Trabzon’da TEKNOFEST heyecanı başladı!

TEKNOFEST KARADENİZ yarışmalarının Trabzon etabı başladı.

Trabzon Haber 05.08.2022, 12:31 05.08.2022, 15:06
Trabzon’da TEKNOFEST heyecanı başladı!

TEKNOFEST KARADENİZ yarışmalarının Trabzon etabı başladı. 5-7 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde 7 dalda yarışmalar düzenlenecek. TEKNOFEST Trabzon festivali Medical Park stadyumu önünde gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Açılış törenine; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil , AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Bahar Ayvazoğlu, Muhammet Balta, Adnan Günnar, Salih Cora ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Trabzon Medical Park Stadyumu'nda yapılan TEKNOFEST etkinlikleri; T3 Vakfı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Baykar, Cezeri, TUSAŞ, ASELSAN, TÜBİTAK, TÜBİTAK MAM, Sanko Holding ve Beyazay Derneği önderliğinde yapılmaktadır.

Ulaşımda Yapay Zeka, Engelsiz Yaşam Teknolojileri, Çevre ve Enerji Teknolojileri, Sanayide Dijital Teknolojiler, Uçan Araba, Biyoteknoloji İnovasyon ve Helikopter Tasarım olmak üzere 7 farklı alanda yapılacak olan yarışmalarda projelerini sergilemek üzere toplam 27 bin 79 takım başvuruda bulundu.

Geniş katılımla gerçekleşen TEKNOFEST Trabzon festivalinin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Milli teknoloji hamlesi kendini savunma sanayinde en güçlü şekilde ispat ediyor, etmeye devam edecek. Bugün Türkiye kritik ihtiyaçları için başkalarına el açan, başkalarının desteklerinden yardım uman bir ülke olmaktan çıkmıştır. Bugünün Türkiye'si artık yüksek teknolojide en kritik ve stratejik ürünlerini, platformlarını, alt sistemlerini, çekirdek teknolojilerini kendi imkanlarıyla geliştirebilen bir ülke. İşte bu toprakların evlatları dünyanın en iyisi insansız hava araçlarını bu topraklara ve medeniyetimize hediye ettiler. İnşallah yine bu toprakların çocukları onlardan çok daha ötesi işleri önümüzdeki yıllarda milli teknoloji hamlesine sahip çıkarak başarmaya devam edecekler.” Dedi.

"Tarım, enerji ulaştırma, sağlık, finans teknolojilerinde velhasıl teknolojinin tüm alanlarında savunma sanayinde neyi başardıysak aynısını inşallah başarılı olacağız. Bunu gençlerimizle işte bu alanda toplanan gençlerimizle başaracağız. Dünya'yı yüksek teknoloji değiştiriyor, dönüştürüyor. Dünyayı dönüştüren teknolojilere çoğunlukla genç insanlar imza atıyor. İşte TEKNOFEST'de onun için düzenlediğimiz bir organizasyon. Gençlerimizin her alanda yüksek teknolojiyi milli ve özgün olarak geliştirme iddiasını çok erken yaşlardan itibaren taşıması adına hayata geçirdiğimiz bir iş.”

Sözlerine devam eden Kacır, “Türkiye’nin dört bir yanından buraya gelmiş gençlerimiz var. Bir an önce projelerini sunmak ve yarışmalara katılmak istiyorlar. 2018’de yola çıktık. Sadece 5 yıl içerisinde 5. yılımızda bugün 500 binden fazla yarışmacımız var. Yani tribündeki herkesi sahaya indirmeyi başardık. Sadece Türkiye'de değil bugün biliyorsunuz dost ve kardeş coğrafyada Azerbaycan'da da TEKNOFEST'i düzenledik. Önümüzdeki yıllarda inşallah bu heyecanı hem Türkiye'nin diğer coğrafyalarına hem de diğer kardeş ülkelere taşımaya devam edeceğiz. Karadeniz’de ve Trabzon’da olmaktan ayrı bir mutluktuk duyuyoruz. İnşallah TEKNOFEST yeni Selçuk Bayraktarlar, yeni Aziz Sancarlar yetişmesine vesile olacak ve Türkiye’yi teknolojinin lider ülkesi yapacak." İfadelerini kullandı.

TEKNOFEST festivalini değerlendiren Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, böyle bir festivalin Trabzon için çok önemli olduğunu söyledi. Fettahoğlu, gençlere yönelik yarışmaların düzenlenmesi ve onların projelerinin sergilenmesinin bilim ve teknolojinin ilerlemesine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Karadeniz’de ve Trabzon’da böyle bir festivalin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Fettahoğlu, bu tür yarışmaların her zaman destekçisi olacaklarını vurguladı.

7 Ağustos Pazar günü sona erecek TEKNOFEST yarışmalarında 27 bin 79 takımın başvurusu alınırken, 427 finalist takım ve 2033 finalist yarışmacı bulunuyor.

Haber: Hatice Üneş - Muhsin Aksoy

Yorumlar (0)