Trabzonlu bilek güreşi sporcuları Dünya Şampiyonası'ndan hırslı döndü

15 yaşındaki bilek güreşi sporcuları, Emre ve Oğuz Kağan Dünya Şampiyonası'ndan hırslı döndü.

Trabzon Haber 07.12.2021, 10:55
Trabzonlu bilek güreşi sporcuları Dünya Şampiyonası'ndan hırslı döndü

Romanya’nın Bükreş şehrinde düzenlenen Yıldız Erkekler Dünya Bilek Güreş Şampiyonası’nda Emre Hacıalioğlu 4, Oğuz Kağan Çimşit ise 5’inci oldu

Trabzon’da haftada 1 gün çalıştılar. Kendi imkânlarıyla Gümüşhane’ye giderek antrenman yaptılar. Ceplerinden para ödeyerek evlerine aldıkları ağırlıklarla Trabzon’u temsil ettiler

Kapsamlı antrenman yapabilmek için Gümüşhane’ye giden, Trabzon’da haftada 1 çalışarak zorlu şampiyonada ellerinden geleni yapan sporcular kendilerine güveniyor. “O madalyayı alacağız”

İmkân yok, destek yok, salonları yok, aparat yok… Ona rağmen Dünya Şampiyonası’nda 4 ve 5’inci oldular.

Söz verdiler

Romanya’nın Bükreş şehrinde düzenlenen Yıldız Erkekler Dünya Bilek Güreş Şampiyonası’nda mücadele eden Trabzonlu sporcular Oğuz Kağan Çimşit ve Emre Hacıalioğlu gösterdikleri performanslarla alkış aldı. Sağ kolda Dünya 4’üncüsü olan Emre Hacıalioğlu ve sağ kolda Dünya 5’incisi sol kolda da Dünya 7’ncisi olan Oğuz Kaan destek gördükleri anda Trabzon’a nice madalyaları getireceklerinin sözünü verdiler.

Tam kapasite çalışamadık 

Geçtiğimiz ayda yapılan Türkiye Şampiyonasında madalyaya ulaşarak Romanya’nın yolunu tutan genç sporcular kariyerlerinde ilk defa uluslararası arenada boy gösterdikleri için heyecanlı olduklarını daha iyi dereceler alacaklarına inandıklarını ifade etti. Sağ kolda Dünya 4’üncüsü olarak ülkesine ve memleketine döndüğü için gururlu olduğunu ifade eden Emre Hacıalioğlu, profesyonel bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğü taktirde altın madalyalar alacağına inandığını ifade etti.

Rakipler çok sistemli

Trabzon’da alet ve salon sıkıntısı yaşadıklarını ifade eden Hacıalioğlu, “Sürmene’de yaşıyorum. Ne yazık ki ilçemde spor salonu olmadığı için ya Trabzon’a geliyorum ya da Gümüşhane’ye gidiyorum. Bazen ise mali anlamda sıkıntı yaşamamak için evde aldığım ağırlıklarla ve halat-lastiklerle kendimi şampiyonaya hazırladım. Romanya’daki ortamı gördükten sonra aldığım başarıyı gerçekten önemsedim. Çünkü gerçekten çok güçlü ve sistemli çalışan rakiplerle karşılaştım” dedi.

Madalyanın ucundan döndü

Romanya’daki izlenimlerini anlatan Hacıalioğlu, “Çok farklı bir ortamla karşılaştım. Rakipleri bu kadar güçlü beklemiyordum. Özellikle sol kolda direkt elenince moralim bozulmuş motivasyonum düşmüştü. Ancak sağ kolda daha da iyi derece elde edebilirdim. Madalyayla dönmem an meselesiydi. Faul yaptığım gerekçesiyle 4. oldum. İlk şampiyonamda elde ettiğim dereceleri gelecekte daha da geliştirmek için mücadele edeceğim” şeklinde konuştu.

Madalya getireceğim

“Kendime güveniyorum. Düzenli olarak tam kapasiteli bir çalışma ortamı bulduğum taktirde yenemeyeceğim rakip yok. Ancak amatörce çalıştığım için yetersiz kalıyorum. Kısa vadeli hedefim Türkiye Şampiyonası’nda yeniden altın madalya alarak Avrupa Şampiyonası’na gitmek istiyorum. Ardından küçük yaşıma rağmen edindiğim büyük tecrübeleri yerli yerinde kullanarak bu sefer madalya almak istiyorum” dedi.

Çalışırsak madalya getiririz

Elimden geleni yaptım

Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye 2’ncisi olarak Romanya’da düzenlenen Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazanan 15 yaşındaki Oğuz Kağan Çimşit, amatör olarak gittikleri şampiyonada ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi. Sağ kolda 5, sol kolda da 7’nci olan genç sporcu bugünden itibaren 4 ay sonra düzenlenecek Türkiye Şampiyonası’na hazırlandığını ifade etti. Düşüncelerini dile getiren Çimşit, “Derece yapacağım zamanlar da gelecek” dedi.  

