TURİZMCİLERİN YÜZÜ GÜLMEYE BAŞLADI

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Hasan Volkan Kantarcı, turist sayılarının son bir haftada artmaya başladığını söyledi.

Trabzon Haber 29.06.2021, 10:57 29.06.2021, 10:57
TURİZMCİLERİN YÜZÜ GÜLMEYE BAŞLADI

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizm sektörü direk uçuşların başlamasıyla son bir haftadır hareketlenmeye başladı. Turist sayıları henüz beklenen seviyede olmasa da sezon yavaştan başlayan hareketlenme turizmcileri umutlandırıyor.

ARTIŞ BEKLİYORUZ

Yut dışından direk uçuşların başladığını belirten TÜRSAB Doğu Karadeniz  Bölge Temsil Kurulu Başkanı Hasan Volkan Kantarcı, "Ürdün ve Kuveyt'ten gelen turistler var. Bahreyn'den uçuşlar başladı. Önümüzdeki hafta Dubai'den başlayacak uçuşlar var. Temmuz ortasında Abu Dabi uçuşları başlayacak. Ama uçuş sayıları beklentimizin altında.

Şu an haftalık 10 kadar uçuş var Ortadoğu'dan. Bunun 30-40'lara çıkması gerekiyor ki sektöre olumlu katkısı olsun. Olumlu artış bekliyoruz. Buradaki önemli detay Suudi Arabistan'la ilgili bazı sorunlar var. Suudi Arabistan'ın bize direk ve dolaylı yollardan turist göndermeme gibi bir tutumu devam ediyor. Suudi Arabistan Ortadoğu'dan gelen turistlerin büyük bir bölümünü teşkil ediyordu.

Bu da yüzde 35-40'lara tekabül ediyor. Diğer Ortadoğu ülkeleriyle uçuşların başlamasını bekliyoruz. Irak'la ilgili bazı problemler var. Bu problemler aşılırsa oradan da uçuşların başlamasını bekliyoruz. Yaklaşık bir haftadır turizmcilerin yüzü gülmeye başladı. Fakat sayıların artması gerekiyor. Önümüzde 2-2,5 aylık bir süreç kaldı. Pandemiden önce 2019 yılında bölgemize gelen yerli turist sayısı 1 milyon 50 bin, yabancı turist sayısı ise 600 bindi.

2020'de yerli turist sayısı 610 bin, yabancı turist sayısı 75 civarında bir rakamdı. Şuan itibariyle turistler uygun kampanyalar nedeniyle şehir merkezlerindeki otelleri tercih ediyor. Henüz Uzungöl, Ayder gibi turizm merkezlerinde beklenilen rezervasyonlara ulaşmadı. Sadece günübirlik turlar oluyor. Fakat turist sayıları artarsa oralarda da rezervasyon sayıları artacaktır" dedi.

YERLİ TURİST İÇİN KRİTİK TARİH 1 TEMMUZ

Yerli turist sayılarında henüz bir hareketliliğin olmadığını dile getiren Kantarcı, "Yerli turist konusunda da bir haftadır canlanma var. 1 Temmuz'u bekliyoruz bunun için Cumhurbaşkanımız açıklama yaptı. Genelgede yayınlandı. Genelde insanlar tatil ve gezilerini hafta sonlarını da dahil ediyorlar. Pazar günü kısıtlamaları kalktıktan sonra bu anlamda bir artış bekliyoruz" diye konuştu.

Haber: Kenan Akyüz

Yorumlar (0)