Trabzon’da kültür turizm istenen seviyede değil!

Trabzon Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu, kentteki arkeolojik kazı çalışmalarını değerlendirdi.

Trabzon Haber 24.06.2022, 12:19
Trabzon’da kültür turizm istenen seviyede değil!

Trabzon Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu, Pazarkapı Mahallesinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen kazı çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu, “Tarihi alanlar ve yapılar, yapı tekniklerini günümüze ulaştırmaları, bölge tarihine ışık tutabilecek ipuçları sunmaları, farklı kültürlerin, geleneklerin, ritüellerin gelecek nesillere aktarılmalarını sağlamaları vb. özellikleri ile zaten korunmayı hak etmelerinin dışında, doğru yöntemler kullanılarak kültür turizmine kazandırılmaları halinde, ekonomik getirilerinin çok yüksek olması sebebiyle korunmaları için gerekli harcamaları da fazlasıyla finanse edecek potansiyele sahiptir.” dedi.

“KÜLTÜR TURİZM İSTENEN SEVİYEYE ULAŞMADI”

Ülkemizde, turizm gelirlerinin ekonomik acıdan önemli bir yere sahip olduğunu, bu gelirlerinde önemli bir kısmının doğa turizminden sağlandığını belirten Ahmet İhsan Hacıfettahoğlu, “Kültür turizmi için gelen ziyaretçilerin gelir, kültür ve bilinç seviyeleri daha yüksek olduğundan ülkeye kazandırdıkları daha fazla, verdikleri zararlar ise daha azdır. Almanya ve ülkemizde ağırlanan turist sayılarının neredeyse eşit olmasına rağmen Almanya 2019 yılında turizmden 39,8 milyar dolar gelir elde ederken, ülkemiz 22,4 milyar dolar gelir elde etmiştir. Bunun sebebi kültür turizminin Almanya'da gelişmiş olması ülkemizde ise henüz istenen seviyeye getirilememiş olmasıdır.” diye konuştu.

“KENT PARKINA DÖNÜŞTÜRÜLMELİ”

Hacıfattahoğlu, Ülkemizde kültür turizminin geliştirilmesi için küçük, büyük demeden herkes elini taşın altına koyması gerektiğini söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Trabzon ili, Ortahisar ilçesi, Pazarkapı Mahallesinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Kadınlar Pazarı İnşaat Sahası çalışmaları esnasında, tarihçi ve arkeologlar tarafından 6 devre ayrılan Trabzon’un 6000 yıllık tarihinin üçüncü devri olan Roma Dönemi ve öncesine ait olduğu tahmin edilen, Roma Hadriyanus Limanına ekleşik, antik çağda koy özelliğine sahip olan Kuzgundere dere yatağı içinde bulunan antik su yolu ve rıhtım kalıntılarına ve sur koruma hendek duvarına ulaşılmıştı.

Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şube Yönetim Kurulu olarak ilgili kamu kurumlarına Trabzon'un tarihi ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarılabilmesi ve ülkemizin bu tarihi kazanımdan istifade edebilmesi için bu alanın titizlikle araştırılması gerektiği ile ilgili çağrıda bulunulmuştu. Kısa bir zaman sonrasında ise Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Murat Zorluoğlu ve Ortahisar Belediye Başkanı Sayın Ahmet Metin Genç tarafından kazı çalışmalarının başlatıldığı bilgisini almıştık. Trabzon tarihine ışık tutabilecek ve aynı zamanda kültür turizm gelirlerine önemli derecede katkı sağlayabilecek bu hazine alanda titizlikle çalışmalara devam edilmesi ve bu alanın, kazılar sonrasında arkeolojik gösterimin ön planda olduğu bir kent parkına dönüştürülerek turizme açılmasını şube yönetim kurulu olarak talep etmekteyiz.”

Yorumlar (0)