‘Trabzon’da hangi hastaneler kapatılacak?’

Ortahisar Belediye Meclisi Aralık ayı ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Çocuk Hastanesi ve Şehir Hastanesi’nin durumu gündeme getirildi.

Trabzon Haber 01.12.2021, 17:05 01.12.2021, 17:18
‘Trabzon’da hangi hastaneler kapatılacak?’

Trabzon Ortahisar Belediye meclisi Aralık ayı ilk toplantısı, Başkan Ahmet Metin Genç başkanlığında gerçekleştirildi.

Başkan Genç, belediyenin yaptığı projelerden ve gerçekleştirilen etkinliklerden bahsederek toplantıya başladı.

Toplantıda söz alan CHP'li Turgay Şahin, "Mecliste tarım araştırma komisyonu kuruldu. Çalıştay yapıldı sonuçları bize söylendi. Sizin de tarıma verdiğiniz destekten yola çıkarak, Beşirliye bir dolgu alanı var, bu dolgu alanı Faroz’a kadar tamamlandıktan sonra bitirilecek. KTÜ’lü iki profesörden aldığım bilgiye göre, 40 santim tarım toprağının oluşması için yaklaşık 600 yıl lazım. Orada kullanılan toprak tarım toprağı, hazır bir tarım alanı oluşmuş orada. Belediye orayı betonlaştırmak yerine, tarıma yönelik bir işte kullanıp ekonomiye katlı sağlasa çok iyi olurdu. Dolgu alanının tamamı kullanılmalı. Lale üretimi yapılabilir. Mevsimlik çiçekler üretilebilir.

Gölçayır mahalle olmadan önce köy statüsündeydi. Vatandaşlar diyor ki; ‘Biz köy statüsündeyken il özel idarelerinden gerekli ruhsatları alarak burada inşaat yaptık. Bize kapı numarası verip elektrik bağladılar, su sayacı bağladılar. Yıllardan beri bu meskenlerde oturuyoruz. Burada bir 18 uygulama başlatıldı. Biz de imar affından yararlanmadık. Şimdi de Ortahisar belediyesinin ekipleri geldi, bize imara aykırı davrandınız diyerek 60 bin lira ceza kestiler. Buraya neden böyle bir işlem uygulandı?” diye sordu.

CHP’li meclis üyesi Cüneyt Zorlu ise, Trabzon’da yapımı devam eden Çocuk Hastanesini gündeme getirdi. Zorlu, "Ortahisar’da iki hastane yapımı devam ediyor. Çocuk hastanesi 2016’nın altıncı ayında sözleşmesi yapıldı. 68 milyon liraya ihale edildi. 900 gün olarak süre belirlendi. Bitiş tarihi ise 23.11.2018 tarihine denk geliyor. Yüzde 58’i tamamlanmış. Beş buçuk yılda yüzde 58’i tamamlandı. 2023 bizim uğurlu sayımız, her şey bu tarihte bitecek deniliyor. 2023 de biteceği hesaplanıyor. Bu üvey evlat olarak görülen, borç içinde yüzen KTÜ’ye vurulan bir darbedir. Yaklaşık 185 milyon liraya mal olacak. Devlet 120 milyon lira zarara uğratılıyor bu inşaat ile. Çocuk hastanesi şehir hastanesine mi kurban mı ediliyor? Şehir Hastanesi, 1 milyar 100 milyona ihale edildi. 750 gün süre verildi, 2023’de bu da bitecek. Bunu yaparken de 3 tane daha hastanemiz şehir hastanesine kurban ediliyor. İl başkanımız Mumcu, ilk etapta Numune Hastanesi, Ahi Evran ve Kemik hastanesinin Şehir Hastanesi bünyesine katılacağı düşünülüyor dediğini hatırlatırım. O zaman ikinci etapta hangi hastaneler kapanacak? Çocuklara yeteri kadar değer vermiyor muyuz ki bu Çocuk Hastanesi bitirilemiyor?” diye sordu.

Meclis üyelerinin sorularını dinleyen Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, soruları “Gölçayır'daki konu 18 uygulaması ile ilgili değil. 12 ay içinde 2 binaya işlem yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geldi konu bize. Oraya da vatandaş şikayette bulunmuş. Yapılan araştırmalar neticesinde, binanın 2012 yılından sonra yapıldığı belirlendi ve o binaya 62 bin lira ceza uygulandı. Turgay Beyin bahsettiği 18 projesi de iptal oldu zaten.

Beşirli’deki dolgu alanında verimli bir toprak varsa belli bir alan kullanılabilir. O tür alanlar, vatandaşı denizle buluşturmak için eğlence alanları ve lunapark gibi alanlara dönüştürülüyor.

Çocuk hastanesindeki son süreçle ilgili bir bilgiye sahip değilim. Şu an size bir açıklama yapamam bu konuyla ilgili. Fakat ilerleyen süreçte bilgi alıp sizlerle paylaşabiliriz.” Şeklinde yanıtladı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
12
parçalı bulutlu