Vakfıkebir için severek çalıştık

Başkan Balta Vakfıkebir’i KUZEY EKSPRES GAZETESİNE anlattı…

Trabzon Haber 08.11.2021, 10:11 08.11.2021, 10:20
Vakfıkebir için severek çalıştık

AK Parti’den Vakfıkebir’de ikinci dönem belediye başkanlığı görevinde bulunan Muhammet Balta, çalışmalarıyla bölgede göz dolduruyor. Belediyecilik başarısının sırrını "işini sevmek" olarak açıklayan Balta, yapılan eleştirileri de kendini besleyen en önemli unsur olarak görüyor.

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, yaptığı çalışmaların yanında sosyal belediyecilik anlayışını ön planda tutan ve Büyükliman Bölgesi’nde hizmet yaparken 'mazeret üretmeyen' başkan olarak biliniyor. Balta, Millet Bahçesi’nden, Organize Sanayi Bölgesi’ne, altyapı ve üst yapı çalışmalarından, sosyal belediyecilik anlayışına kadar geniş bir yelpazede halkla iç içe yönetim sergileyen belediye başkanı olarak tanınıyor.

“ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİYLE İSTİHDAM YARATACAĞIZ”

Görev süresi içerisinde yaptığı çalışmalarını Kuzey Ekspres gazetesine anlatan Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, tüm sorulara içtenlikle cevap verdi.

Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgesi için bilgi veren Belediye Başkanı Muhammet Balta, “Üç bin kişiye iş ve aş kapısı olacak olan Vakfıkebir Organize Sanayi Bölgemizde altyapı, yeni yol ve elektrik şebekesi yapım çalışmaları devam ediyor. Arsa tahsislerine başladık. OSB’de 64 parselimiz var. Bu 64 parsel, yaklaşık 64 fabrika demektir. Tabi mutlaka birleşmeler olacaktır. Ama en azından 45-50 fabrika kurulacak, bunlar tamamlandığında da Vakfıkebir’de yaklaşık 2 bin 2 bin beş yüz kişi istihdam edilecektir. Bu ilçemiz için de büyük bir rakamdır. Biz yatırımlarımızı yaparken sanayicilerimiz de bu sürede fabrikalarını yaparsa, bölgede üç yıl içerisinde bacaların tüteceğini söyleyebiliriz. İnşallah kısa bir zaman içerisinde ilçemize ve bölgemiz istihdamına büyük katkı sağlayacak olan bu büyük hizmeti hayata geçireceğiz” dedi.

ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Belediye Başkanlığı döneminde yapılan çalışmaları sıralayan Başkan Balta, “İlçemizin sosyal yaşamına önemli katkılar yapacak olan Vakfıkebir ekmek temalı Millet Bahçesi’ni tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk. Toplam 32.721 metrekare alanı bulunan ekmek temalı Millet Bahçesi’nin içerisinde, millet kıraathanesi, ekmek müzesi, bisiklet yolu, çocuk oyun alanı tematik bahçeler, mısır tarlaları, çim tepe ve etkinlik çayırı bulunuyor. Bölgeye hizmet veren Vakfıkebir Devlet Hastane’mize modern bir bina kazandırdık. İçerisini modern cihazlarla donattık. Son olarak nizamiye binasını inşa ettirdik. Fol, Yalıköy ve Çamlık derelerimizin ıslahlarını gerçekleştirdik. İktidarımız tarafından yapılan Karadeniz Sahil Yolu güzergâhına üst geçitler inşa ettirdik. İlçe merkezimizde elektrik tellerini yeraltına alarak mahallelerimizde trafo ve şebekelerin yenilenmesi için önemli yatırımlar yaptık. Yalıköy Mahalle’mizdeki şalt sahası ilçemizdeki önemli bir eksikliği giderdi. Belediyemiz tarafından yeri tahsis edilen ve tadilatı yaptırılan Sosyal Hizmet Merkezi ve İş-Kur hizmet merkezleri tüm yöreye hizmet veriyor. Kemaliye İlkokulu’na yeni bir bina kazandırdık. Vakfıkebir’imize Fen Lisesi kazandırdık. Fen Lise’miz için yeni bir salon yaptık. 500 kişilik Adnan Demirtürk KYK Öğrenci Yurdu hizmete girdi. Vakfıkebir Fen Lisesi 200 kişilik öğrenci yurdu tamamlandı. Vakfıkebir’imize TOKİ aracılığıyla 420 adet yeni konut kazandırdık. Eski sahil yolunu bölünmüş yol olarak kaldırımlarıyla yeniden düzenlendik. Köprücek Mahalle’miz ve çevre mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın yararlanabilmesi için sağlık evi yaptırdık. Vakfıkebir İlçe Emniyet Müdürlüğü’müze yeni bir bina kazandırdık. Tonya yolu güzergâhında Karayolları tarafından başlatılan kavşak çalışmaları tamamlanarak halkımızın hizmetine sunuldu. İlçemize yapılan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli bölge turizmimize hizmet veriyor. Tarım İlçe Müdürlüğü’müzün kullanımı için yeni bir bina yaptırdık. İlçemize kapalı spor salonu kazandırdık. Sahile yeni bir ilçe stadyumumuza yeni bir tribün yaptırdık. % 75’i hibe olan Büyükliman İçme Suyu projesini yaptık. Gençlerimiz için ilçemize gençlik merkezi kazandırdık” şeklinde konuştu.