Ülkemi gururlandıracağım 

Müsabakalar hakkında açıklamalarda bulunan Çimşit, “Bayrağımızı gururlandırmak istedim ama pek de istediğim gibi olmadı. Daha iyi olabilirdim. Ama yapabileceğimin maksimumunu yaptığıma inanıyorum. Daha iyi çalışabilirdim. Yeterince malzememiz yoktu. Salon sıkıntımız da var. Buna rağmen bence iyi bir sonuçla döndüm. Hedefim Dünya Şampiyonu olmak. Edindiğim tecrübeyi gelecek adına zihnimde tutarak bir sonraki şampiyonada ülkemi gururlandıracağım” diye konuştu.

Dünyada ilk 3'teyiz

Ülke olarak Romanya’da çok başarılı bir süreci geride bıraktıklarının altını çizen Çimşit, “Türkiye kafilesi olarak iyi mücadele ettik. Federasyon başkanımız bizi orada iyi karşıladı. Toplamda 67 madalya aldık. Bu aynı zamanda Dünya sıralamasını ilk 3’te tamamladık. Ülke olarak gelecek potansiyelimizi ortaya koyduk. Birkaç yıl sonra bilek güreşine önem verilmesi halinde dünyada söz sahibi olacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Çok bir beklentimiz yok

Romanya’da düzenlenen şampiyonaya amatörce hazırlandıklarını ifade eden Çimşit, “Bir salonumuz bile yok. Aparatlarımız yok. Bazen antrenmana Gümüşhane’ye gidiyoruz. Gümüşhane bilek güreşine iyi yatırım yapıyor. Kendi imkânlarımızla oraya gidip antrenman yapıp Trabzon’a geri dönüyoruz. Çok bir beklentimiz yok. Bilek güreşine ait malzemeler ve kapalı bir alana ihtiyacımız var. Haftada 3 kere düzenli bir şekilde antrenman yapsak bile bu şehre madalya kazandırabiliriz” dedi.

Kafa olarak hazırlar!

Şampiyonada Kazakistanlı sporcuların ekol haline geldiklerini ifade eden Çimşit, “Kazaklar bu konuda çok iyiler. Onların gelişimlerine baktığında bizden daha çok çalışıyorlar. Bizden daha çok destek alıyorlar. Motivasyonları yüksek antrenörleri iyi, salonları var. Tüm aparatlara sahipler, partner sıkıntıları yok. Şampiyonaya adım attıklarında dahi kafa olarak kazandık diye düşünüyorlar. Ancak yenilmez değiller. Düzenli çalıştığımız taktirde yenemeyeceğimiz sporcu yok” dedi.

İl Temsilcisi Eyüpoğlu yetkililere seslendi:Bu çocuklara sahip çıkın!

Takdire şayan

Vücut Geliştirme Bilek Güreşi ve Fitness Trabzon Temsilcisi Ömer Şahap Eyüpoğlu sporcuların performansları hakkında açıklamalarda bulundu. Eyüpoğlu, “Oğuz da Emre de çok mücadele ediyor. Çabaları takdire şayan. İmkânları yok, destekleri yok, salonları yok, çalışacakları aparatları yok, ona rağmen Türkiye Şampiyonası’nda derece aldılar. Tüm olumsuzluklara rağmen Dünya Şampiyonası’na katıldılar. Her ne kadar madalya alamasalar da bence oraya gitmeleri bile Trabzon adına çok güzel bir duygudur. Destek gördükleri halde bu şehre uluslararası madalya getireceklerine inanıyorum. Bu çocuklara sahip çıkmalarını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Amatörce çalışıyorlar

Yetkililere seslenen Eyüpoğlu, “Bilek güreşine ait 100 metre karelik kapalı bir alan olsa, aparatlarıyla birlikte düzenli çalışılsa bu şehre madalya gelmemesi mümkün değil. Bu çocuklar Dünya 4 ve Dünya 5’incisi… Ama destekleri yok. Oğuz’la babası çok mücadeleler veriyor. Gümüşhane’ye idmana gidiyor. Tek başına olsa bu başarıyı da yapamayacak. Emre, Sürmene’den kalkıp Trabzon’a ya da Gümüşhane’ye idmana geliyor. Evde kendi imkânlarıyla halatla, lastikle, ağırlıkla çalışıyor. Bu sporcuların bu kadar imkânsızlığa rağmen 4 ve 5’inci olmaları benim için gurur kaynağıdır.”

Salon ve aparatlar

“Şu an için bize tahsis edilen yer salonda, masa tenisi oynayan sporcuların yanında ayakaltı olan bir yerde çalışıyorlar. Sporcuları taktir ediyorum. Büyük özgüven ortaya koydular. Desteklerle birlikte daha iyi noktalara geleceklerine eminim. Bu kapasiteleri var. Bu sporcular maddi olarak da zor bir dönemden geçiyor. Örneğin yarışmaya giderken tüm masrafları kendileri karşılıyor. Derece elde ederlerse harcırah alıyor. Harcadıklarını bile karşılamayacak bir ücret. Biz elimizden geleni yapıyoruz, keza aileleri de öyle… Ama bir yerde tıkanıyoruz. Bu konuda gerek belediyelerden gerek iş insanlarından gerek Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nden destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Ali Osman YÜRÜK

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
2
parçalı bulutlu