Trabzonlu esnaf unutulmaya yüz tutmuş mesleği yaşatıyor

Kemeraltı Terziler Sokak’ta, sekiz köşeli şapka dikimi için mesai harcayan 70 yaşındaki Mehmet Manavoğlu unutulmaya yüz tutmuş mesleği yaşatıyor.

Trabzon Haber 11.05.2022, 11:45 11.05.2022, 12:04
Trabzonlu esnaf unutulmaya yüz tutmuş mesleği yaşatıyor

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Kemeraltı semtinde esnaflık yapan Mehmet Manavoğlu, iş yerinde kentin kültürel simgelerinden "sekiz köşeli şapka" imalatı yaparak unutulmaya yüz tutmuş mesleği yaşatıyor.

Geçmişte erkek giyiminin önemli simgelerinden olan sekiz köşeli şapkalar, bugün daha çok kırsal bölgelerde yaşayanlar tarafından tercih ediliyor ya da kültürel etkinliklerde yöresel kıyafet amaçlı kullanılıyor.  Geleneksel sekiz köşe şapkalara ilginin azalmasıyla unutulmaya yüz tutan mesleğin kentteki son temsilcisi olan Mehmet Manavoğlu Kemeraltı, Terziler Sokak’taki küçük atölyesinde mesleğini devam ettiriyor. Manavoğlu’nun ürettiği şapkaların tamamının el işi olduğu, yoğun çalışmayla birlikte günde on tane imal ettiği ve bir tane şapkayı da 80 ve 100 TL fiyat araladığında sattığı öğrenildi. Mehmet Manavoğlu, imal ettiği şapkaları internet üzerinden ve sipariş üzerine Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilerine gönderiyor.

"SON TEMSİLCİ BEN KALDIM"

Manavoğlu, şapkacılık mesleğini yanından çalıştığı ustasından öğrendiğini, yaklaşık 55 yıldır da mesleğini severek sürdürdüğünü belirtti.

Askerde de şapka üretimi yaptığını ifade eden Manavoğlu, “Geldiğimiz noktada çırak bulup yetiştirmekte zorlanıyoruz. Kent merkezinde şapkacılık mesleğinin son temsilcisi ben kaldım.” dedi.

70 yaşındaki Mehmet Manavoğlu, “Bütün sanat dalları artık çırak bulup yetiştiremiyor.

Benden sonra da bu işi yapacak eleman bulup yetiştiremiyorum. Ben bırakırsam Trabzon’da şapka imalatı biter. Ondan sonra da İstanbul’dan hazır şapkalar piyasaya girer. Birkaç yıl öncesine kadar Trabzon’da şapka dikimi yapan iyi ustalar vardı. Bazıları hayatını kaybetti, bazıları da mesleği bıraktı. O zamanlar aramızda sıkı bir rekabet vardı. Yaptığımız işten de memnunduk. Sekiz köşe şapkalarımız her tarafta isim yapmış, hakikaten şöhrete ulaşmış bir şapkalardır. Sekiz köşe şapkayı Türkiye’de birçok bölgenin sahiplendiğini, fakat bizim bölgemize ait olan şapkanın üzeri biraz daha toplu, Elâzığ ve Çarşamba yöresine ait olan şapkanın üzeri biraz daha geniş ve uçları sivridir.” şeklinde konuştu.   

“GENÇLER POPÜLER KÜLTÜRÜN ETKİSİNDE”

Oğlunun da şapka ticareti yaptığını söyleyen Manavoğlu, genç nesillerin popüler kültürün etkisinde kalmasıyla birlikte, gençlerin genelde spor tarzı şapkaları tercih ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Geçmişte şehirde yaşayanların da sıklıkla kullandığı seksiz köşe şapkaları, bugün daha çok köylerde yaşayanlar tercih ediyor ya da kültürel etkinliklerde yöresel kıyafetlerle kullanılıyor. Sekiz köşe şapka kaybolacak bir değer değildir. Gençler yapancı kültürden etkilenmeden kendi öz değerlerine sahip çıkmalı ve unutulmaya yüz tutmuş bu mesleği yaşatmalıdır.”

“KAFAMIN ÖLÇÜSÜNÜ NEREDEN BİLİYOR?”

Sanattan siyasete birçok ünlü kişiye şapka diktiğini de belirten Manavoğlu, “Siyasi tarihimize baktığımız zaman merhum Bülent Ecevit şapka kullanırdı, merhum Süleyman Demirel fötr kullanırdı. Trabzon’a ziyarete gelen birçok bakana sekiz köşe şapka diktim. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Trabzon ziyaretinde Şalpazarı Belediyesi’nden bir görevli geldi. Bakan’a şapka alacağını söyledi. Hazırladığım şapkalardan bir tane kendisine verdim.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da diktiği şapkayı taktığını söyleyen Manavoğlu, “Bir gün iş yerime bir kadın geldi. Şapka alacağını söyledi. Şapkalar numaralıdır, kime alacağınızı söyleyin ona göre şapka vereyim dedim. Cumhurbaşkanımıza alacağını söyledi. Sekiz köşe şapkalardan üç tane birbirine yakın numaralarda verdim ona. Bunlardan bir tanesini alacağım diğerlerini geri getireceğim. dedi. Bir iki gün sonra aynı bayan geldi. Şapkaların üçünü de hediye ettiğini söyledi. Birini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, diğerini Cumhurbaşkanımıza hediye etti. Cumhurbaşkanı şapkayı takınca, ‘Bunu yapan usta benim kafamın ölçüsünü nerden biliyor?’ demiş.” ifadelerini kullandı.

Haber:İnan KALYONCU

Yorumlar (0)