YEREL KAYNAKLARLA YAPILAN HİZMETLER

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, çalışmalarını şöyle anlattı: “Kamu yoluyla yapılan bu önemli hizmetlerin yanı sıra yerel kaynaklarla da Vakfıkebir’imize çok büyük hizmetler kazandırdık. 46 mahallemizin tümünde 515 kilometre beton ve asfalt yol yaptık.157 bin m³ sanat yapısı (taş duvar) inşa ettik. Yayla yollarımızda altyapı, genişletme ve bakım onarım çalışmaları gerçekleştirdik. Tüm merkez mahallelerimizde toplam 188 bin m² parke taşı döşedik. Belediye (Cezaevi) Caddesi, Hasan Cemil Güç Caddesi ve Ömer Nakkaş Caddesi, Büyükşehir Belediyemiz ile önemli bir projeyi gerçekleştirdik. Merkez mahallelerimizin tümünde altyapı çalışmaları yaparak yaşanan sorunlara neşter vurduk. Cumhuriyet, Çarşı, Hürriyet, Kemaliye, Büyükliman ve Yalıköy mahallelerinde yağmursuyu hattı çalışmaları yaptık. Hacıköy, Kirazlık, Büyükliman, Aydoğdu mahallelerinin içme suyunu tamamladık. Hacıköy, Hürriyet, Büyükliman ve Yalıköy Mahalle’lerimizde kanalizasyon çalışmalarını hayata geçirdik. İçerisinde 1,5 kilometrelik yürüyüş yolu, bisiklet alanı, denize girme alanlarının bulunduğu Karadeniz Bölgesi’nin en güzel plajlarından birisi haline gelen Vakfıkebir Plajını tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk. 14 Şubat Kurtuluş Cadde’mizde ve Kanuni Sokak’ta çevre düzenlemesi ve peyzaj projesi gerçekleştirerek ilçemize modern bir cadde ve modern bir sokak kazandırdık. Fol Deresi Peyzaj projesiyle ilçemize muhteşem bir sosyal alan kazandırdık. Tarihi şadırvana ve çevresine muhteşem bir görünüm kazandırdık.

Belediyemizin araç parkını 28 yeni araç ve iş makinesiyle güçlendirdik. İlçemizin merkezine 12 adet çocuk oyun parkı kurduk.”

“SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER YAPTIK”

