‘Trabzon’da raylı sisteme çok az kaldı’

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Trabzon Haber 08.12.2021, 17:21
‘Trabzon’da raylı sisteme çok az kaldı’

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Meclisin Aralık ayı toplantısının başkanlığını, Başkan Murat Zorluoğlu yaptı.

Toplantı Başkan Zorluoğlu’nun, belediyenin Kasım ayında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vermesiyle başladı.

Toplantıda söz alan Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Aslan Güner, “Bulak’ta bulunan Hüseyin Türker yerleşkesini ziyaret etmiştik. O zaman müteahhit 8. Aylarda bu çalışmaların bitirilebileceğini söylemişti. Yeniden oraya bir ziyarette bulundum. Şimdi orası terkedilmiş gibi. Nedeni nedir? Pazarkapı’da sekiz direkli hamamın olduğu Ticaret Odasının arkasındaki bölüm hiç dile gelmiyor. Bakanımızla olan görüşmenizde bu konu gündeme geldi mi?” sorusunu yöneltti.

CHP’li Turgay Şahin de Pazarkapı çalışmalarına değinerek, “Pazarkapı’da sekiz direkli hamamdan kadınlar pazarına kadar olan kısım kentsel dönüşüme alınmıştı. Oradaki vatandaşlar sıkıntıda. Ankara’ya gittiğinizde bu konuya dair bir görüşme oldu mu?” diye sordu.

Meclis üyesi Hasan Çebi kentteki trafik sorununu ele alarak “Trabzon’da trafik sorunu var. Bir raylı sistem 100-150 sene çalışıyor. Sahil yoluna sıkışıp kaldık. Trabzon’a bir raylı sistem yapın. Siz buna öncü olursanız adınız 100 sene 150 sene yaşar.” Dedi.

ÖZÜR BEKLİYORUM!

Söz alan Davut Çakıroğlu TİSKİ’nin yazdığı cezaları gündeme getirdi. Çakıroğlu, “TİSKİ kamulaştırmasız el atmayla kaç milyon metre hat kullanıyor. İnsanların bahçelerinden geçen hatlara bedel ödeniyor mu? Ödenmiyorsa bu insanlara kesilen cezalar ve yanlış uygulamalar için özür dileniyor mu? Ben şehidimiz Necmi Çakır adına özür bekliyorum.” Dedi.

Meclis üyelerinin sorularını dinleyen Başkan Murat Zorluoğlu ise sorulara tek tek yanıt verdi. Aslan Güner’in sorusuna cevap vererek başlayan Zorluoğlu, “Bulak yerleşkesi ile ilgili durum şu; oradaki yüklenicimiz işini yapmıyordu. Yapması için gayret gösterdik ama sonunda fesih yoluna gittik. Oranın yeniden ihale edilmesiyle ilgili bir süreç başlattık. İnşallah kısa bir süre içinde yeni yükleyici kısa bir süre içinde kalan kısmı tamamlayacak. Orası yapıldığında çok işimize yarayacak fakat günlük kullanımda işlerimize bir sorun teşkil etmiyor işin uzaması.

Pazarkapı kentsel dönüşümü için sizin söylediğiniz hususları Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanımıza ilettim. Burası hakkında karar verip işe başlamamız gerek şeklinde bir yaklaşımımız oldu. Bakanımız da orasıyla ilgili start verdi. TOKİ ile birlikte Büyükşehir Belediyesi olarak orada bir proje çalışması başlatıyoruz. Bu proje çerçevesinde o bölge şekillenecek.” İfadelerini kullandı.

ZORLUOĞLU’NDAN ÇAKIROĞLU’NA SERT YANIT

TİSKİ’nin kamulaştırmasız mülkiyet haklarına el koyduğu iddiasına yanıt veren Zorluoğlu, “Kamulaştırmasız el atmayla ilgili olarak da TİSKİ Genel Müdürünün verdiği bilgi, ‘Ya kamulaştırma yapıyoruz ya da muvafakatname alıyoruz.’ Şeklinde. Biz kimsenin mülküne kamulaştırmasız el atmıyoruz. 6 yılda yaklaşık 30 milyon lira TİSKİ kamulaştırma bedeli ödedi. TİSKİ’nin şu anda 294 milyon lira borcu var. Türkiye’nin en az borçlu su kanal idarelerinden bir tanesidir, belki birincisidir.

Sayın Çakıroğlu, Şehit Necmi Çakır adına özür beklediğini dile getirdiniz. TİSKİ’de denetim yapan arkadaşlar şehit ailelerinin evini bilemez. Bizim bu gibi durumlardan haberimiz olduğunda gönül alarak bir şekilde konuyu çözdük. Fakat bizim bu durumdan haberimiz sizin vasıtanızla oldu. Daha doğrusu sizin tarafınızdan olmasını tercih ederdik. Siz kendi akrabanız için bizi aradınız, sorunu bize bildirdiniz, ilgili daire başkanını aradınız, cezanın kaldırılması için baya bir uğraştınız ama keşke onunla o kadar uğraşana kadar şehit ailesiyle ilgili olan durumu bize bildirseydiniz, biz onu basından değil sizden öğrenirdik. Gereken kolaylığı da sağlardık. Basına verdiğiniz demeçle öğrendik biz bu konuyu.

Yaylı sisteme ise çok az kaldı. Ulaşım Master planımızın ilk raporu ocak ayı içinde, nihai raporu da ilk altı ay içinde elimizde olacak. Trabzon’da yaylı sistem meselesin mecliste oturup konuşacağız.” Dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
3
parçalı bulutlu