uygulanır hükmü var. Son değerlendirmede, sözleşmedeki personelimizin, enflasyon yasal artış oranındaki hakkı neyse onu alacaktır. Eksiği neyse o tamamlanacaktır.  Biz toplu iş sözleşmemizde yazan oranı uygulayacağız.

Ortahisar Belediyesi kurulduğundan itibaren hiç bir çalışana asgari ücret vermedi. Biz geçen ay ödediğimiz maaş 6 bin 200, 6 bin 300. O sözleşmeden fark çıkacaksa onu da ödeyeceğiz.Sendika ile bu konuda sözleşmenin uygulanması hususunda mutabıkız.

ORTAHİSAR İLÇESİNİN ADI DEĞİŞECEK Mİ?

Ortahisar ismi ile karar konusunda şöyle bir algı var. Ortahisar adında bir mahallemiz olduğundan ilçe algısından sıkıntı oldu. Ortahisar isminde bir ilçe daha var Ürgüp’te. Meclis gündemimize de geldi ama yasal bir değişiklik de gerekiyor. TBMM boyutu var. Güzel bir isim Ortahisar. Başıma şöyle bir olay da geldi; Çukurçayır mahallemize gittim. Ortahisar belediye başkanımız diye tanıttılar. Bana dediki “ Bizim orada akrabalarımız oturuyor” Ama bahsettiğim konulardan dolayı sıkıntı var. Meclis kararımız yok böyle bir kararımız yok ama. Gündemimizde.

REŞADİYE BÜYÜK HATA

Reşadiye kavşağındaki viyadük için ucube denecekse ilk ben paylaştım. Meydan parkındaki viyadük de aynı şekilde. Boztepe’nin siluetini kapatıyor.  Reşadiye’den 15 tane araç geçiyor. Orada o viyadük yapılarak, çok büyük hata yapılmıştır. Ankara’da da bu konu gündeme geldi. Yıkalım denildi ama teknik alt yapısı var. Yıkabilirsek yıkan başkanlar olarak daha çok övgü aldık. Boztepe viyadükleri ile alakalı peyzaj çalışması yapıyoruz. O viyadüklerin görüntüsünü peyzaj ile nasıl siluete uygun bir hale getiririz diye belediye olarak da çalışıyoruz.  Meydandaki viyadüğü de söyledim bakan beye. O da yapılsa çok güzel bir iş yapılmış oldurdu.

TÜNEL AKVARYUM ÜCRETİ

Tünel Akvaryum giriş ücreti ile alakalı bir belirleme yapmadık. Bu projeyi ilimize katkı yapmak için gerçekleştirdik. Diğer illerdeki örneklerini inceledik. Şunu söyleyebilirim ki o illerdeki ücretlerden daha düşük olacak. İlimizin gençlerinin ekonomisine uygun olacak.

8. ŞAMPİYONLUK BÜYÜK GURUR

Trabzonspor konusunda en çok çocuklar ve gençlerin sevinecekleri için seviniyorum. 6. Şampiyonluğumuzda 12 yaşındaydım. Eze eze çıktık düze şampiyonluk yakışır bize pankartı vardı. O pankartı açtık bizde. 8. Şampiyonluk bizim için büyük bir gurur.

Başkanımız teknik direktörümüz oyuncularımız taraftarımız ile beraber gurur duyuyoruz. 3 maç 9 puan ile beraber şampiyonluğu ilan ederiz diyorum.Önemli bir mesajımız var. Dün forma aldık TSCLUB’den mermiye para verme formaya para ver. Bir tane yorgun mermi bile şampiyonluk sevincimizi alır götürür. Buna mahal vermeyelim. Silaha değil bir birimize sarılalım. Horon oynayalım hoptek oynayalım, halay çekelim ama silaha sarılmayalım. Bu şampiyonluk yolunda vefat edenler var. Mehmet Dalman kardeşimizin kabrini ziyaret ettim. Güzel duyguları layıkıyla yaşayalım. 8. Şampiyonluğumuz hayırlı olsun.

Yorumlar (0)