Türk Kadınlar Birliği Trabzon’da, kadına yönelik şiddeti konuştu

Türk Kadınlar Birliği Trabzon Şubesi, kadına yönelik şiddetle mücadeledeki projelerini anlattı.

Trabzon Haber 12.11.2021, 12:32 12.11.2021, 12:38
Türk Kadınlar Birliği Trabzon’da, kadına yönelik şiddeti konuştu

Türk Kadınlar Birliği Trabzon Şubesi ve Trabzon Barosu, kadına yönelik şiddetin temel alındığı, ‘Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadele Güvencelerimiz’ projesini anlatmak amacıyla, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Toplantıya; Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, Trabzon Barosundan Avukat Hande Burma, Trabzon Ortahisar Belediyesi Meclis üyesi Berrin Erkuloğlu, Türk Kadınlar Birliğinden Canan Nehbit, Kadın Erkek Birlikte Sosyal Eşitlik Derneğinden Ayşegül Akyüz, Karadeniz İlleri Kadın Platformundan Nilgün Turan, Emek Sensin Derneğinden Nilgün Okay, Oğuz Mahallesi Üretici Kadınlar Dayanışma Derneğinden Güler İpek ve diğer dernek üyeleri katıldı.

Toplantıda söz alan Karadeniz Şubeleri Koordinatörü Nazan Kahraman, Karadeniz’de 5 ilin bu projeye destek verdiğini ve pilot illerden birinin Trabzon olduğu söyledi. Kahraman, bölgede çalışan 18 örgütün 8’inin Trabzon’dan olduğunu vurgulayarak, “En çok veri elde eden ilimiz Trabzon. Bölgede eğitim, istihdam, kalıp yargılar ve zararlı uygulamalar başlıkları altında izleme yapıyoruz. Her birinde izleme yapan ilimiz yine Trabzon oldu. Birinci izleme sürecini tamamladık, ikinci izleme sürecinde de bir şeyler başaracağımıza inanıyorum.” Dedi.

Grup adına açıklama yapan Türk Kadınlar Birliği Trabzon Şube Yönetim Kurulu Üyesi Canan Nehbit, projenin Ordu’da yapılan incelemesinin tamamlandığını yineleyerek sözlerine başladı. Nehbit konuşmasının devamında; “Türk Kadınlar Birliği tarafından yürütülen “Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadele Güvencelerimiz” projesinin Ordu’da yapılan birinci izleme çalışmaları tamamlandı. Türk Kadınlar Birliği, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması bakımından son derece önemli ulusal ve uluslararası hukuki güvenceler sağlayan sözleşmeler ve mevzuatın yaygınlaştırılması, farkındalığın artırılması ve uygulanmasının sağlanması amacıyla, AB delegasyonunun desteğiyle, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin de ortak olarak katkı verdiği “Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadele Güvencelerimiz” Projesini 2020 Ocak ayında başlatmıştır. 35 ilde yürütülen proje faaliyetleriyle kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadelede uluslararası sözleşmelerin ve ilgili ulusal mevzuatımızın tanınırlığı ve uygulanmasını sağlamak için yereldeki aktörlerin farkındalığının artırılması sözleşmelerin hayata geçirilmesini sağlayacak izleme ve savunuculuk becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda Trabzon hak temelli çalışan kadın kuruluşlarının katılımıyla şiddet ve istihdam ve kalıp yargılar ve zararlı uygulamalar temalarında ilgili kurul ve kuruluşlar çerçevesinde bir izleme çalışması yürütülmüştür.

Birinci izleme çalışmalarına Türk Kadınlar Birliği Trabzon Şubesi ve Trabzon Barosu Kadın Hakları Barosu Komisyonu Kadın-Erkek Birlikte Sosyal Eşitlik Derneği Oğuz Mahallesi Üretici Kadınlar Dayanışma Derneği, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği, Trabzon Ev Eksenli Emek Sensin Kadın Derneği, Karadeniz illeri Kadın Platformu Trabzon Derneği katılmıştır.

Bundan sonra da devam edecek olan izleme Trabzon beklentimiz, ulusal ve uluslararası yasal güvencelerimizin hayata geçirilmesine katkı verilmesidir. Proje kapsamındaki illerde bu amaca ulaşmak için gerçekleştirilen faaliyetler ilgili kesimler ile iletişim ve işbirliğinin gelişmesini sağlayacaktır. Öte yandan bu faaliyetler projenin uygulandığı diğer illerde olduğu gibi Trabzon’da da sivil toplum örgütlerinin karar verme mekanizmalarıyla tanışmalarına vesile olacak yeni işbirliklerinin oluşmasını sağlayacak ve katılımcılık açısından da önemli bir artı değer katacaktır.” İfadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2021
İmsak 05:50
Güneş 07:21
Öğle 12:16
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
8
parçalı bulutlu