Trabzon’da çalışmalar 2024’te tamamlanacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Kuzey Ekspres'e özel açıklamalarda bulundu.

Trabzon Haber 07.12.2021, 14:31
Trabzon’da çalışmalar  2024’te tamamlanacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu: “Güzel bir altyapı çalışması yapıyoruz. Bütün sıkıntılara rağmen üst yapı tamamlandıkça milletin memnuniyeti artıyor. Cumhuriyet Caddesi çok güzel oldu. Uzun Sokak tamamlandı. Şimdi Kunduracılar bitmek üzere. Çok göz alıcı bir şehir merkezi ortaya çıkıyor. Birçok projemizin çalışmaları devam ediyor. 2024 seçimlerinden önce tüm çalışmalar tamamlanmış olacak.”

Altyapı tamam, üstyapı çalışmalarında da belli bir mesafe alındı. Kaldırımları da genişlettiniz. Son durumu değerlendirir misiniz?

Evet, altyapı tamamlandı şimdi üstyapıyı tamamlama gayretindeyiz. Trabzon’da olabilecek her yerde kaldırımları genişletiyoruz. Bu şehir yayaların şehri olmak zorunda... Eski, tarihi şehirler yayaların daha çok olması gereken şehirlerdir. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Ama Trabzon’da bu konuda biraz araçlara öncelik verilmiş gibi. Meydan bölgesinde boşluk bulduğumuz her yerde kaldırımları genişlettik. Mümkün mertebe genişletip yayaların kullanmasına vermemiz lazım. İnsanlar sokağa çıktıklarında bir yerden bir yere araçla gitme ihtiyaçları kalmayacak. İnsanların işyerlerine yürüyerek gitmelerini sağlamamız lazım.

Maraş Caddesi ve Meydan bölgesi yeni turizm sezonuna yetişir mi?

Meydan’daki otopark hızla devam ediyor. Başta 400-450 araç olarak düşünmüştük orayı. Şimdi bir kat aşağıya iniyoruz zeminde. Orası 600 araçlık bir otopark olacak. En son geçen hafta Ankara’da bakan beyle yaptığımız görüşmede de Çömlekçi tarafındaki alanı da kentsel dönüşüm sahası olarak katıyoruz oraya ve doğrudan Çömlekçi’den otoparka giriş vereceğiz. Bu meydan trafiğinde rahatlamaya da sebep olacak.  Maraş Caddesi’nin Kadınlar Pazarı’nda yukarı doğru olan kısmını yaptık. Hazırlıklar bitti, yolun taş dökümü tamamlandı. Cumhuriyet Caddesi ayrımına kadar geldik. Meydan’ın etrafında çalışıyoruz. Meydan’ın şu anda asfalt olan kısımları eski haline gelecek, taş olacak. Bir yandan Gazipaşa’da çalışıyoruz. Buraya da geçiş vereceğiz. Gazipaşa’ya geçiş verebilmemiz için yolu genişletiyoruz. Oradan daha rahat geçiş olsun ve Gazipaşa Caddesi’ni çift geçiş yapacağımız için bu çalışmayı yapıyoruz. Bunlar tamamlandığında; tahmin ederim, ocak ayının sonuna doğru Maraş’ı kapatacağız. Kapatıp oradaki çalışmayı yapacağız. Oranın da bir sürü çalışması var. Dolayısıyla benim tahminin yeni turizm sezonunda Maraş Caddesi’nin o kısmı tamamıyla yerleştirilmiş olur. Önümüzdeki yıl burası açık bir AVM’ye dönüşür. Çok güzel olacak burası.

Pazarkapı ve tarihi buluntular konusunda çalışmalar nasıl gidiyor?

Pazarkapı’da Kadınlar Pazarı’nın yanında eski liman kalıntıları var. O surların restore edilmesi gerekiyor hem de yukarda surların dibinde açtığımız bir alan var ve daha yukarda Bahçecik’te çalışıyoruz. Birçok boyutuyla da tarihi yerleri tekrar gün yüzüne çıkaralım istiyoruz. Oradaki çalışmalar çok uzun sürer. Bu çalışmalar bir sezonda tamamlanabilecek çalışmalar değildir. Orası 4-5 sene alır en az. Ama nihayetinde tamamlandığında önemli bir açık hava müzesine dönüşecek.

Ganita projesinde çalışmalar ne aşamada?

