Turizmde hedef 2022

TİSAD Başkanı Murat Çavga, Trabzon'da turizm sezonunu değerlendirdi.

Trabzon Haber 29.11.2021, 10:08
Turizmde hedef 2022

Koronavirüs salgını ile ciddi zarara uğrayan Trabzon’da, turizm sektörü 2021 yılında toparlanma sürecine girdi. Normalleşme ile birlikte beklentilerin üzerinde turist ağırlayan Trabzon’da, Ortadoğu’dan gelen ziyaretçi sayısı da turizm sezonunun sona ermesiyle birlikte yavaş yavaş düşmeye başladı.

Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) Başkanı Murat Çavga, “2020 yılı ile 2021 yılını mukayese ettiğimizde 2021 yılında altın bir yıl yaşadık.” diyerek Trabzon’daki turizm sezonunu değerlendirdi.

“2021 YILI CAN SUYU OLDU”

Başkan Çavga, “Turizm işletmelerimizin büyük bir çoğunluğu için 2021 yılını pandemi sonrası bir cansuyu olarak nitelendirebiliriz ancak pandeminin tüm hasarlarını kapatan bir yıl olarak nitelendiremeyiz.” dedi.

2021 yılında, yerli turistin bölgeye olan teveccühünü gördüklerini ve yerli turistin bölge için ne kadar önemli olduğunu da belirten Çavga şunları söyledi: “2021 yılı özellikle son 5 yıldır düşme eğiliminde olan kişi başı harcama tutarının yerlerde süründüğünü gördüğümüz bir yıl oldu. Abartılı açıklanan turist sayısının sebep olduğu arz fazlasının şehre verdiği zararı da 2021 yılında daha iyi görmüş olduk.”

“KUR YÜKSELİŞİNİ FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ”

Turizmciler tüm enerjileriyle 2022 yılına hazırlandığını söyleyen Çavga, önümüzdeki sezon turizmden beklentilerini şöyle anlattı: “Yükselen döviz kuru birçok sektör için acı sonuçlar doğururken turizm sektörü açısından ülkeye girdi sağlayacak bir fırsata dönüştürülebilir. Birçok konuda canımızı yakan kur yükselişini sektör olarak fırsata çevirip ülkemize girdi sağlamalıyız. Ancak şehrimizde geçtiğimiz yıllardan beri süre gelen akıl almaz bir durum var. Kur yükselince birçok firma fiyatlarını TL bazında kura orantılıyor. Şöyle ki, dolar yükselince 100 $’lık bir hizmet 80 $’ olarak fiyatlandırılıyor.

Bu yıl bu tarz olayların yaşanmamasını ümit ediyoruz.”

“2022 YILINDAN ÜMİTLİYİZ”

Çavga, ülkemizin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan yönetimleri ile arasındaki buzların erimesi de bu yıl ülkemize turist olarak olumlu yansıyacağını belirterek, “İç pazarda merak edilen destinasyon oluşumuz, pandemi sonrası insanların birikmiş tatil ihtiyacı da şehrimize pozitif olarak yansıyacaktır. Farklı pazar çalışmaları, inşaatı devam eden fuar ve kongre merkezinin tamamlanması, kayıt dışı ile mücadelenin artması, hizmet kalitesini artırıcı yönde çalışmalar, kültürel varlıklarımızda devam eden restorasyonların tamamlanmasıyla 2022 yılı turizm adına verimli bir yıl olacağı düşüncesindeyim.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
10
parçalı bulutlu