Uzungöl'de doluluk oranı yüzde 90'ın üzerinde

Ortadoğulu turistlerin ilgi odağı Uzungöl’de doluluk oranı yüzde 90’ı aştı.

Trabzon Haber 10.07.2022, 10:00
Uzungöl'de doluluk oranı yüzde 90'ın üzerinde

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Trabzon'un Çaykara ilçesindeki Uzungöl’de, Kurban Bayramı'nda oteller, kafeler ve restoranlar yüzde 90’ın üzerinde doluluk oranı yaşarken Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye uyguladığı korona virüs kaynaklı seyahat yasağını 1 Temmuz’dan itibaren kaldırmasının ardından bu ülkeden gelen vatandaşları Uzungöl’de yer bulmakta zorluk çekiyor.

Türkiye'nin çeşitli yerlerinden ve Arap ülkelerinden gelen yerli ve yabancı turistler Uzungöl'e yoğun ilgi gösterirken, turizm merkezi son yılların en hareketli günlerini yaşıyor.Uzungöl Turizm Derneği Başkanı Mehmet Keleş, pandemiden sonra bu sezon son yılların en yoğun dönemini yaşadıklarını belirterek, özellikle Suudi Arabistan'dan gelen turistler için yer sıkıntısının giderilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

Uzungöl'e rezervasyonların önceden yapıldığını ve Suudi Arabistanlı turistlerin 1 Temmuz'da yasakların kaldırılmasının ardından Uzungöl'e yoğun rezervasyon talep ettiğini belirten Keleş, bu talepleri yerine getirmek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

"Bu dönemde oldukça hareketliyiz"

Uzungöl Turizm Derneği Başkanı Mehmet Keleş, özellikle Suudi Arabistan'dan gelen turistlerin bölgede yer sıkıntısı çektiğini ve bunu çözmek istediklerini, en hareketli günleri yaşamaya başladıklarını söyledi. Keleş, "2022'nin en hareketli dönemine girdik. Uzungöl Pandemiden 2 yıl sonra, 2022 yılı hem misafirlerimiz hem de işletmecilerimiz için hepimiz için hayırlı olsun.

İnşallah çok iyi olacağını düşündüğümüz bir yıl olur. Hem ülkemiz hem de bölgemiz için çok umutluyuz. Mevcut rezervasyonlara baktığımızda çok iyi durumdayız. Şu anda yüzde 90'ın üzerinde doluluk oranına sahibiz. Önceki yıllarda turizmin 2019 öncesi tam olarak başlamadığı bir döneme gelinmiş olsa da bu dönemde oldukça hareketliyiz. Umarım daha hızlı olur. İki yıl boyunca hem pandemi hem de Suudilerin ülkemize gelişiyle ilgili bir sorun yaşandı ve bu da bu anlaşmayla sonuçlandı."

Geri çevirmek istemiyoruz

Uzungöl'deki yoğunluğun Ortadoğu'dan gelen ziyaretçilerden oluştuğunu belirten Keleş, "Uzungöl'deki müşteri potansiyeli daha çok Ortadoğulu. Şu anda mevcut rezervasyonlarımızın yüzde 90'ına ulaştık. Bu nedenle Suudi müşterilerimizin yer bulmakta zorlandığını görüyoruz.

İnşallah otellerin yanındaki pansiyonlarla bu sorunu gidermeye çalışacağız. Çünkü gelen müşterilerimizi geri çevirmek istemiyoruz. Uzungöl'ümüzü sadece para kazanmak için değil, misafirlerimizi memnun göndermek için de göndermek istiyoruz. Uzungöl sadece doğası ile tercih edilen bir yer değil, aynı zamanda güvenliği ile ilgili bir yer.

Ortadoğu halkı eşlerini yalnız başına bir yere göndermiyor ama Uzungöl'de gece gündüz yalnız seyahat etmeleri için rahatlıkla gönderebiliyor. Bu aslında bizim için çok önemli bir güç kazanımı. Ortadoğulu müşterilerimizin başta Uzungöl olmak üzere Karadeniz bölgesini tercih etmelerinin en büyük nedeni güvendir.

Dolayısıyla bence Uzungöl, doğası ve havasıyla doğadan önce gelen bir güvendir ve bu güven bizim için çok önemli bir etkidir. Umarım bu böyle devam eder ve münferit olaylar sadece misafirlerin neden olduğu münferit olaylar olmuştur. Uzungöl'de yerel halkın neden olduğu bir olay şu ana kadar yaşanmadı" dedi.

Yorumlar (0)