Kültürel etkinliklere önem verdiklerini ifade eden Balta, “7,5 yılda 250’den fazla kültürel faaliyet gerçekleştirdik. Vakfıkebir’de bir ilk olan Vakfıkebir Belgeselleri ve Vakfıkebir Tanıtım Klibi çektirdik. ‘Osmanlı Belgelerinde Vakfıkebir’ ve ‘Hicranlı Yıllarında Büyükliman’ isimli kitapların basımını gerçekleştirdik. Eğitime ve okullarımıza büyük destek verdik. Belediye imkânlarıyla okulların fiziki ihtiyaçlarını giderdik. Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerine her zaman destek olduk. Temizlik maddesi ihtiyaçları karşılandı. Vakfıkebir ekmeğimizin ve Vakfıkebir Külek peynirimizi Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil ettirerek coğrafi işaretlerini aldık. İki coğrafi işaretli ürünü bulunan nadir ilçelerinden birisi olduk. Camilerimizi ve okullarımızı düzenli olarak temizledik. Vakfıkebir Merkez Camii’mize gerçekleştirdiğimiz proje il ilçe halkımızın beklentilerine cevap verdik. Tarımsal kalkınma projelerine büyük destek verdik. Amatör spor takımlarımızı ve sporcularımızı destekledik. Ekmek Kültür ve Sanat Festivali’mizi mükemmel bir organizasyon ve yoğun bir katılımla gerçekleştirdik. Atıl durumda bulunan Vakfıkebir Oteli’mizin tadilatını yaptırarak bir dünya markası haline getirdik. Vakfıkebir Belediye binası ve eski hükümet binası olarak bilinen binanın, dış cephe tadilatları yapıldı. Belediyemiz tarafından helikopter pisti ve çatısı yaptırılan 112 Acil Servis İstasyonu hizmete girdi. Büyükşehir Belediyemiz ile mezarlık alanlarını düzenledik. Büyükşehir Belediye’miz tarafından yaptırılan gasilhane tamamlanmak üzeredir. Yaşadığımız pandemi süreci boyunca hem vatandaşlarımıza hem de esnaflarımıza destek olarak yardımcı olmak için tüm imkânlarımızı seferber ettik.” dedi.

“2022’DE VAKFIKEBİR’E DOĞALGAZ”

2022’de Vakfıkebir’e doğalgaz verilebileceğini söyleyen Başkan Balta, “Doğalgaz işi bir yatırımdır. Doğalgazın ihale işi yapıldı fakat firma, çalışmalarını öteledi. Şunun için öteledi: Doğalgazın ilçelerimize ulaşımını sağlamak için BOTAŞ ana izale hattı var. Kadırga bölgesinden gelen hatta bir gecikme oldu. Onun için ona paralel olarak AKSA hem Beşikdüzü hem de Vakfıkebir’deki çalışmalarını biraz öteledi. İçerisinde gaz olmayacak bir yatırımı yapmanın bir anlamı yok. Ama biz Vakfıkebir Belediyesi olarak yaptığımız üstyapı ve altyapı çalışmalarında, bir daha buralarda kazı yapılmasın diye doğalgaz hattını döşettirdik. Yetkili firmada Vakfıkebir’de 2022 yılı içerisinde hat döşemelerine başlayacak. Ben 2022 yılı içerisinde Vakfıkebir’de belli yerlere gaz verileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“HALK EKMEĞİN VAKFIKEBİR’E AİT OLDUĞUNU TESCİLLEDİK”

Coğrafi işaret konusunda yasada boşluk olduğunu, coğrafi işaret almanın patent anlamına gelmediğini ifade eden Belediye Başkanı Balta, “Coğrafi işaret konusu çok enteresan bir konu... Bu coğrafi işaret konusu ürüne verilmiş bir patent değildir. Ürün için kesin bir mülkiyet hakkı içermiyor coğrafi işaret. Bakanlık aynı ürüne bir başka yerde de coğrafi işaret verebiliyor. Fakat aynı havza içerisinde iki farklı yerde ekmeğe coğrafi işaret verilmesi bana doğru gelmiyor. Ama yasada böyle bir açıklık var, Çavuşlu Belediyesi de yasadaki bu açıklıktan yararlanarak böyle bir şey yaptı. Vakfıkebir ekmeği sadece bölgede değil ülkenin her yerinde meşhurdur. Aslında Çavuşlu’da satılan ekmeğe de Vakfıkebir ekmeği diyorlar. Bizim açımızdan önemli olan Vakfıkebir ekmeğinin kalitesini korumaktır. Zaten Vakfıkebir ekmeği markalaşmış, bilinen ve Vakfıkebir ismiyle özdeşleşmiştir. Türkiye’nin birçok yerinde meşhur Trabzon ekmeği yazan fırınlar, artık meşhur Vakfıkebir ekmeği diye yazmaya başladı. Bu da ekmeğin Vakfıkebir’e ait olduğunu tescillemiş oldu” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:19
Öğle 12:15
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
13
parçalı bulutlu