Trabzon’un manastırları turizm için potansiyel!

TTSO Meclis Üyesi Hamit İnan, Sümela Manastırı’nın kesintisiz ziyarete açılması, Vazelon ve Kuştul manastırlarının potansiyellerini ortaya koyabilecek çalışmaların yapılmasını beklediklerini söyledi.

Trabzon Haber 30.11.2021, 17:00 30.11.2021, 16:44
Trabzon’un manastırları turizm için potansiyel!

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TTSO) otel, pansiyon, yurt ve danışmanlık firmalarını kapsayan turizm sektörü ağırlıklı meslek komitesinden meclis üyesi olan Hamit İnan; Trabzon için en dinamik sektör konumundaki turizmin, pandemi döneminde de en sıkıntılı sektörlerden biri olduğunu vurgulayarak, “Bunun yanı sıra Körfez ülkeleri içinde en fazla turist ağırladığımız ülke olan Suudi Arabistan’ın ülkemize uyguladığı seyahat yasağını devam ettirmesi sektörün kaygılarını artırdı. Ama gördük ki müşteri memnuniyeti, destinasyon gücümüz, yatırımlarımız ve tanıtımlarımız diğer ülkeler üzerinde etkisini gösterdi.

Körfez ülkelerinden Kuzey Afrika ülkelerine kadar farklı ülkelerden gelen ziyaretçiler pandemi öncesi istatistiklere yaklaşmamızı sağlamıştır. DHMİ verilerine göre Trabzon Havalimanı, ülke genelinde dış hat uçuş sayısı en fazla artan havalimanı olmuştur. 2020 yılının ilk 10 aylık döneminde bin 73 olan dış hat uçuş trafiği, bu yılın aynı döneminde 2 bin 627 sayısına ulaşmıştır. Gelen-giden dış hat yolcu sayısı geçen yıl 10 aylık dönemde 54 bin 626 iken bu yılın aynı döneminde 206 bin 336 kişiye yükselerek yaklaşık 4 kat artmıştır.

Gelecek yıl umuyor ve diliyoruz ki Suudi Arabistan’ın da pazardaki yerini almasıyla çok daha yüksek bir turizm hareketi yakalama imkânımız olacak. Diğer ülkelerden de gelişlerin artarak devam edeceğini umuyoruz. Pazarımızın çeşitlendirilmesi üzerine çalışmalarımıza devam etmeli, bölgemize ilgi gösterebilecek İran, Hindistan ve Çin gibi ülkelere potansiyelimizi gösterebilmeliyiz” dedi.

Havalimanı ihtiyacı karşılamıyor

TTSO Meclis Üyesi Hamit İnan, turizmdeki talep artışını karşılamak için havalimanının önemine işaret ederek, “Çevremizdeki şehirler daha modern havalimanlarına sahip olmaya başlamışken, Trabzon Havalimanı’nda hem standartlar hem de pistle ilgili sorunlar yaşanmaktadır. Yeni bir havalimanına ihtiyaç duyulduğu ortadadır” diye konuştu.

Vazelon ve Kuştul Manastırları

Hamit İnan, Trabzon’un inanç turizmi açısından çok önemli bir merkez olduğunu da ifade ederek, “Sümela Manastırı’nda kaya düşmesinin önlenmesi ve tüm alanların ziyarete açılması noktasında yapılan çalışmaları önemsiyoruz.

Çalışmalardaki yöntem ve süreçle ilgili bazı hususların yetkili kişi ve kurumlar tarafından kamuoyuna anlatılması gerekmektedir. Sümela Manastırı’nda yeniden başlayan çalışmaların öngörülen takvimde tamamlanıp kesintisiz bir şekilde ziyarete açılması tüm sektörün ortak dileğidir.

Bu bağlamda yüksek potansiyele sahip olduğuna inandığımız Vazelon ve Kuştul manastırlarının potansiyellerini ortaya koyabilecek çalışmaların yapılmasını da bekliyoruz. Gerçekten turizmi önemseyen bir şehirde bu gibi yapıların turizm hareketi içinde yer almaması sektör adına kabul edilebilir bir durum değildir.

Trabzon Müzesi olarak kullanılan ve şehrimizin en önemli sivil mimarlık örneği olan Kostaki Konağı’ndaki çalışmaların işinde uzman ekiplerle bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz. Karadeniz Somon Lezzetleri Festivali ve Trabzon Turizm Ajansı’nın koordinasyonundaki 1. Gastronomi Çalıştayı, yemek kültürünün tanıtımı ve gelişimi adına iki önemli organizasyondur ve bu tür çalışmalar sürdürülmelidir” dedi.

Uzungöl'e daha fazla ilgi 

TTSO Meclis Üyesi Hamit İnan, bölgenin en fazla turist çeken destinasyonu olan Uzungöl’ün, özellikle kamu ilgisi noktasında yaşanan pek çok sorunun yanı sıra yıllardır çok ciddi bir dezenformasyonla karşı karşıya olduğunu da vurgulayarak, “Uzungöl için maalesef algılar olguların önüne geçmiştir. Uzungöl’ün marka değerinin yükselmesi Trabzon’un turizmdeki marka değerini yükseltir. Sorunlar ve eksikler noktasında daha çok kamu kurum ve kuruluşlarımızın ilgilerinden kaynaklanan sıkıntılar yaşanmaktadır.

Sorunların hiç birini çözülemez ve üstesinden gelinemez olarak görmüyoruz ama bir avuç Uzungöl için tüm kurumlarımızın çok daha fazla ilgi göstermesini bekliyoruz.

Ayrıca kış turizmi adına Çakırgöl’de yapılan çalışmalar yerine büyük potansiyele sahip Uzungöl’de çalışmalar yapılmalıydı. Uzungöl-Ovit Kış Turizm Merkezi. DOKA ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Oda’mızın girişimiyle Avusturya’dan gelen ekiplerin çalışmaları ve raporları, pistlerden pistlere geçiş imkânı sağlayacak kadar önemli bir potansiyele sahip olan Uzungöl için Uzungöl-Ovit Kış Turizm Merkezi Projesi için maalesef somut bir adım atılmadı. Bu proje 170 milyon euroluk bir projeydi.

Çakırgöl yerine Uzungöl seçilseydi, işletme atıl kapasitesinin değerlendirilmesi, altyapı imkânlarının hazır olması ve Uzungöl markasını Trabzon'un turizm markası olarak çok daha güçlü kılacak sonuçlara çok daha kısa sürede ulaşma imkânımız olacaktı” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
Barut Osman 2 ay önce
Trabzon’un manastırları turizm için potansiyel! iyi de becerip 30 yıldır bi Restorasyonu yapamıyorlar. Kısacası bacasız fabrikalar dediğimiz yerlerden becerip yararlanamıyorlar!
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
12
parçalı bulutlu