Ganita projesi kapsamındaki çalışmalar planlandığı gibi gidiyor. Ganita’da büyük bir su ve ışık gösterisi yapacağımız bir alan olacak. Orada sesli ve görüntülü çok güzel bir ortam oluşacak. Kafeler ve bazı ortak alanlar olacak.  Proje çalışmaları istediğim gibi gidiyor. Ama şunu da söylemek lazım; Türkiye’de malum fiyat artışları sebebiyle her tarafta bir zorluk var. Hem malzeme temin edilemiyor hem de fiyatlar çok arttığı için yüklenici firmalar zorlanıyorlar. Bunu görmek lazım. Biz büyük işlerimizi zaten kredili yapıyoruz. En azından onlar için para ödeme problemi yaşanmıyor. Bunlar dışardan bakıldığında kolaymış gibi geliyor ama öyle değil. Birçok projemizin çalışmaları devam ediyor. 2024 seçimlerinden önce tüm çalışmalar tamamlanmış olacak.

Şehirlerin altyapısı önemli ve zaman alan çalışmalar, siz aslında önemli bir işi başardınız…

Güzel bir altyapı çalışması yapıyoruz. Bütün sıkıntılara rağmen üst yapı tamamlandıkça milletin memnuniyeti artıyor. Cumhuriyet Caddesi çok güzel oldu. Uzun Sokak tamamlandı. Şimdi Kunduracılar bitmek üzere. Çok göz alıcı bir şehir merkezi ortaya çıkıyor. Yapmasaydık ne olurdu? Yapmasaydık Meydan bölgesinde doğalgaz olmazdı. Sadece Meydan’da çalışmıyoruz. Kalkınma Mahallesi’nde de çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Yeni yol bağlandığında insanlar Kalkınma Mahallesi’ne girmeden doğrudan hastaneye gidebilecekler. Bu konular zaman meselesi. Şubat mart gibi bitecek orası. Altyapı çalışmaları uzun süren çalışmalar. Türkiye’de şehircilik anlamında belediyecilik anlamında öne çıkan şehirlere bakın altyapı konusunda çok uzun süre çalışmışlar. Bugün Kayseri, Samsun, Kocaeli’ye baktığınızda 20-25 yıllık belediyecilik var aslında. Birdenbire olmuyor. Yani bu şehrin altyapısı daha önceden yapılmış olsaydı biz bambaşka işlerle uğraşıyor olacaktık. Ama altyapısını bu şekilde bırakamazdık. Yağmur yağdığında her tarafı su basan bir şehirdi. Şimdi onların hepsi altyapı çalışmalarıyla büyük oranda tamamlanıyor. Bu yaz su bastı haberlerini çok az yaptınız. Ben buraya 2019’da başladığımda yağmur yağdığında havalimanından Çömlekçi’ye, Moloz’dan Beşirli’ye kadar bütün dükkânları su basıyordu. Felaket bir durum vardı. Şimdi geldiğimiz noktada spesifik olarak halkın yoğun olarak kullandığı bölgelerde göllenmeler oluyor, onları da ortadan kaldıracağız. O basit bir iş. Ama sıra ona geliyor. Bu büyük işlerden yavaş yavaş küçük işlere geçiyoruz.

Trabzonspor şampiyon olursa ki öyle görünüyor, belediye olarak şehirde özel bir çalışma yapmayı planlıyor musunuz?

Trabzonspor inşallah bu sefer şampiyon olur. Yeni yönetim seçildi. Onları da tebrik ederiz hayırlı olsun. Sonuna kadar destekliyoruz, tamamen arkasındayız. İnşallah şampiyon olursak bu baskı da bu stres de ortadan kalkacak. Seyircinin de hazırlanması lazım. Sezonu keyifle yaşamalı, şampiyonluğu keyifle kutlamalıyız. Şehrin süslenmesiyle ilgili bir çalışma başlatıyoruz. Süslemek kısmını şampiyonluğa kadar çoktan tamamlamış olmamız gerekiyor. Ama şampiyonluk geldiğinde de inşallah çok büyük organizasyonlarla bu şampiyonluğu kutlayacağız. Önümüzdeki yaz Trabzon’da inşallah Trabzonspor’un da şampiyonluğunu kutlayacağımız büyük organizasyonlar gerçekleştireceğiz.

Haber:Fatma YAVUZ

Yorumlar (0)