Yılmadı, savaştı ve kazandı

Ülkemizde birçok vatandaşımızı kanser hastalığı yüzünden kaybederken, bu hastalığın pençesinden kurtulanlarda yok değil. İçinde olduğumuz ‘Kanser Haftası’nda kanser mücadelesini kazanarak hayata tutunanlardan 72 yaşındaki Tahsin Arslan’dan öyküsünü dinledik.

Trabzon Haber 09.04.2022, 10:37 09.04.2022, 11:16
Yılmadı, savaştı ve kazandı

Trabzon’un Tonya ilçesinde yaşayan beş çocuk babası Tahsin Arslan yakalandığı amansız hastalığa karşı verdiği mücadeleyi yüksek morali sayesinde kazandı.

Tonya’da uzun süre lokanta işletmeciliği yapan Tahsin Arslan, yaklaşık 10 yıl önce kilo kaybı şikâyeti ile doktora başvurunca hastalığının kanser olduğunu öğrendi.

Teşhis konulduğu ilk an hayatı film şeridi gibi gözünün önünden geçen Arslan, kanser hastalarına örnek olacak mücadelesini anlatırken, kimi zaman duygusal anlar yaşadı. “Asla hastayım diye düşünmedim” diyen Arslan, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“DÖRT AY ÖMÜR BİÇTİLER”

“Kilo kaybı hissedince Tonya’da doktora gittim. Doktor, akciğerimde bir rahatsızlık olduğunu söyledi ve beni dahiliye hekimine gönderdi. Vakfıkebir Devlet Hastanesi’nde dahiliye uzmanı MR çektirdi. O da göğüs hastalıkları uzmanına görünmemi istedi. Tıp Fakültesi’nde Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yılmaz Bülbül’e gittim. Burundan girerek akciğerden biyopsi aldı. Sonuçlar çıkınca yatarak tedavi olmam gerektiğini söyledi. Ben de, ‘Hocam, açık söyleyin kanser mi oldum?’ diye sordum. Doktor, benden saklamadı, kanser olmuştum. Ancak moralimi hiç bozmadım. Hayata hep pozitif yönden yaklaşan biriyim. Neşemi bozmadan sekiz ay kemoterapi, 35 gün ışın tedavisi aldım. Prof. Dr. Feyyaz Özdemir tedavimle ilgileniyordu. Bana dört ay ömür biçmişti. Küçük hücre akciğer kanseri teşhisi konmuştu. Erken teşhis konması da benim yararıma oldu. Doktorlarımın önerisinin dışına hiç çıkmadım.”

“MANEVİ YÜKÜ EŞİM SIRTLADI”

Tedavi süreci kolay değildi ama başardık diyen Arslan, “Hastalığım sırasında en büyük desteği eşimden ve arkadaş çevremden gördüm. Manevi yükümü eşim sırtladı. İyileşeceğime yüksek moralim eşimin sayesinde inandım. Bu arada 16 kez de anjiyo oldum. Bazı damarlar açıldı, dört tane de stend takıldı. Şu anda sağlığım yerinde. Kanserle ilgili hiçbir şikâyetim yok.” dedi.

“MANAV DÜKKANI AÇMAYACAĞIM”

Kanser tanısı konulan ve yakalandığı hastalıkla adeta dalga geçen Arslan, çevrede nükteleri ile de bilinir. Hastalığı ve tedavisi ile ilgili bilgi verirken araya bir de nükte katıyor.

“Hastanede yattığım süre içerisinde sık sık ziyaretçilerim geliyor, her gelen de kolonyağı ya da meyve getiriyordu. Ben de onlara burada manav dükkanı açmayacağım. At yastığın altına 50 lira git, diyordum.” şeklinde konuştu.

“BEN YENDİM, HERKES YENER”

Arslan, kendi gibi kanser hastalığına yakalanıp tedavi görenlere ise şunları söyledi: “Önce moral!... Moralinizi bozmayın. Her şey kafada bitiyor. Doktor ve tedavi moralden sonra gelir. Doktorların öneri ve talimatlarına uymak gereklidir. Hayata, geleceğe, hep ileri baksınlar. Bu hastalık çoğunlukla stresten meydana geliyor zaten. Ben kanseri yendim, herkes yenebilir. Kanser tanısı konulanlar önce hastalığı yeneceğine inanırlarsa başarılı olurlar.”

Yorumlar (0)